Παρασκευή 16 Ιουλίου 2021

Πρωταθλητής παίδων στην ΕΣΚΑΣΕ ο Έσπερος Λαμίας

Στο συγκλονιστικό τελικό της Λιβαδειάς νίκησε τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 65-64, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 20 πόντους διαφορά.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Λιβαδειάς, ο Έσπερος Λαμίας νίκησε τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 65-64 και στέφθηκε πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ στην κατηγορία των παίδων για τη σεζόν 2020-2021.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ευβοϊκή ομάδα προηγήθηκε 21-14 και στο τέλος του α΄ ημιχρόνου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20 πόντους, 44-24. Στην τρίτη περίοδο η λαμιώτικη ομάδα έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 24-9 μείωσε στους 5 πόντους (53-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 32΄ ο Απόλλων ανέβασε τη διαφορά πάλι σε διψήφιο νούμερο (62-48). Ο Έσπερος βρήκε και πάλι τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με ένα σερί 10-0 μείωσε σε 62-58 στο 37΄.

Το φινάλε ήταν άκρως συναρπαστικό και δραματικό. Με το σκορ 64-63 υπέρ του Απόλλωνα, ο Δεμερτζής πέτυχε το καλάθι στα 12΄΄, αλλά οι διαιτητές τον χρέωσαν με βήματα, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες της ομάδας της Χαλκίδας.

Ο Έσπερος πήρε την κατοχή. Ο Κεφαλληνάκης 2΄΄ για τη λήξη έγραψε το 65-64 για την ομάδα της Λαμίας και της χάρισε τον τίτλο με μία φοβερή ανατροπή. Στη συνέχεια το τρίποντο του Δεμερτζή πίσω από το κέντρο ήταν άστοχο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης-Νικολάου): Κοτρογιάννης 5 (1), Στέργιος, Λειβαδίτης 15 (3), Δεμερτζής 15 (2), Σταματίου 9 (1), Ζερβουδάκης 6, Καραμούζης, Στρατής, Ζαχαριάδης 14 (1), Μπελέχας.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Μανθ.-Σοφογιάννης Ι.): Λύκος 5 (1), Μαντανίκας 1, Καραχρήστος, Κεφαλληνάκης 16, Χαρίλας 25 (1), Ντσιαβός, Πιλάτος 16 (4), Ζιάκας 2, Κύρκος, Πλάκας, Αλβανός, Τσιαμούρας.