Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Τελετή λήξης με σημαιοφόρο τον Ιωάννη Αντωνίου για την Ελλάδα

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνο ολοκληρώθηκαν με θριαμβεύτρια τη Νορβηγία και την Ελλάδα να ανοίγει όπως πάντα την είσοδο των ομάδων, με σημαιοφόρο τον Ιωάννη Αντωνίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 29η θέση στο Αλπικό σκι (Σλάλομ) και διαδέχθηκε τους Απόστολο Αγγέλη και Μαρία Ντάνου, που έφεραν την ελληνική σημαία στην τελετή έναρξης των Αγώνων.

Η Νορβηγία ήταν δε, η μεγάλη νικήτρια της Ολυμπιάδας του Πεκίνου, καθώς ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της με 37 μετάλλια συνολικά, εκ των οποίων τα 16 ήταν χρυσά. Στη δεύτερη θέση έμεινε η Γερμανία, ενώ τρίτη ήταν η “οικοδέσποινα” Κίνα, με 23 χώρες να κερδίζουν ένα τουλάχιστον χρυσό μετάλλιο και 29 χώρες να έχουν έστω έναν αθλητή τους στο βάθρο.