Σάββατο 1 Απριλίου 2023

ΠΑΟΚ-ΑΠΟΚ Βελούχι 0-2

Σκοράροντας δυο φορές στο πρώτο μέρος ο ΑΠΟΚ κατέκτησε τη νίκη γοήτρου, καταβάλλοντας δίκαια με 2-0 τον ΠΑΟΚ.

Η αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1 Απριλίου στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου, αρχίζοντας στις 16:00. Ήταν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας, παρουσία 15 περίπου φιλάθλων.

O ΠΑΟΚ του Γιώργου Χρυσαφόπουλου πραγματοποίησε αρκετά ανταγωνιστική εμφάνιση στο τελευταίο του φετινό ματς. Οι «πορτοκαλί» δημιούργησαν μάλιστα προϋποθέσεις για γκολ, κυρίως στην επανάληψη, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το νεανικό συγκρότημα έμεινε στους 6 πόντους, επιστρέφοντας μετά από παύση ενός έτους στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΠΟΚ του Παναγιώτη Ρεσίτη έφτασε στο πρώτο του θετικό αποτέλεσμα μέσα στο 2023, στοχεύοντας να τελειώσει την αγωνιστική περίοδο με ψηλά το κεφάλι. Σκόρερ χρίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι: Βαγγέλης Αρμυριώτης και Βασίλης Μπούτσης. Οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στην 5η θέση, φτάνοντας την Ακαδημία στους 16, μη έχοντας βαθμολογικές ελπίδες για είσοδο στην 4αδα.

O «δικέφαλος» ολοκλήρωσε την παρουσία του στον φετινό θεσμό, ενώ το Βελούχι θα αγωνιστεί τέσσερις ημέρες αργότερα απέναντι στην Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002.

Ένα εξ αναβολής

Το Βελούχι κλείνει τις υποχρεώσεις του την Τετάρτη 5/4 με παιχνίδι κόντρα στην Ακαδημία, που έχει το βαθμολογικό ενδιαφέρον. Να σημειωθεί πως το ματς παρακολούθησαν περίπου 15 θεατές.

Βοηθός στην Ελασσόνα

Ο ρέφερι Θοδωρής Κατσαρός (Φωτογραφία) θα είναι βοηθός διαιτητή την Κυριακή 2 Απριλίου στο παιχνίδι της Γ΄ Εθνικής μεταξύ Ελασσόνας και Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης.

Η επιτροπή διαιτησίας

Παρόντες ήταν στο γήπεδο οι: Γιάννης Καλύβας και Νίκος Δροσίνης, εκπροσωπώντας την επιτροπή διαιτησίας της ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Εκτός 4αδας

Οι δυο ομάδες έμειναν εκτός της 4αδας των Play Off. Μάλιστα δεν κατέβηκαν να αγωνιστούν σε δυο ματς, ο ΑΠΟΚ με τον Αίολο και την Ποταμιά και ο ΠΑΟΚ με τον Αίολο και τα Άγραφα.

Ο σκόρερ Αντιδήμαρχος

Παρά τα 50 του χρόνια ο Βασίλης Μπούτσης (Φωτογραφία) στη 2η του εμφάνιση με τη φανέλα του Βελουχίου ήταν εξαιρετικός. Ο Αντιδήμαρχος Δήμου Σαρωνικού μάλιστα χρίστηκε σκόρερ, δείχνοντας στοιχεία υψηλής τεχνικής κατάρτισης.

Χωρίς βαθμό αλλά με οφέλη

Ο «δικέφαλος» ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του, μη καταφέρνοντας να αποσπάσει κάποιον πόντο εντός αγωνιστικού χώρου. Κέρδισε μόνο δυο φορές στα χαρτιά τον Τυμφρηστό που δεν συμμετείχε στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Χρυσαφόπουλου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλά νεαρά παιδιά, που αποτελούν το παρόν και το μέλλον του συλλόγου, λαμβάνοντας μέρος και με τις ενωσιακές ομάδες.

Ικανός πορτιέρο

Κέρδος για τον ΑΠΟΚ και φέτος είναι η παρουσία του νεαρού τερματοφύλακα Παναγιώτη Τσιάκου, που κατάγεται από την Τσούκα Ευρυτανίας.

Αποφασισμένος ο «ιστορικός»

Η ομάδα του Παναγιώτη Ρεσίτη ήταν ανώτερη και αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη με 0-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό κόντρα στον φιλότιμο και ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ.

Δυο γρήγορα τέρματα

Στην πρώτη κιόλας ευκαιρία του αγώνα, στο 8΄ ο νεαρός Βαγγέλης Αρμυριώτης (Φωτογραφία) πλάσαρε εύστοχα μετά τη σέντρα του Παύλου Κουτούμπα. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Βασίλης Μπούτσης τελείωσε ιδανικά τη φάση, μετά την ασίστ του Πέτρου Δάβαρη.

8΄: Σέντρα του Κουτούμπα από αριστερά, ο Αρμυριώτης αφύλαχτος με πλασέ στη δεξιά γωνία του Γκορόγια άνοιξε το σκορ (0-1).

11΄: Ο Βούρτσας τροφοδότησε τον Μπούτση, ο οποίος σούταρε από αριστερά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΚ.

13΄: Σέντρα του Φούκα από αριστερά, ο Ρουμελιώτης δεν μπόρεσε εξ επαφής να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

17΄: Ο Μπούτσης σέντραρε από αριστερά, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βούρτσα μπλοκαρίστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

20΄: Χτύπημα φάουλ του Μπούτση απέκρουσε έξοχα στη δεξιά του γωνία σε κόρνερ ο Γκορόγιας.

28΄: Ο Αρμυριώτης πάσαρε στον Δάβαρη, που έκανε νέα πάσα στον Μπούτση, που με διαγώνιο σουτ στην αριστερή γωνία του ΠΑΟΚ «έγραψε» το 0-2.

29΄: Ωραίο σουτ του Μπουμπουρή κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιάκου.

32΄: Εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Αρμυριώτη από δεξιά, το πλασέ του Σεντή ανακόπηκε από τον Λάππα.

Έμεινε under

Δεν επεφύλασσε συγκινήσεις και γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΚ να κρατά τους τρεις πόντους.

Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ

Το συγκρότημα του Γιώργου Χρυσαφόπουλου ήταν αρκετά καλό στην επανάληψη, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι το αξιόλογο.

55΄: Όμορφο σουτ του Γενιτσαρόπουλου κατέληξε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιάκου.

62΄: Ο Μπομποτσιάρης δοκίμασε ωραίο σουτ, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία ο Γκορόγιας.

64΄: Μπαλιά του Μουτσούλα στον Μπαλωμένο, που πλάσαρε αδύναμα σε θέση τετ α τετ και ο Τσιάκος μπλόκαρε.

72΄: Ο Ρουμελιώτης πάσαρε στον Φούκα, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του οποίου μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

74΄: Προσωπική προσπάθεια και χαμηλό σουτ του Βούρτσα κατέληξε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του ΠΑΟΚ.