Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

Παίδες: Αναγέννηση Λαμίας-Γ.Σ. Άτλας 54-77

Πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησε έως το τέλος ο ανώτερος Άτλας, που επιβλήθηκε με 54-77 της Αναγέννησης Λαμίας.

Η συνάντηση διεξήχθη το Σάββατο 17 Οκτωβρίου στο ΔΑΚ Λαμίας, αρχίζοντας στις 3. Ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ.

Η Αναγέννηση του Μπράιν Κουίν είχε δύσκολο έργο απέναντι σε ένα από τα φαβορί του ομίλου και προσπάθησε στο μέτρο του εφικτού να φανεί ανταγωνιστική. Οι Λαμιώτες έχουν μέχρι τώρα απολογισμό μια νίκη και τρεις ήττες. Με 17 πόντους τελείωσε την αναμέτρηση ο Διόνυσος Κουμπούρας.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη με πολύ καλό μπάσκετ έφτασε στην 4η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες και συνεχίζει να οδηγεί την «κούρσα» του πρωταθλήματος. Οι Καρπενησιώτες βρίσκονται στο «κόλπο» της πρόκρισης, παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα. Ο Παναγιώτης Δροσίνης ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους και 1 3ποντο.

Για την επόμενη(5η) αγωνιστική που θα γίνει το Σάββατο 31 Οκτωβρίου και θα ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο ο Άτλας υποδέχεται στο μεγάλο ντέρμπι τα Μπούκαλη, ενώ η Αναγέννηση παίζει και αυτή στο Καρπενήσι με την Πανευρυτανική.

Ευρυτάνας ρέφερι

Τη συνάντηση σφύριξε ο Καρπενησιώτης διαιτητής Θανάσης Χουσιάδας, ενώ εκ των κριτών ήταν οι: Θανάσης Γιαννόπουλος και Νίκος Μακρής.

Πρωτιά Κουμπούρα

Για τους γηπεδούχους ο Διόνυσος Κουμπούρας έβαλε 17 πόντους, με τον Αγγελόπουλο να ακολουθεί στους 12 με ένα τρίποντο.

Σε υψηλά επίπεδα

Παναγιώτης Δροσίνης(Φωτογραφία), Παναγιώτης Μόκκας και Γεράσιμος Ανδρέου πέτυχαν από 19, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Οι δυο πρώτοι σκόραραν και μια φορά έξω από τα 6,75.

4 στα 4

Η ομάδα του Καρπενησίου σημείωσε την 4η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις και βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο

Έδειξε τη δύναμη του

Το συγκρότημα του Δημήτρη Λερογιάννη προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 13-25, κάνοντας εξαιρετικό ξεκίνημα.

Άνετη συνέχεια

Με 24-45 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, μετά και το επιμέρους 11-20 υπέρ του πολύ καλού Άτλαντα.

Κατέβηκε στους 17

Οι Λαμιώτες του Μπράιν Κουίν με τη συμπλήρωσε 30 λεπτών κατέβασαν τη διαφορά στους 17(38-55). Το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου ήταν 14-10 για τους γηπεδούχους.

Στο «ρελαντί» οι Ευρυτάνες

Oι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τελικό 54-77, έχοντας ένα επιμέρους 16-22 υπέρ τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

13-25, 24-45, 38-55, 54-77

Aναγέννηση (Μπράιαν Κουίν): Αθανασόπουλος 2, Μωυσόγλου, Αγγελόπουλος 12(1), Γεωργαντζάς 7, Καραχάλιος 2, Χαλεπλής 2, Καρατζάβελος 1, Αλεξόπουλος 6, Κεφαλάς 2, Τσίκνας 1, Βάνι 2, Κουμπούρας 17

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Τσιγαρίδας 10(2), Σταμούλης, Γεωργαλής, Μόκκας 17(1), Τουφεκούλας 4, Τριανταφυλλόπουλος 4, Μάκκας 7, Ανδρέου 16, Δροσίνης 19(1), Κουτσούμπας, Κατσιάρης

Διαιτητής: Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Θανάσης Γιαννόπουλος-Νίκος Μακρής-Ανθή Τσιμπρικά