Κυριακή 7 Μαΐου 2023

Αίολος Χαλκίδας-Γ.Σ. Άτλας 74-62

Καθοριστικής σημασίας ήττα με 74-62 από τον Αίολο Χαλκίδας γνώρισε ο Άτλας.

Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β΄ Φάσης της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ και έγινε την Κυριακή 7 Μαΐου στο κλειστό γυμναστήριο Τάσος Καμπούρης της Κανήθου, αρχίζοντας στις 4.

Ο Αίολος του Γιώργου Βελισσαράκου ύστερα από το αρνητικό αποτέλεσμα της πρεμιέρας από την ΠΑΠΕΛ μπήκε γερά στη διεκδίκηση της ανόδου. Κατά τη δεύτερη περίοδο με πολύ καλή επίθεση και άμυνα πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, διατηρώντας τα ως το τέλος με ένα σταθερό προβάδισμα. Επιθετικό «όπλό» των νικητών ήταν με 25 πόντους ο Σκυριανός.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη σε ένα κομβικό ματς για την υπόθεση-άνοδος ταξίδεψε με αρκετές απουσίες στη Χαλκίδα και μόλις με 8 αθλητές. Κατέβαλλε φιλότιμη προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Ο Αποστόλης Νούλας σκόραρε 28 με 3 εύστοχα 3ποντα. Οι «Άτλαντες» έχουν απολογισμό 1-1 στη 2η φάση και οι πιθανότητες ανόδου λιγόστεψαν.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής που θα γίνει το διήμερο 13 και 14 Μαΐου οι Καρπενησιώτες υποδέχονται τη δυνατή ΠΑΠΕΛ, ενώ οι Ευβοιώτες «κοντράρονται» με τον Πρωτέα στη Λαμία.

Χωρίς προϊστορία

Οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Επιθετικός πλουραλισμός

Για τον Αίολο ο Σκυριανός έβαλε 25 πόντους με 2 εύστοχα 3ποντα. Παρασκευόπουλος και Σμπρίνης ακολούθησαν με 16, έχοντας και αυτοί εύστοχες προσπάθειες έξω από τα 6,75.

«Ηγετικός» ο Νούλας

Για τον Άτλαντα ο Αποστόλης Νούλας (Φωτογραφία) με 28 πόντους και 3 εύστοχα 3ποντα ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ακολούθησε με 14 και 13ποντο ο Άγγελος Τσιγαρίδας.

Ντεμπούτο νεαρού

Την πρώτη του εμφάνιση με τους άνδρες των φιλοξενούμενων έκανε ο παμπαίδας Ζαχαρίας Βαρελάς, που σκόραρε 2 πόντους.

Πληθώρα απουσιών

Ο Άτλας ταξίδεψε με αποστολή μόλις 8 αθλητών. Την αποστολή συνόδεψε ο Πρόεδρος Γιάννης Μπουμπουρής και οι προπονητές Δημήτρης Λερογιάννης και Βασίλης Δόσης.

Μπροστά οι Ευρυτάνες

Μετά από ένα ανοιχτό πρώτο δεκάλεπτο οι Καρπενησιώτες προηγήθηκαν με 20-23.

Ανατροπή Αιόλου

Οι Ευβοιώτες πέτυχαν ένα επιμέρους 21-6 στο δεύτερο δεκάλεπτο με πολύ καλή άμυνα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (41-29).

Στους 10

Κατά δυο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με τη συμπλήρωση 30΄ η ομάδα του Δημήτρη Λερογιάννη για το 58-48. Το επιμέρους σκορ ήταν 17-19.

Χωρίς αλλαγές

Στο τελικό 74-62 έφτασε ο Αίολος. Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 16-14.

20-23, 41-29, 58-48, 74-62

Αίολος Χαλκίδας (Γιώργος Βελισσαράκος): Κουρέλιας 2, Παρασκευόπουλος 16(3), Λούκας 4 (1), Γεράκης, Ματσούκας 2, Αφράτης 9(1), Σκυριανός 25(2), Σμπρίνης 16(1)

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Βαρελάς 2, Νούλας 28(3), Κατσιάρης, Κάππας, Ανδρέου 6, Λιάπης 2, Τσιγαρίδας 14(1), Χονδρός 10(1)

Διαιτητές: Μυτιληνάκης& Γιαπλές (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Χατζησωτηρίου-Τζουβάνας-Σιαδήμα (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος,

Φωτογραφίες: Γιάννης Δαλιάνης (stereabasket.gr), Γιάννης Μπουμπουρής