Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022

«Σάρωσαν» στο Πανελλήνιο οι masters του Κ.Ο. Καρπενησίου

Στο Παπαστράτειο Κολυμβητήριο Πειραιά φιλοξενήθηκε το διήμερο 12 και 13 Μαρτίου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βετεράνων (master) νοτίου Ελλάδος με δυο άλλοτε πρωταθλητές του Κ.Ο. Καρπενησίου και νυν προπονητές του να πρωταγωνιστούν και να φέρνουν θέσεις έξι συνολικά μέσα στο βάθρο.

Συγκεκριμένα η 25χρονη Αργυρώ Σταθοπούλου συμμετείχε στην κατηγορία γυναικών 25-29 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο και στα 100 μ. ελεύθερο και το χάλκινο μετάλλιο στα 200 μέτρα ελεύθερο.

Ο 37χρονος Θανάσης Κωτσοκάλης στην ηλικιακή κατηγορία ανδρών 35-39 ήταν 1ος στα 100 μ. ύπτιο, 2ος στα 50 μ. πεταλούδα, 3ος στα 200 μ. πρόσθιο και 4ος στα 100 μ. πρόσθιο.

Το δελτίο τύπου του συλλόγου

"Στους Χειμερινούς αγώνες Ν. Ελλάδος στην κατηγορίας Masters(Βετεράνοι) συμμετείχε ο Κολυμβητικος Όμιλος Καρπενησίου το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Μαρτίου. Συγκεκριμένα οι Θανάσης Κωτσοκαλης και Αργυρώ Σταθόπουλου, προπονητες και αθλητές του συλλόγου μας δοκίμασαν τις δυνάμεις τους σε αυτή την σπουδαία διοργανωση-γιορτη, όπου συμμετέχουν κολυμβητές από 25 ετών έως τα βαθιά γεράματα.
Κατέκτησαν μάλιστα 6 μετάλλια, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά το αυτονόητο. Ο Κ.Ο.Κ. ηταν, είναι και θα είναι παρών σε κάθε μεγάλη κολυμβητική διοργάνωση πρωταγωνιστώντας και φέρνοντας μετάλλια στον τόπο μας.
Αποτελέσματα : Θανάσης Κωτσοκαλης 1ος στα 100 ύπτιο, 2ος στα 50 πεταλούδα, 3ος στα 200 πρόσθιο και 4ος στα 100 πρόσθιο.
Αργυρώ Σταθοπούλου : 2η στα 100 ύπτιο, 2η 100 ελεύθερο. 3η στα 200 ελεύθερο"

Οι τελευταίοι αγώνες στο ΟΑΚΑ

Επιπλέον το διάστημα 18-20 Φεβρουαρίου ο σύλλογος εκπροσωπήθηκε στο χειμερινό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων& εφήβων-νεανίδων νοτίου Ελλάδος στο ΟΑΚΑ με δυο «2006αρηδες» αθλητές στην κατηγορία των παίδων υπό την καθοδήγηση του Βαγγέλη Λελούδη.

Ο Παναγιώτης Κωτσής ήταν 20ος στα 200 μ. πεταλούδα, 21ος στα 800 μ. ελεύθερο και 24ος στα 400 μ. ελεύθερο.

Ο Δημήτρης Κόπανος αναδείχτηκε 38ος στα 50 μ. πεταλούδα,  ενώ ακυρώθηκε στα 200 μ. πεταλούδα και στα 200 μ. μικτής ατομικής.