Κοινοποιήθηκαν στις ενώσεις οι ενέργειες, που θα πρέπει να προβούν τα σωματεία για να καταστεί δυνατή η εκταμίευση έκτακτων επιχορηγήσεων από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.
Τα σωματεία θα πρέπει να προβούν στις εξής δυο ενέργειες: 1) Υποβολή ειδικού απολογισμού επιχορήγησης για τα έτη, για τα οποία δεν έχει υποβληθεί από το 2004 έως το 2014 στα: ΥΠ.ΠΟ.Α. Γ. Διεύθυνση Εποπτευομένων Φορέων Δημοσιονομικών αναλύσεων και αναφορών. Η υποβολή θα γίνει με διαβιβαστικό, στο οποίο θα μπαίνει σφραγίδα πρωτοκόλλου από το ΥΠ.ΠΟ.Α.
2) Κοινοποίηση του συγκεκριμένου πρωτοκόλλου στην ομοσπονδία μέσω της οποίας πρόκειται να λάβουν την επιχορήγηση.
Η κατάθεση των εν λόγω δικαιολογητικών αφορά μόνο για την επιχορήγηση ποσού άνω των 3.000 ευρώ, ενώ για την επιχορήγηση ποσού μέχρι 3.000 ευρώ ισχύει η κατάθεση στην αρμόδια ομοσπονδία υπεύθυνης δήλωσης σύμφωνα με το άρθρο 51 παρ.7 Ν. 2726/1999.
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-iziUPztVc14/VI76IwascWI/AAAAAAACTC0/SUGAko_hJyk/s1600/kokotinisdiaf2.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-DjwvnfJI8J8/TXu7fvKlPNI/AAAAAAAAAiU/EZVs4__P_bk/s1600/cinematel.gif)