Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022

Αίολος-Ακαδημία 3-0

Σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο μέρος ο Αίολος κέρδισε με 3-0 την νεανική Ακαδημία κάνοντας το 5 στα 5 και ένα ακόμη «βήμα» για την κατάκτηση του τίτλου.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου και ξεκίνησε στις 3 το μεσημέρι. Ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α΄ Ευρυτανίας, πρώτης του δευτέρου γύρου και έγινε κάτω από συννεφιά και παρουσία λιγοστών θεατών.

Ο Αίολος του Δημήτρη Τσιγαρίδα έφτασε στην 5η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο α΄ μέρος δεν μπόρεσε να σκοράρει, όμως στην επανάληψη ήταν αποτελεσματικός και χάρης των γκολ των: Λευτέρη Αδάμ, Τόλη Φούκα και Δημήτρη Ρούσση έφτασε στο τελικό 3-0.

Η Ακαδημία των Δημήτρη Αντωνίου και Χρήστου Καλαμπάκα έδειξε θετικά δείγματα γραφής, είχε αγωνιστικό ρυθμό και έγινε απειλητική σε 2-3 περιπτώσεις. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές για 49 λεπτά κράτησαν το 0 κόντρα στο πρωτοπόρο της Α΄ Ευρυτανίας.

Την επόμενη (7η) αγωνιστική ο Αίολος θα αγωνιστεί με την ΑΕΚ, ενώ η Ακαδημία θα παίξει με τον ΑΠΟΚ. Ο Αίολος βρίσκεται στην 1η θέση έχοντας 15 βαθμούς, ενώ η Ακαδημία είναι 3η με 6.

Λιγοστοί θεατές

Η αναμέτρηση έγινε με συννεφιά στο μεγαλύτερο μέρος της και παρουσία λιγοστών φιλάθλων.

«Πρώτη» Γραβιά

Την πρώτη του φετινή συμμετοχή με την Ακαδημία έκανε ο νεαρός Γιώργος Γραβιάς, μέλος της Κ17 της ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Αρκετούς μήνες μετά

Ο Αίολος έδωσε αγώνα πρωταθλήματος μετά από 3 και πλέον μήνες, καθώς μεσολάβησε το άνευ αγώνος ματς με τον ΑΠΟΚ, το ρεπό και οι συνεχείς αναβολές λόγω χιονόπτωσης, covid 19 και εορτών.

5Χ5

Το συγκρότημα του Προφήτη Ηλία μετράει 5 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και οδηγεί την κούρσα στην Α΄ Ευρυτανίας. Μάλιστα για ένα ακόμη παιχνίδι η εστία του Σπύρου Κοκονδύνη παρέμεινε ανέπαφη.

Γενέθλια ρέφερι και βοηθού

Ανήμερα του αγώνα ο ρέφερι Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος και ο πρώτος βοηθός Λάμπρος Κολοκώτσιος γιόρτασαν στο γήπεδο τα γενέθλια τους.

Ίδιο σκορ

Με 3-0 είχε τελείωσε και η συνάντηση του πρώτου γύρου μεταξύ των δυο ομάδων.

«Κόλλησε» στο μηδέν

Παρότι ο Αίολος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες «κόλλησε» στο 0-0.

Ακυρωθέν Αδάμ

Στο 9΄ ακυρώθηκε τέρμα του Λευτέρη Αδάμ ως οφσάιντ, που σημειώθηκε με κεφαλιά μετά την σέντρα του Άγγελου Παχή.

6΄: Ο Ρούσσης Δ. σούταρε από τα όρια της περιοχής πάνω από την εστία της Ακαδημίας.

12΄: Ο Μισύρης σέντραρε από αριστερά, ο Ρούσσης Κ. έδωσε στον Πιστιόλη, ο οποίος σούταρε και ο Νικοπολίδης απέκρουσε από την δεξιά του γωνία σε κόρνερ.

15΄: Σουτ του Ρούσση Κ. από πλάγια αριστερά απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

18΄: Μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Ακαδημίας, ο Αδάμ πλάσαρε ψηλοκρεμαστά πάνω από την εστία της Ακαδημίας.

27΄: Ο Μπόνιας εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και η κεφαλιά του Παχή έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

39΄: Ο Μπόνιας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ρούσσης Κ. πήρε την κεφαλιά και εξ επαφής σε κενή εστία ο Αδάμ πλάσαρε άουτ.

44΄: Χαμηλό χτύπημα φάουλ του Μπόνια πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ήταν αποτελεσματικός

Ο Αίολος στο δεύτερο 45λεπτο ήταν αποτελεσματικός σκοράροντας 3 φορές για το τελικό 3-0. Μάλιστα οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 1-0 με τον Αλέξανδρο Κοτρώνη.

«Ξεκλείδωσε» ο Αδάμ

Στο 4΄ της επανάληψης ο Λευτέρης Αδάμ μετά την σέντρα του Τόλη Φούκα από τα δεξιά με απευθείας πλασέ έκανε το 1-0.

Διπλασιασμός από Φούκα

Ο δημιουργός του πρώτου γκολ στο 63΄ , που πέρασε στο γήπεδο στο ημίχρονο πήρε τον ρόλο του εκτελεστή όταν μετά την μεταβίβαση ακριβείας πίσω από την σέντρα του Άγγελου Παχή σκόραρε με διαγώνιο σουτ (2-0).

Τρίτο στο φινάλε

2 λεπτά πριν το φινάλε ο Δημήτρης Ρούσσης (Φωτογραφία) με χαμηλό σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

46΄: Διαγώνιο σουτ του Κελεσίδη Γ. πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι.

49΄: Ο Φούκας σέντραρε από δεξιά και το απευθείας πλασέ του Αδάμ κατέληξε στην αριστερή γωνία της Ακαδημίας (1-0).

54΄: Ο Κελεσίδης Γ. πάσαρε στον Κοτρώνη, που σούταρε δυνατά και ο Κοκονδύνης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ από την αριστερή του γωνία.

62΄: Ο Αδάμ έδωσε στον Ρούσση Κ., ο οποίος σούταρε από αριστερά και ο Νικοπολίδης μπλόκαρε σωτήρια με διπλή προσπάθεια.

63΄: Ο Παχής με βαθιά μπαλιά πίσω από την σέντρα βρήκε τον Φούκα, που με διαγώνιο σουτ ψηλά στην δεξιά γωνία της Ακαδημίας πέτυχε το 2-0.

86΄: Ο Ρούσσης Κ. πάσαρε στον Μάρκη που πλάσαρε και αμυντικός της Ακαδημίας απέκρουσε προ της γραμμής.

88΄: Ο Ρούσσης Δ. με καλοζυγισμένο χαμηλό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της Ακαδημίας για το τελικό 3-0.