Τετάρτη 30 Ιουνίου 2021

Ασταμάτητοι και στον Όλυμπο Ελευθερίου και Κολόκα

Ένα ακόμη βάθρο για τους δικους μας αθλητες Δημητρη Ελευθεριου και Φωτεινή Κολόκα, που μας κάνουν περήφανους διαρκώς. Συγκεκριμένα, το Σάββατο 26 Ιουνίου η Κολοκα τερμάτισε 3η στις γυναίκες στον σημαντικό αγώνα trail Olympus Marathon (Μαραθώνιος του Ολυμπου) που έγινε για 17η φορά στο "βουνό των Θεων" στο Λιτόχωρο. Η αθλήτρια της Salomon έκανε χρόνο 6.25.33, το οποίο αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ στη διοργάνωση.

Εντυπωσιακός ξανά στον ίδιο αγώνα ο Δημήτρης Ελευθερίου της Dynafit που ήταν 2ος άνδρας, καλύπτοντας τη διαδρομή σε 5.13.11, πίσω από τον σπουδαίο πρωταθλητή Δημήτρη Θεοδωρακακο. Ο Μεγαλοχωριτης δρομέας μια εβδομάδα πριν ήταν 2ος στο Themistoklis Trail Run, που έγινε στο όρος Αιγάλεω με χρόνο 1.20.04 στα 13 χιλιόμετρα. Τέλος,  2η γυναίκα στον αγώνα Vertical του Ολυμπου ήταν η Ευρυτάνισσα Ζωή Σταμούλη με 1.07.04