Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

Παίδες: Γ.Σ. Άτλας-Απόλλων Λιβαδειάς 67-80

Ο ισχυρός Απόλλων Λιβαδειάς πέρασε από το Καρπενήσι, επικρατώντας με 67-80 του μαχητικού Άτλαντα.

Η αναμέτρηση έγινε το Σάββατο 8 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο Καρπενησίου, ξεκινώντας στης 1. Ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη παίζοντας με πολλές απουσίες «τέσταρε» τις δυνάμεις κόντρα σε ένα από τα πιο δυνατά σύνολα του ομίλου. Ήταν αρκετά ανταγωνιστικός για ένα ακόμη παιχνίδι. Με 28 πόντους και δυο τρίποντα τελείωσε το ματς ο αρχηγός Παναγιώτης Γεωργαλής. Ο Γ.Σ.Α. έχει πλέον μια νίκη και τρεις ήττες, όλες στο Καρπενήσι.

Ο Απόλλων του Γιώργου Ντάλλη έδειξε τη δυναμική του και έφτασε σε μια ακόμη νίκη, σημειώνοντας το 4 στα 4. Είναι μια ομάδα με αρκετές επιθετικές αρετές, που παίζει όμορφο μπάσκετ. Ο Νίκος Ματθαίου πέτυχε 24 πόντους.

Για την επόμενη (5η) αγωνιστική οι Καρπενησιώτες θα παίξουν στη Λαμία με τον Έσπερο, ενώ ο Απόλλων υποδέχεται τον ΓΑΣ Άμφισσας.

Μόλις 7

Ο Δημήτρης Λερογιάννης και ο συνεργάτης του Βασίλης Δόσης είχαν μόλις επτά αθλητές στη διάθεση τους.

0/3 εντός

Οι Ευρυτάνες δεν έχουν καταφέρει ως τώρα να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα-έδρα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα

Για τους γηπεδούχους ο Παναγιώτης Γεωργαλής (Φωτογραφία) σημείωσε 28 πόντους, ενώ 20 πέτυχε ο Νίκος Καρέτσος. Και οι δυο σκόραραν εκτός 6,75.

Απόλυτο Απόλλωνα

Ο Απόλλων έχει πετύχει το 4 στα 4 στον όμιλο, όπως και τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη.

Πλουραλισμός νικητών

Ξεχώρισε ο Νίκος Ματθαίου των φιλοξενούμενων, που σημείωσε 24 πόντους. 11 είχαν οι: Σαρίδης και Αντωνίου. Επτά τρίποντα πέτυχαν οι παίχτες του Γιώργου Ντάλλη.

Ανοιχτό παιχνίδι

Οι δυο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 21-24.

Διψήφια διαφορά

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους Βοιωτούς, οι οποίοι με ένα επιμέρους 11-21 ξέφυγαν με +13. Το ημίχρονο έληξε με 32-45.

Σε σταθερά επίπεδα

Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 51-65. Το επιμέρους σκορ ήταν 19-20.

Χωρίς κάτι δραματικό

Το τελικό 67-80 χάρισε στον Απόλλωνα ένα ακόμη «ροζ» φύλλο αγώνος. Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 16-15.

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Μπουμπουρής, Καρέτσος 20(2), Πιστιόλης, Μπεχλιούλης 2, Γεωργαλής 28(2), Κουτσοκώστας 8, Κατσιάρης 9

Απόλλων Λιβαδειάς (Γιώργος Ντάλλης): Γαβαλάς 2, Κωτσαδάμ 8(2), Ματθαίου 24(1), Αντωνίου 11(1), Ζητουνιάτης 3(1), Κοντελές, Κρίκος 5, Τσούρας 2, Κεράστας 7(1), Κατσής 7, Γιαννούλης, Σαρίδης 11(1)

21-24, 32-45, 51-65, 67-80

Διαιτητές: Αντώνης Πατάγιας& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Γιάννης Χαντζόπουλος& Θανάσης Γιαννόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Χρονομέτρης: Γιάννης Κοκοτίνης

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος& Γιάννης Βονόρτας