Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022

Έφηβοι: Γ.Σ. Άτλας-Αναγέννηση Λαμίας 67-68

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Αναγέννηση Λαμίας επιβλήθηκε με 67-68 του Άτλαντα.

Ο αγώνας που έγινε το Σάββατο 1 Οκτωβρίου και ώρα 12:00 στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου ήταν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ε΄ Ομίλου του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη προερχόμενος από νικηφόρο ματς κόντρα στην Άμφισσα κατάφερε με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, στην οποία ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Γιάννης Κοκοτίνης με 20 πόντους ήταν ο «ηγέτης» των Καρπενησιωτών, που έχουν μια νίκη και δυο ήττες.

Η Αναγέννηση Λαμίας του Κώστα Κουμπούρα πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη, έχοντας πλέον δυο «ροζ» φύλλα αγώνος σε τρεις συναντήσεις. Παναγιώτης Γαλανός με 15 και Διόνυσος Κουμπούρας με 14 πρωταγωνίστησαν στον επιθετικό τομέα για τους φιλοξενούμενους.

Για την επόμενη (4η) αγωνιστική οι Καρπενησιώτες δίνουν 3ο σερί ματς εντός έδρας, υποδεχόμενοι την Κυριακή 9 Οκτωβρίου τον ισχυρό Έσπερο Λαμίας. Η Αναγέννηση αντιμετωπίζει την Τρίτη 11 του μηνός τον Πρωτέα.

Ίδιος συντελεστής

Μετά από τρεις αγώνες, ο Άτλας των Δημήτρη Λερογιάννη και Βασίλη Δόση έχει πετύχει 181 πόντους, ενώ έχει δεχτεί επίσης 181(!).

Ο συνήθης ύποπτος

Για τους Ευρυτάνας ο Γιάννης Κοκοτίνης (Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ τους με 20 πόντους και 4 3ποντα. Ο Άγγελος Τσιγαρίδας σημείωσε 13 με μια τρίποντη «βόμβα».

Χωρίς τρίποντο

Το συγκρότημα των Κώστα και Βασίλη Κουμπούρα ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς εύστοχο 3ποντο.

15 για Γαλανό

Ο Παναγιώτης Γαλανός (Φωτογραφία) σημείωσε 15 πόντους για την Αναγέννηση, με τον Διόνυσο Κουμπούρα να ακολουθεί με 14.

Μικρό προβάδισμα

Οι φιλοξενούμενοι προπορεύτηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-17.

Μπροστά η Αναγέννηση

Με ένα επιμέρους 14-19 η ομάδα του Κώστα Κουμπούρα έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (27-36).

Σταθερό προβάδισμα

Και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λαμιώτες είχαν τα ηνία του αγώνα. Το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο (15-15) για το 42-51.

Ψυχικά αποθέματα Άτλαντα

Ο Γ.Σ.Α. στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε χαρακτήρα και με ένα σκορ 18-9 οδήγησε το ματς στην παράταση, καθώς μετά από 40 λεπτά ο αγώνας έληξε με 60-60.

Κρίθηκε στον πόντο

Στην 5λεπτη παράταση η Αναγέννηση με ένα σκορ 7-8 έφυγε από το Καρπενήσι με το ‘διπλό» και το τελικό 67-68. Καθοριστικός στην παράταση ήταν ο Διόνυσος Κουμπούρας.

5 φάουλ

Άγγελος Τσιγαρίδας, Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος και Γεράσιμος Ανδρέου συμπλήρωσαν 5 φάουλ για τον Άτλαντα

13-17, 27-36, 42-51, 60-60, 67-68

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Τσιγαρίδας 13(1), Σταμούλης 12(1), Κοκοτίνης 20(4), Μόκκας 3, Μπακατσιάς, Ανδρέου 8, Τριανταφυλλόπουλος, Γεωργαλής 11(1), Καρέτσος

Αναγέννηση Λαμίας (Κώστας Κουμπούρας): Αθανασόπουλος 12, Κουμπούρας 14, Αγγελόπουλος 8, Καρατζάβελος, Καλαθάς 8, Αλεξόπουλος, Κεφαλάς 9, Γαλανός 15, Τσίκνας 2, Αγγελής

Διαιτητές: Αλέξανδρος Ραμιώτης& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτής: Θανάσης Γιαννόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Χρονομέτρης: Κώστας Καψάλης

Χρονομέτρης 24΄΄: Γιάννης Μπουμπουρής

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος