Τετάρτη 8 Μαΐου 2024

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Έσπερο, υποβιβάστηκε στην National League 1

Στον «τελικό» παραμονής στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη ηττήθηκε στο Χαλκιοπούλειο από το Ψυχικό με 71-67 και υποβιβάστηκε στη National League 1. H αθηναϊκή ομάδα έκανε το 4-3 στη σειρά των play-out και ανανέωσε την παρουσία της στην κατηγορία για 11η συνεχόμενη χρονιά.

Ο Έσπερος είχε τη συμπαράσταση περίπου 2000 φιλάθλων, όμως λύγισε από την πίεση στα κρίσιμα σημεία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 0-11 στο 4ο λεπτό. Ο Έσπερος αντέδρασε και με ένα επιμέρους 16-7 έκλεισε την πρώτη περίοδο το -2, 16-18. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Έσπερο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-22 στο 14’. Η λαμιώτικη ομάδα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -3, 32-35. Στο ίδιο τέμπο και η τρίτη περίοδος με το Ψυχικό να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο 30’, 51-52. Ο Έσπερος είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου και βρέθηκε στο +4, 65-61 1.26 πριν τη λήξη. Με ένα σερί 0-7 το Ψυχικό προηγήθηκε με 3 πόντους, 65-68 στα 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα στο τελείωμα του παιχνιδιού, κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη νίκη παραμονής στην Elite League με 67-71.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μπερκ και Ρος με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Έσπερο ξεχώρισαν οι Τζόρτζεβιτς και Λεγκίκας με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 9 (1), Νικολαΐδης, Λιάπης 5 (1), Μανοΐλοβιτς 11, Αλεξιάδης, Τζόρτζεβιτς 17 (1), Λεγκίκας 16 (2), Παπαντωνίου 7, Ξύδης 2, Ιωάννου.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 12 (1), Μπερκ 15 (1), Τοπάλι 5 (1), Ρος 14 (1), Διαμαντάκος 4, Οικονομόπουλος 11 (1), Αθανασούλας 8, Μπαλός 2, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.