Δευτέρα 29 Απριλίου 2024

Γ.Σ. Άτλας-Μεδεών 56-64

Ο Άτλας δεν κατάφερε να σταματήσει την αήττητη πορεία του Μεδεώνα, που επικράτησε με 56-64 του Ευρυτανικού συγκροτήματος.

Η συνάντηση έγινε την Κυριακή 28 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, ξεκινώντας στις 3. Ήταν στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ (Β΄ Όμιλος).

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη πάλεψε απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, βρισκόμενος κοντά στο σκορ, αλλά μη μπορώντας να κάνει την υπέρβαση. Οι Ευρυτάνες έχουν απολογισμό 6 νίκες και 4 ήττες, «κυνηγώντας» τη 2η Ακαδημία Ιστιαίας (Έχει απολογισμό 9-2). Με 19 πόντους ολοκλήρωσε το ματς ο φόργουορντ Θωμάς Χονδρός.

Ο Μεδεών του Παναγιώτη Αριδά συνεχίζει την φρενήρη πορεία του, καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση ενός εξαιρετικού αντιπάλου. Έχοντας το προβάδισμα από την αρχή, κατάφερε να το διατηρήσει έως το τέλος και να φτάσει στη 10η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Ο Σπύρος Αριδάς σημείωσε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ την νικητών.

Οι δυο ομάδες έχουν προγραμματισμένη δράση στις 12 Μαΐου, ο Άτλας παίζει με την Π.Α.Κ. και ο Μεδεών εντός έδρας με την Ακαδημία Ιστιαίας.

10 στα 10

Την εξαιρετική του πορεία συνεχίζει ο Μεδεών, που έχει 10 νίκες σε ισάριθμα ματς. Το ματς παρακολούθησαν περίπου 70-80 θεατές.

Σταθερή αξία

Ξεχώρισε για τους γηπεδούχους ο Θωμάς Χονδρός (Φωτογραφία) με 19 πόντους με 3 3ποντα. Ο Άγγελος Τσιγαρίδας ήταν επίσης διψήφιος με 10 πόντους.

Με Νούλα ο Γ.Σ.Α.

Την πρώτη του φετινή εμφάνιση με τον Άτλαντα έκανε ο Αποστόλης Νούλας (Φωτογραφία).

Μείωση ελπίδων

Ο Άτλας έχασε έδαφος στη διεκδίκησης της 2ης προνομιούχου θέσης, που οδηγεί στην επόμενη φάση. Την πρώτη έχει «κλειδώσει» ο Μεδεών.

Κορυφαίος ο Αριδάς

Ο Σπύρος Αριδάς (Φωτογραφία) πέτυχε 18 πόντους με μια τρίποντη «βόμβα» για τους νικητές. Ο Τάκης Σταυρίδης σημείωσε 11 με 23ποντα.

Ανωτερότητα Μεδεώνα

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο α΄ δεκάλεπτο με +9 (13-22), μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παρκέ.

Μονοψήφια η διαφορά

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-43 υπέρ της ομάδας του Παναγιώτη Αριδά. Το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 23-21.

Παρόμοιο προβάδισμα

Μετά από ένα επιμέρους 7-7 στην λιγότερη παραγωγική περίοδο το σκορ ανέβηκε στο 43-50.

Νικηφόρο πέρασμα

Το τελικό 56-64 έδωσε ένα ακόμη «ροζ» φύλλο αγώνος στους φιλοξενούμενους. Ο Μεδεών πέτυχε ένα επιμέρους 13-14 στην τελευταία περίοδο.

13-22, 36-43, 43-50, 56-64

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Σταλίκας, Τσιγαρίδας 10, Κοκοτίνης 9 (1), Κάππας 8, Τσολάκης 2, Νούλας 2, Σεριανάϊ 2, Χονδρός 19(3), Σαμαντάς, Μπουμπουρής Κ. 2, Μπίκας, Ελεζάϊ 2.

Μεδεών (Παναγιώτης Αριδάς): Ανέστης 3(1), Σωτηρίου 6(1), Ψαρρός 3(1), Σταυρίδης 11(2), Αριδάς 18(1), Ζήσης 2, Ευθυμίου 4, Καρναχωρίτης 10, Χότζογλου 7

Διαιτητές: Αλέξανδρος Κοτσιμπός& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές:  Διονύσης Αναγνώστου-Γιάννης Χαντζόπουλος-Θανάσης Γιαννόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Γιάννης Κολλημένος