Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

Έφηβοι: Γ.Σ. Άτλας-Έσπερος Λαμίας 51-81

Ανεβάζοντας «στροφές» από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα, ο δυνατός Έσπερος Λαμίας κέρδισε με 51-81 τον γηπεδούχο Άτλαντα.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 9 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο Καρπενησίου, ξεκινώντας στις 12:00. Ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Ε΄ Ομίλου του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη έδωσε το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στην έδρα του, αντιμετωπίζοντας μια πανίσχυρη ομάδα. Ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό στη συνέχεια. Κατέβηκε με αποστολή μόλις 7 αθλητών. Πλέον ο Γ.Σ.Α. που είχε ως πρώτο σκόρερ τον Άγγελο Τσιγαρίδα με 18 έχει μια νίκη και τρεις ήττες.

Ο Έσπερος του Μάνθου Σοφογιάννη με τους Δημήτρη Χαρίλα και Νάσο Κεφαλληνάκη σε μεγάλη ημέρα πέτυχε την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, στο οποίο και πρωταγωνιστεί με όμορφο μπάσκετ. Οι δυο αθλητές σημείωσαν μαζί 57 πόντους.

Για την επόμενη (5η) αγωνιστική οι Καρπενησιώτες θα αντιμετωπίσουν στη Λαμία την Κυριακή 16 Οκτωβρίου τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη, ενώ ο Έσπερος «κοντράρεται» με τον Πρωτέα.

Αλλαγή «σκήπτρων»

Ο Άγγελος Τσιγαρίδας (Φωτογραφία) ήταν σε αυτόν τον αγώνα ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, έχοντας 18 πόντους με 3 εύστοχα 3ποντα. Ο Γιάννης Κοκοτίνης ακολούθησε με 9.

Μαγική «2αδα»

Για τους νικητές ο Δημήτρης Χαρίλας (Φωτογραφία αριστερά) πέτυχε 30 πόντους και ο Νίκος Κεφαλληνάκης (Φωτογραφία δεξιά) 27, κάνοντας εκπληκτική εμφάνιση αμφότεροι.

Δυναμικά ο Άτλας

Η ομάδα του Καρπενησίου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-18, κάνοντας πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς.

Ανατροπή στο σκορ

Με ένα επιμέρους 13-22 οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 33-40 υπέρ τους.

Ανωτερότητα Εσπέρου

Το συγκρότημα του Μάνθου Σοφογιάννη κυριάρχησε στην 3η περίοδο και «κλείδωσε» τη νίκη, φτάνοντας στο +25(42-67). Πέτυχε ένα επιμέρους 9-27.

Στο ρελαντί

Ο Έσπερος έφτασε στο τελικό 51-81 επί του φιλότιμου Άτλαντα. Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 9-14.

20-18, 33-40, 42-67, 51-81

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Τσιγαρίδας 18(3), Μπακατσιάς 3(1), Κοκοτίνης 9, Μόκκας 7, Κουτσοκώστας 4, Ανδρέου 7, Τριανταφυλλόπουλος 3(1)

Έσπερος Λαμίας (Μάνθος Σοφογιάννης); Μωυσόγλου 2, Βλαχάκης, Κεφαλληνάκης 27(2), Χαρίλας 30(1), Χαλεπλής 4, Στεφανής, Καραχρήστος, Κύρκος 3(1), Γαρτσιώνης, Πιλάτος 12(3), Αλβανός 3(1)

Διαιτητές: Γιώργος Ζάχος& Αλέξανδρος Ραμιώτης (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Θανάσης Γιαννόπουλος& Διονύσης Αναγνώστου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Χρονομέτρης 24΄΄: Γιάννης Μπουμπουρής

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος