Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023

Ραπτόπουλο-Άγραφα 2-3

Με γκολ του Χρήστου Καλτσή στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων τα Άγραφα με 10 ποδοσφαιριστές πήραν τη νίκη-πρόκριση με 2-3 επί του πολύ καλού Ραπτοπούλου.

Ο προημιτελικός αγώνας κυπέλλου πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Ιανουαρίου στο γήπεδο του Ραπτοπούλου, αρχίζοντας στις 14:15. Οι δυο ομάδες άρχισαν τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές, προσφέροντας ένα όμορφο ματς με εναλλαγές στο σκορ.

Το Ραπτόπουλο έκανε πολύ καλή προσπάθεια και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα, αγωνιζόμενος με πολύ πάθος. Παρουσιάζει φέτος μια πολύ εικόνα με αρκετά νέα παιδιά και βελτιώνεται συνεχώς. Σκόραραν οι: Παναγιώτης Σιαφάκας και Αποστόλης Παππάς, ενώ ο τελευταίος είχε και δοκάρι.

Τα Άγραφα του Δημήτρη Κολλημένου με προβλήματα τραυματισμών και απουσίες έπαιξαν ψυχωμένα και πέρασαν νικηφόρα από το «ακριτικό» Ραπτόπουλο, συνεχίζοντας με εξαιρετικό τρόπο το 2023. Τα τρία γκολ σημείωσαν οι: Παναγιώτης Δροσίνης, Σπύρος Ζευγουλάς και Χρήστος Καλτσής, οδηγώντας την ομάδα στη σημαντική πρόκριση.

Οι νικητές προκρίθηκαν στους «4» και θα παίξουν απέναντι στην Ποταμιά, ενώ η Δόξα θα αντιμετωπίσει για την έναρξη του δευτέρου γύρου τον Αίολο.

Ντέρμπι Δήμου Αγράφων

Το παιχνίδι των δυο ομάδων του Δήμου Άγραφων παρακολούθησαν περίπου 50 θεατές, παρακολουθώντας ένα αρκετά όμορφο και δυνατό ματς σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο.

Δεν συμπλήρωσαν 11αδα

Οι δυο ομάδες άρχισαν με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς δεν κατάφεραν να συμπληρώσουν 11αδα. Οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν 11ο παίχτη στο 51ο λεπτό, με τον δηλωμένο ως νο11 Βασίλη Γεωργαλή να μη δίνει το «παρών».

Επόμενη η Ποταμιά

Οι Αγραφιώτες θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά του θεσμού την Ποταμιά, στοχεύοντας στην πρόκριση στον τελικό.

Ντεμπούτο Λαθύρη

Την πρώτη του εμφάνιση με τη Δόξα έκανε ο Λάμπρος Λαθύρης (Φωτογραφία), απόκτημα από την Κρέντη.

Υπερπροσπάθεια Αγράφων

Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν με 10 ποδοσφαιριστές στο Ραπτόπουλο. Ο αρχηγός Κώστας Καλύβας έπαιξε τραυματίας, ενώ οι: Παναγιώτης Δροσίνης και Παναγιώτης Κρασιάς τραυματίστηκαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο και οι τρεις αγωνίστηκαν και στα 90΄, υπερβάλλοντας εαυτόν.

3Χ3

Τον Κατσαντώνη καθοδήγησε ο δεύτερος προπονητής Δημήτρης Κολλημένος, καθώς ο πρώτος προπονητής Γιώργος Κρασιάς απουσίαζε δικαιολογημένα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Οι Αγραφιώτες έκαναν το 3Χ3 με τον κ. Κολλημένο στον πάγκο τους.

Με απινιδωτή

Ο αγώνας έγινε με χρήση απινιδωτή, όπως πολύ εύστοχα φρόντισαν οι παράγοντες του Ραπτοπούλου.

Υπηρεσιακός τερματοφύλακας

Την εστία των Αγράφων υπερασπίστηκε ως 79΄ ο αμυντικό Σταύρος Σκαρμούτσος (Φωτογραφία).

Έκοψε την πίτα της

Η ομάδα του Ραπτοπούλου μετά τη λήξη του αγώνα έκοψε την πίτα της, για την οποία θα ακολουθήσει νεότερο ρεπορτάζ.

Εξαιρετικές επεμβάσεις

Δυο εντυπωσιακές αποκρούσεις σε σουτ του Κώστα Καλύβα στο 26΄ και του Γιάννη Μπισμπίκη στο 53΄ έκανε ο πορτιέρο του Ραπτοπούλου Λάμπρος Παπαδήμος (Φωτογραφία).

Παρών ο φροντιστής

Η ομάδα των Αγράφων είναι η μοναδική της Α΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας που διαθέτει φροντιστή και συγκεκριμένα τον Πάνο Οικονόμου (Φωτογραφία).

Ισόπαλο ημίχρονο

Μετά από ένα αρκετά καλό πρώτο μέρος με αρκετές φάσεις οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1.

Έξοχο γκολ

Το Ραπτόπουλο προηγήθηκε στο 9΄ με όμορφο σουτ του Παναγιώτη Σιαφάκα (Φωτογραφία). Ο Σιαφάκας εντάχτηκε ως ελεύθερος από την Αναγέννηση Παλαιοκατούνας.

Με τη βοήθεια της τύχης

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-1 στο 24ο λεπτό με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Δροσίνη (Φωτογραφία), με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στον τερματοφύλακα Λάμπρο Παπαδήμο, προτού καταλήξει στα δίχτυα.

3΄: Κόρνερ του Καλύβα από αριστερά, σουτ του Τόλη κατέληξε άουτ από το αριστερό δοκάρι του Παπαδήμου.

7΄: Ο Παπαντζίμας από αριστερά σέντραρε για τον Παππά, το πλασέ του οποίου απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο τερματοφύλακας των Αγράφων.

9΄: Εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Σιαφάκα από πλάγια δεξιά κατέληξε στην απέναντι γωνία του Σκαρμούτσου (1-0).

14΄: Χτύπημα φάουλ του Δροσίνη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ραπτοπούλου.

17΄: Ο Καλύβας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, με τον Παπαδήμο να αποκρούει σε κόρνερ.

22΄: Σέντρα του Παππά από αριστερά, προβολή του Σιαφάκα με το στήθος μπλόκαρε ο Σκαρμούτσος.

23΄: Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Κοτούλα κατέληξε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

24΄: Ο Δροσίνης εκτέλεσε μακρινό απευθείας χτύπημα φάουλ, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδήμου, βρήκε στην πλάτη του και σημειώθηκε το 1-1.

26΄ Ο Μπισμπίκης πάσαρε στον Καλύβα, σουτ του δεύτερου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ στη γωνία του Παπαδήμος.

29΄: Πλάγιο του Ζευγουλά, χαμηλό σουτ του Γενιτσαρόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Δόξας στη δεξιά του γωνία.

31΄: Ο Ζευγουλάς τροφοδότησε τον Καλτσή, που δοκίμασε σουτ που κατέληξε άουτ από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.

Ντέρμπι ως το τέλος

Οι δυο ομάδες προσέφεραν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με τη νίκη να κρίνεται στην εκπνοή.

Ανατροπή Αγράφων

Ο αριστερός μπακ των φιλοξενούμενων Σπύρος Ζευγουλάς (Φωτογραφία) με ωραία ενέργεια και σουτ στο 52΄ διαμόρφωσε το 1-2.

Με 11 η Δόξα

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 11 από το 51ο λεπτό και ύστερα, καθώς στο γήπεδο πέρασε ο Λάμπρος Κολοκούρας (Φωτογραφία).

Στα ίσια το ματς

Οι Ραπτοπουλίτες εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή, βελτίωσαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν στο 74΄ με τον Αποστόλη Παππά (Φωτογραφία), ύστερα από την έξοχη ενέργεια και σέντρα του Δήμου Ξυραφάκη.

Παραλίγο 2ο

Ο Αποστόλης Παππάς πλησίασε στο 81ο λεπτό στο 3-2, αλλά η προσπάθεια του βρήκε το αντίπαλο δοκάρι.

Στο τέρμα ο Δροσίνης

Ο αμυντικός των Αγράφων Παναγιώτης Δροσίνης πέρασε στο 79΄ στα γκολπόστ, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Αντίθετα, ο Σταύρος Σκαρμούτσος αγωνίστηκε εκτός εστίας.

«Απόδραση» με Καλτσή

Ο Χρήστος Καλτσής (Φωτογραφία) στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο σουτ μετά την πάσα του Χρήστου Γενιτσαρόπουλου διαμόρφωσε το 2-3 και ενώ οι δυο ομάδες ετοιμαζόταν για την ημίωρη παράταση.

52΄: Ο Ζευγουλάς με εξαιρετική ατομική ενέργεια και χαμηλό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Παπαδήμου για το 1-2.

53΄ Προσωπική προσπάθεια και σουτ του Μπισμπίκη απέκρουσε εκπληκτικά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

54΄: Χαμηλό σουτ του Ξυραφάκη απομάκρυνε σε κόρνερ στη δεξιά του γωνία ο Σκαρμούτσος.

59΄: Σουτ του Γενιτσαρόπουλου μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Παπαδήμος.

72΄: Πλάγιο του Τσιάμη από δεξιά, κεφαλιά του Παππά πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σκαρμούτσου.

74΄: Ο Παπαντζίμας τροφοδότησε τον Ξυραφάκη, ο οποίος έκανε έξοχη προσπάθεια από αριστερά, σέντραρε και ο Παππάς με πλασέ ισοφάρισε σε-2-2.

81΄ Χαμηλό σουτ του Παππά προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Δροσίνη.

82΄: Ο Γενιτσαρόπουλος πλάσαρε στην κόντρα-επίθεση μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Παπαδήμου.

92΄: Ο Γενιτσαρόπουλος πάσαρε στον Καλτσή, που με χαμηλό σουτ από πλάγια αριστερά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ραπτοπούλου (2-3).