Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022

Παίδες: Έσπερος Λαμίας-Γ.Σ. Άτλας 74-69

Έδωσε μεγάλη μάχη ο Άτλας, ο οποίος γνώρισε στις λεπτομέρειες την ήττα με 74-69 από τον γηπεδούχο Έσπερο Λαμίας.

Η αναμέτρηση διεξήχθη το Σάββατο 15 Οκτωβρίου στο ΔΑΚ Λαμίας, αρχίζοντας στη 1. Ήταν στο πλαίσιο τη 5ης αγωνιστικής του Δ΄ Ομίλου του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Έσπερος Λαμίας του Γιάννη Κουτκιά κατάφερε να κερδίσει το ντέρμπι για πέντε πόντους και να πάρει μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια για πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Πλατής με 30 πόντους ήταν ο παίχτης-«κλειδί» για την έκβαση του αγώνα. Οι Λαμιώτες έχουν τρεις νίκες και δυο ήττες μέχρι στιγμής.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη παίζοντας αυτή τη φορά με «γεμάτο» ρόστερ εμφανίστηκε αποφασισμένος, δείχνοντας πως τα εκτός έδρας παιχνίδια αποδίδει καλύτερα. Ο Γυμναστικός που είχε ως πρώτο σκόρερ τον Νίκο Καρέτσο με 17 πόντους έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο «διπλό». Πλέον έχει μια νίκη και τέσσερις ήττες, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Για την επόμενη (6η) αγωνιστική οι Καρπενησιώτες υποδέχονται το Σάββατο 22 Οκτωβρίου τον ουραγό ΓΑΣ Άμφισσας (Ακαδ.), ενώ ο Έσπερος «κοντράρεται» στην Άμφισσα με την έτερη ομάδα της Φωκίδας.

Αποβολή Κουτκιά

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε από τους διαιτητές ο προπονητής των γηπεδούχων Γιάννης Κουτκιάς.

Ηγέτης ο Πλατής

Καθοριστικής σημασίας η εμφάνιση του Πλατή για τον Έσπερο, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους. Ο Νήμας ακολούθησε με 18.

Προκρίνονται 4

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες του ομίλου θα πάρουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης για την επόμενη φάση, μετά και τη συμπληρωματική προκήρυξη της ΕΣΚΑΣΕ.

Επιθετικός πλουραλισμός

Για τον Γυμναστικό τέσσερις αθλητές ήταν διψήφιοι. Ο Νίκος Καρέτσος (Φωτογραφία) με 17, ο Παντελής Κατσιάρης με 16, ο Κώστας Καψάλης με 15 και ο Δημήτρης Κουτσοκώστας με 10. Μάλιστα ο Καψάλης επέστρεψε σε αγώνες μετά τον τραυματισμό του στην πρεμιέρα.

Ντεμπούτο Αναγνώστου

Την πρώτη του εμφάνιση με τον Άτλαντα έκανε ο Χρήστος Αναγνώστου, που έπαιξε πέρυσι στην Π.Α.Κ.

Δυνατά ο Άτλας

Η ομάδα του Δημήτρη Λερογιάννη προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-18.

Ντέρμπι το παιχνίδι

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 43-43. Το επιμέρους σκορ ήταν 28-25 για τους γηπεδούχους σε ένα αρκετά παραγωγικό δεκάλεπτο.

Οριακό προβάδισμα

Μετά και τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο Έσπερος προηγήθηκε με 61-57. Έκανε ένα επιμέρους 18-14.

Το «ροζ» στον Έσπερο

Με τον Πλατή πρωταγωνιστή οι Λαμιώτες έφτασαν στο τελικό 74-69. Έκαναν ένα επιμέρους 13-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

15-18, 43-43, 61-57, 74-69

Έσπερος Λαμίας (Γιάννης Κουτκιάς): Σερέτης, Δάφνας 4, Γεωργιάδης, Αυγέρης, Πλατής 30(1), Κουτούσης, Καζαντζής, Μίχος 12, Μπεσλεμές 10(2), Νήμας 18

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Μπουμπουρής, Καψάλης 15(1), Πιστιόλης, Ανδρέου, Καρέτσος 17(1), Μουρτογιάννης, Μπεχλιούλης, Γεωργαλής 7(1), Κουτσοκώστας 10, Κατσιάρης 16(2), Αναγνώστου 4

Διαιτητές: Αλέξανδρος Κοτσιμπός& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Νίκος Καλαντζής-Ανθή Τσιμπρικά-Διονύσης Αναγνώστου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος, Φωτογραφίες: Γιάννης Μπουμπουρής