Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Στο final-4 της Elite League o Eρμής Σχηματαρίου

Το συγκρότημα του Νίκου Οικονόμου νίκησε εκτός έδρας την Ελευθερούπολη με 88-80, έκανε το 3-2 στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για την κορυφαία τετράδα φου πρωταθλήματος.

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι Βοιωτοί είχαν τα ηνία και έφτασαν δίκαια στην πρόκριση.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 14-6 στο 5ο λεπτό, με τον Ερμή να κάνει ένα επιμέρους 2-21 και με το τέλος της πρώτης περιόδου να έχει προβάδισμα 11 πόντων, 16-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους, 20-34 στο 14’, όμως η Ελευθερούπολη με ένα επιμέρους 17-7 κατάφερε να μειώσει στους 4, 37-41. Η ομάδα του Σχηματαρίου πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +7, 40-47. Το συγκρότημα του Νίκου Οικονόμου έκανε ένα σερί 0-10 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αυξάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους, 40-57 στο 23’. Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ροκάνισαν τη διαφορά, με το σκορ στο 30’ να είναι 61-66. Κυρίαρχος ο Ερμής στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 18 πόντους, 64-82 στο 36’ και έφτασε στη μεγάλη νίκη με 88-80.

Koρυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γράβας και Γερομιχαλός με 28 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ελευθερούπολη ξεχώρισε ο Γκάθραϊτ με 33.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 3, Γκάθραϊτ 33 (4), Καμπουρίδης 22 (2), Ιατρίδης 7 (1), Μαστόρος 10 (2), Κουρτίδης 5 (1), Τσέλλος, Καλογερίας.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 10, Γράβας 28 (4), Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 9 (3), Αγγελή, Μαργέλης 6, Τσουκουεμέκα 11, Γερομιχαλός 22 (3), Μητσιμπόνας.

Πρόεδρος του Ερμή είναι ο Ευρυτάνας (Με καταγωγή από την Πρασιά) Φάνης Φλώτσιος.