Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2014

Τρίτος στο 1st Trail Running ο Δημήτρης Ελευθερίου

Τελειωμό δεν έχουν οι επιτυχίες του Δημήτρη Ελευθερίου. Ο 29χρονος Μεγαλοχωρίτης αθλητής συμμετείχε σε αγώνα ορεινού τρεξίματος «1st Trail Running» στην Νικιάνα Λευκάδας, τερματίζοντας την διαδρομή 22 χιλιομέτρων στην 3η θέση, αφήνοντας πίσω του 79 αθλητές. Ο χρόνος του Ευρυτάνα δρομέα ήταν 2 ώρες, 16 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα.
Πρώτος ήταν ο Θανάσης Κουρής και δεύτερος ο Πέτρος Τυρόλογος, που τερμάτισαν 7 λεπτά συντομότερα από τον χάλκινο πρωταθλητή μας. Ο αγώνας διεξήχθη την Κυριακή 2 Νοεμβρίου και ξεκίνησε από το λιμάνι της Νικιάνας. Διοργανωτής ήταν ο «Σύλλογος Επαγγελματιών Νικιάνας» σε συνεργασία με τον Αθλητικό Σύλλογο Λευκάδας «Φίλανδρος». Να τονιστεί πως ο Ελευθερίου είχε δηλώσει συμμετοχή στον υπερμαραθώνιο 106 χιλιομέτρων, που επρόκειτο να γίνει στο Παρανέστι της Δράμας, το οποίο δεν έγινε τελικά λόγω των κακών καιρικών συνθηκών.