Παρασκευή 22 Απριλίου 2022

Αποκλείστηκε από το κύπελλο ο Γ.Σ. Σαλαμίνας

Για ην προημιτελική φάση του Κυπέλλου σάλας  Πήγασος Αγίας Παρασκευής νίκησε 9-7 τη Σαλαμίνα (Ομαδα που απεκλεισε με 3-9 το Καρπενησι Futsal στους "16") και πέρασε στην τετράδα του θεσμού. Ο αγώνας έληξε 5-5, στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης οι νησιώτες προηγήθηκαν 7-5, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι του Αυγουστίνου Κάτσαρη απάντησαν με τέσσερα γκολ κόντρα στην ομάδα του Διονύση Νικολακόπουλου και προκρίθηκαν. Το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ, είχε ευκαιρίες πέρα από τα 16 γκολ που σημειώθηκαν και οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ο κάπτεν του Πηγάσου, Καπρής, πέτυχε χατ τρικ, δυο γκολ σημείωσε ο Κοτσώνης και από ένα οι Σουλής, Νογκάρο (μακρινό πέναλτι), Χαραλαμπίδης και Ατσόγλου.

Στον αντίποδα, ο Φιλίππου βρήκε τρεις φορές τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, δύο ο Κανέλλος, μια ο Καραγκιοχτσής, ενώ σημείωσε και ένα αυτογκόλ ο Οικονόμου.  Τα ζευγάρια της ημιτελικης φάσης έχουν ως εξής: ΑΕΚ-ΑΣΕ Δούκα και Ερμής Ζωγράφου-Πηγασος Αγίας Παρασκευής. Ο Ερμης κέρδισε με 5-4 το Φάληρο, η ΑΕΚ με 2-11 τη Σάμο και ο Δούκας με 1-5 την Κόμπρα στους "8".

Πηγή: futsalhellas.gr