Κυριακή 21 Απριλίου 2024

Γ.Σ. Άτλας-Μαυρομάτι 71-70

Νίκη ελπίδας με 71-70 επί του Μαυροματίου πανηγύρισε ο Άτλας σε ένα συναρπαστικό ματς.

Η αναμέτρηση έγινε την Κυριακή 21 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, αρχίζοντας στις 14:00. Ήταν εξ αναβολής στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη έχοντας την υπεροχή σχεδόν σε όλον τον αγώνα «χαμογέλασε» στο τέλος, πετυχαίνοντας τη 2η συνεχόμενη νίκη του. Πρωταγωνιστής με 23 πόντους ήταν ο πολύπειρος Δημήτρης Σταλίκας. Οι Ευρυτάνες έχουν πλέον 6 νίκες και 3 ήττες, βρισκόμενοι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το Μαυρομάτι υπό την καθοδήγηση του Χρήστου Λάμπρου συμμετέχοντας με μόλις 8 αθλητές ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, διεκδικώντας ως το τέλος τη νίκη. Ωστόσο έφυγε με άδεια χέρια για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή από το Καρπενήσι. Για τους Βοιωτούς με 23 πόντους τελείωσε τη συνάντηση ο Παναγιώτης Μαρίνης. Ο Α.Ο.Μ. έχει 5 νίκες και 4 ήττες, διατηρώντας πλέον λιγοστές ελπίδες για πρόκριση στο Final 4.

Για την επόμενη (11η) αγωνιστική την Κυριακή 28 Απριλίου ο Άτλας θα παίξει εντός έδρας με τον πρωτοπόρο Μεδεώνα, ενώ το Μαυρομάτι αγωνίζεται στην Ιστιαία με την τοπική Ακαδημία.

«Ζωντανός» ο Άτλας

Με τη νίκη του ο Άτλας διατηρεί ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση, την οποία θα πάρουν οι δυο πρώτες ομάδες.

«Οδηγός» ο Σταλίκας

Στα 51 του χρόνια ο Δημήτρης Σταλίκας (Φωτογραφία) ήταν κορυφαίος για τον Άτλαντα με 23 πόντους και 2 3ποντα. Δεύτερος σκόρερ με 16 και επίσης δυο τρίποντες «βόμβες» ήταν ο Μανώλης Κάππας.

Ξανά Καρπενήσι

Πριν μια εβδομάδα το Μαυρομάτι ηττήθηκε στο Καρπενήσι από την Πανευρυτανική με 78-56.

23 για Μαρίνη

Για τους φιλοξενούμενους ο Παναγιώτης Μαρίνης (Φωτογραφία) με 23 ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ διψήφιος με 12 ήταν και ο Λιαμπότης.

Κοντά οι ομάδες

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-21.

Μπροστά ο Άτλας

Ο Άτλας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με σκορ 38-30. Έκανε ένα επιμέρους 18-9 τη δεύτερη περίοδο.

Μείωση Βοιωτών

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-47. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 14-17 μείωσαν κατά τρεις πόντους τη διαφορά.

Έφυγε με χαμόγελα

Με καθοριστικό τον Μανώλη Κάππα (Φωτογραφία) ο Άτλας πήρε τη νίκη με 71-70. Το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 19-23 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα

20-21, 38-30, 52-47, 71-70

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Σταλίκας 23(2), Μπάλιακας, Τσάκνης, Κάππας 16(2), Τσολάκης 4, Μπουμπουρής Μ., Σεριανάι 13(2), Χονδρός 8(2), Βαρελάς, Μπουμπουρής Κ. 2, Κωστής 5

Μαυρομάτι (Χρήστος Λάμπρου): Κατσίκας 4, Σταμέλου 9, Κόλλιας 9(1), Μαρίνης 23, Λιαμπότης 12, Λάμπρου, Μπόγρης 4, Μπόκος 9

Διαιτητές: Αλέξανδρος Κοτσιμπός& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Νίκος Καλαντζής-Κώστας Λούβαρης-Θανάσης Γιαννόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος