Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2021

Η ιστορία του Αιόλου στην επίσημη ιστοσελίδα του

Το Δ.Σ. του Α.Σ. ΑΙΟΛΟΣ, που αποτελούν τα παρακάτω μέλη: Πρόεδρος: Σιταράς Κων/νος, Αντιπρόεδρος: Γιαννιώτης Δημήτριος, Γ.γραμματέας: Τριανταφυλλόπουλος Χαράλαμπος, Ταμίας: Σταμούλης Κων/νος, Ε.γραμματέας: Τσινιάς Γρηγόριος, βρίσκεται σήμερα στην ευχάριστη θέση να παρουσίασει την ιστορία του “ΑΙΟΛΟΥ”.

Τη δουλειά αυτή επιμελήθηκε ο τέως και επί είκοσι οχτώ (28) χρόνια Γ.γραμματέας του Συλλόγου κ. Λερογιάννης Σεραφείμ, σε συνεργασία με τους βετεράνους αθλητές μας κ. Μπουμπουρή Ανδρέα και κ. Κυλλή Ανδρέα, καθώς και τον παράγοντα του Ευρυτανικού Ποδοσφαίρου κ. Βονόρτα Διονύσιο, τους οποίους και ευχαριστούμε.

ΙΣΤΟΡΙΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ

Η παρουσία του Αιόλου στα αθλητικά δρώμενα της Ευρυτανίας και της Ελλάδος ξεπήδησε στις αρχές της δεκαετίας του ’90 μέσα από τουρνουά ομάδων ανεξάρτητων ποδοσφαιριστών, που διοργάνωνε τότε στο Καρπενήσι, ο πρώτος χρονικά, αλλά και ιστορικά ποδοσφαιρικός σύλλογος της Ευρυτανίας, ο Α.Π.Ο.Κ “Το Βελούχι”, ( έτος ίδρυσης 1968).

Για τους φιλάθλους του Καρπενησίου παραμένουν μυθικές οι αναμετρήσεις ανάμεσα στον “Αίολο” και τον “Κατσαντώνη”, με νικητή τις περισσότερες φορές τον πρώτο. Οι διαδοχικές επιτυχίες του Αιόλου, άνοιξαν τον δρόμο, για την αναγνώριση του στη δύναμη της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας(Ε.Π.Ο.).

Το όνομα του οφείλει στο ιδρυτικό μέλος και επί εικοσί οχτώ χρόνια γενικό γραμματέα του συλλόγου από το 1986 ως το 2014.Το όνομα που είχε ρίξει στο τραπέζι των συζητήσεων ο κ. Λερογιάννης Σεραφείμ, έγινε ομόφωνα αποδεκτό απο την ιδρυτική γενική συνέλευση του ΑΙΟΛΟΥ, αφού η συνοικία του Προφήτη Ηλία που εδρεύει ο σύλλογος, κατά τη διάρκεια του χειμώνα και όχι μόνο δέχεται ισχυρότατες ριπές ανέμου. Έτσι, ο “ΑΙΟΛΟΣ”, ο θεός του ανέμου και γιος του Έλληνα, βρήκε αθλητική κατοικία στο Καρπενήσι.

Η ιδρυτική γενική Συνέλευση συνήλθε στις 15 Απριλίου 1984 και υπογράφηκε από τριάντα επτά(37) ιδρυτικά μέλη. Η αίτηση για αναγνώριση κατατέθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1984 και ορίσθηκε τακτική δικάσιμος για αναγνώριση στις 10 Οκτωβρίου του ίδιου χρόνου. Μετά τη νόμιμη παράσταση στις 26 Οκτωβρίου του 1984 αποφασίσθηκε η δημοσίευση της απόφασης, αυτή φέρει τον αριθμό 155/1984. Τα δικαιολογητικά αναγνώρισης απεστάλησαν στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού(Γ.Γ.Α) και στις 22 Αυγούστου 1985 (Απόφαση Γ/20595), αυτή έκανε τον Αίολο μέλος της.

Στις 8 Σεπτεμβρίου του 1985 πραγματοποιείται Γενική Συνέλευση και εκλέγει προσωρινή Διοίκηση για να συνεχίσει τη διαδικασία αναγνώρισης. Αυτή αποτέλεσαν τα μέλη: Πρόεδρος: Τσιγαρίδας Παύλος, Αντιπρόεδρος: Καστάνης Κων/νος, Γ. γραμματέας: Μπούρας Ηλίας, Ε.γραμματέας: Πεσλής Ιωάννης, Ταμίας: Καστάνης Ηλίας,Μέλη: Μπέσσας Ταξιάρχης και Βίγλης Λάμπρος.

Στις 25 Οκτωβρίου του 1985, μετά από αίτηση του Αιόλου, η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία(Ε.Π.Ο.) κάνει μέλος της τον ΑΙΟΛΟ και με βάση την απόφαση της 17237/18-11-1985, απονέμει στον Αίολο αύξοντα Αριθμό Μητρώου 4246. Ήδη, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Φθιώτιδος Ευρυτανίας είχε κάνει δεκτό τον Αίολο σαν μέλος της με τη συνεδρίαση του Δ.Σ. τις 24/10/1985. Για την ιστορία αξίζει να αναφέρουμε τα ονόματα αυτά της Ε.Π.Σ. Φθιώτιδος-Ευρυτανίας: Κατόπης Αθανάσιος, Βούγιας Ιωάννης, Νερουλής Γεώργιος, Σουγιάς Σπύρος, Καραχάλιος Δημήτριος, Βλαχογιάννης Σεραφείμ, Καραγκούνης Παναγιώτης και Κάμπας Παναγιώτης.

Η ποδοσφαιρική αθλητική ιστορία του Αιόλου αρχίζε.

Στις 15 και 22 Ιανουαρίου του 1986 με αριθμούς πρωτοκόλλου  14 και 15 αποστέλλονται τα πρώτα δελτία αθλητικής ιδιότητας στην Ε.Π.Ο. Αυτά ήταν: Αθανασόπουλος Χρυσόστομος, Γραβιάς Ιωάννης, Δόσης Νικόλαος, Ιβρος Ιωάννης, Καλύβας Θεοφάνης, Καραγιάννης Παναγιώτης, Κεφαλάς Θεοδόσιος, Κεχριμπάρης Κων/νος, Κουτούμπας Ιωάννης, Κρασιάς Δημήτριος, Κυλλής Ανδρέας, Κυλλής Ιωάννης, Λιάγκας Δημήτριος, Λιάγκας Σπυρίδων, Μακρής Σπυρίδων, Μπαλωμένος Κων/νος, Μπαλωμένος Νικόλαος, Μπάτας Ιωάννης, Μπουγάτσιας Ιωάννης, Μπουμπουρής Ανδρέας, Νικολακόπουλος Γεώργιος, Ξενάκης Δημήτριος, Παπαδονίκος Κων/νος, Σάκκος Σπυρίδων, Σταμούλης Νικόλαος, Σταμούλης Χαράλαμπος, Σταμούλης Χρήστος, Τάσιος Κων/νος, Τσιγαρίδας Δημήτριος, Τσιγαρίδας Νικόλαος, Τσώνης Γεώργιος, Τσώνης Νικόλαος, Χινόπωρος Γεώργιος, Χουσιάδας Γεώργιος, Χρυσικός Ευάγγελος.

Στο μεταξύ στις 20 Σεπτεμβρίου 1986 συγκαλείται Γενική Συνέλευση απ’οπου εκλέγεται τοπρώτο τακτικό Διοικητικό Συμβούλιο του Αιόλου με την παρακάτω σύνθεση: Πρόεδρος: Τσιγαρίδας Παύλος, Αντιπρόεδρος: Μαρούλης Γρηγόριος, Γ.γραμματέας: Λερογιάννης Σεραφείμ, Ε.γραμματέας: Πλατιάς Χαράλαμπος, Ταμίας: Μαχαλιώτης Χρήστος, Μέλη: Καστάνης Ηλίας και Τσώνης Δημήτριος.

Στη συνέχεια έγκριτοι πολίτες, επαγγελματίες του Καρπενησίου βρέθηκαν στην προεδρία ξοδεύοντας χρήματα και χρόνο για το μεγαλείο του ΑΙΟΛΟΥ. Ο Κώστας Αναγνωστάκης, ο Πάνος Γεωργίου, ο Χρήστος Βαστάκης, ο Μίμης Ευαγγελοδήμος, ο Γιάννης Αθανασόπουλος, ο Πάνος Γιαννιώτης, ο Σεραφείμ Ράικος, ο Ταξιάρχης Χρυσικός, ο Περικλής Πλακιάς και τώρα ο Κώστας Σιταράς.

Θα πρέπει ακόμη να αναφερθούμε και στα ονόματα αυτών που βοήθησαν στο αγωνιστικό κομμάτι του Αιόλου, είναι ο Κώστας Πασιάς, ο Δημήτρης Αντωνίου, ο Λεωνίδας Τσιγαρίδας, o Άκης Ανδρεάκης, ο Αποστόλης Σκρέκας, ο Γιάννης Ελεφάντης, ο Γιάννης Φλωράκης, ο Σπύρος Κολόκας, ο Γιώργος Χρυσαφόπουλος, ο Σπύρος Λέντας, ο Λάκης Αναστασόπουλος, ο Κώστας Γουλέτας.

Ξεχωριστή σελίδα στην ιστορία του ΑΙΟΛΟΥ αποτελεί η στάση του συλλόγου στις αρχαιρεσίες της Ε.Π.Σ. Ευρυτανίας της 15ης Μαρτίου του 2002 που διεξήχθησαν στην αίθουσα της Βασικής Βιβλιοθήκης. Ο ΑΙΟΛΟΣ δια του αντιπροσώπου του Λερογιάννη Σεραφείμ ήταν το μόνο σωματείο που καταψήφισε την υποψηφιότητα του μεγαλοπαράγοντα του ποδοσφαίρου Βίκτωρα Μητρόπολου, οποίος ουρανοκατέβατος έθεσε υποψηφιότητα σαν μέλος του Α.Ο. “ΚΕΔΡΑ”. Ο κ. Μητρόπουλος ήλθε πρώτος με 18 ψήφους σε 19 συμμετέχοντες και παρά τις επαγγελίες για μεγάλη βοήθεια στο ποδόσφαιρο της Ευρυτανίας, αυτός ποτέ δεν πέρασε την πόρτα των γραφείων της Ε.Π.Σ. Ο ΑΙΟΛΟΣ που με πάθος τάχθηκε κατά αυτής της υποψηφιότητας, δικαιώθηκε. Πέρασαν, δεκαοχτώ (18) χρόνια από τότε και ακόμη περιμένουμε την επίσκεψη του.

Ο ΑΙΟΛΟΣ πάντα πάσχισε για το καλό του Ευρυτανικού ποδοσφαίρου. Δικές του προτάσεις ήταν η δημιουργία του ταμείου αρωγής ασθενούντων ή τραυματιών ποδοσφαιριστών, της βράβευσης του καλύτερου μαθητή ποδοσφαιριστή, της βράβευσης του πρώτου σκόρερ, της απονομής κυπέλλου ήθους, της βελτίωσης των αγωνιστικών χώρων.

Θα αποτελούσε παράλειψη αν δεν αναφερόμαστε στους νεκρούς ποδοσφαιριστές και παράγοντες που υπηρέτησαν τον ΑΙΟΛΟ. Πρόκειται γι’ αυτούς που έφυγαν πρόωρα από τη ζωή, τους ποδοσφαιριστές μας: Νταή Κων/νο, Σταμούλη Κων/νο, Ζωχάκη Νεκτάριο και Σταμούλη Χρήστο, όπως και για τους παράγοντες και μέλη μας Τσιγαρίδα Παύλο, Γεωργίου Παναγιώτη, Νικολάου Σταύρο, Κατή Νικόλαο και Βουτσέλη Κώστα. Έχουμε χρέος να τους θυμόμαστε και να τους τιμάμε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ε.Π.Σ. ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ – ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

Μετά την αναγνώριση του ως επίσημο σωματείο της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας το 1985, ο Αίολος πήρε μέρος την αγωνιστική περίοδο 1985-1986 στο πρωτάθλημα της Γ’ ερασιτεχνικής κατηγορίας Φθιώτιδος- Ευρυτανίας και στην πρώτη του συμμετοχή κατέλαβε την Πέμπτη(5η) θέση μεταξύ οκτώ(8)ομάδων έχοντας: έξι (6) νίκες δύο(2) ισοπαλίες και έξι(6) ήττες, πέτυχε 23 τέρματα και δέχθηκε 27.

Στα αξιοσημείωτα ότι το πρώτο επίσημο παιχνίδι του, ήταν νικηφόρο: Αίολος-Νέα Γιαννιτσού(3-0) με το πρώτο επίσημο γκολ του Αιόλου να σημειώνει ο ποδοσφαιριστής Αθανασόπουλος Χρυσόστομος. Αριθμός δελτίου Ε.Π.Ο.(282120).

Την επόμενη περίοδο 1986-1987 ο Αίολος ανακηρύσσεται πρωταθλητής μεταξύ επτά(7) ομάδων, αήττητος πετυχαίνοντας έξι(6) νίκες και έξι(6) ισοπαλίες και έτσι ανέβηκε στη Β’ ερασιτεχνική κατηγορία. Στη Β’ ερασιτεχνική κατηγορία, ο Αίολος θα παραμείνει τρεις περιόδους.

Την περίοδο 1987-1988 θα τερματίσει δεύτερος μεταξύ δώδεκα ομάδων. Την περίοδο 1988-1989 θα καταλάβει την τρίτη(3η) θέση μεταξύ δεκατεσσάρων (14) ομάδων, ενώ την περίοδο 1989-1990 θα ανακηρυχθεί πρωταθλητής μετά από συγκλονιστική μάχη με τον Ατρόμητο Σπερχειάδος μεταξύ δώδεκα(12) ομάδων και θα πάρει το εισιτήριο για την Α’ Ερασιτεχνική Κατηγορία. Η συγκομιδή του σ’αυτό το πρωτάθλημα ήταν:νίκες(17), ισοπαλίες(2), ήττες(3).Τα τέρματα ήταν υπέρ 63 και κατά 14.

Σ’ αυτή την κατηγορία ο Αίολος δεν θα αγωνισθεί ποτέ, αφού το 1990, δημιουργήθηκε η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ευρυτανίας, ιδρυτικό μέλος της οποίας υπήρξε και ο ΑΊΟΛΟΣ και ο Σύλλογος θα πάρει έκτοτε μέρος στα πρωταθλήματα Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Ευρυτανίας. Ο Αίολος έχει δυο(2) συμμετοχές στην Γ’ ερασιτεχνική κατηγορία Φθιώτιδος-Ευρυτανίας όπου έχει: νίκες (12), ισοπαλίες(8), ήττες(6), τέρματα: υπέρ(55) κατά(41). Στη Β’ ερασιτεχνική κατηγορία ο Αίολος έχει: νίκες(42), ισοπαλίες(16), ήττες (12), τέρματα:υπερ(161) κατά (70). Στο σύνολο της συμμετοχής του στην Ε.Π.Σ. Φθιώτιδος Ευρυτανίας ο Αίολος έχει την παρακάτω συγκομιδή: νίκες(54), ισοπαλίες (24), ήττες (18), τέρματα: υπερ(216) κατά(111).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ Ε.Π.Σ. ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

Ο Α.Σ. Αίολος από το 1990 που λειτούργησε η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων( Ε.Π.Σ.) Ευρυτανίας ως το 2020, πήρε μέρος είκοσι οχτώ (28) φορές στο πρωτάθλημα Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Σ’ αυτές τις συμμετοχές ο Αίολος αναδείχθηκε πρωταθλητής πέντε (5) φορές, τις περιόδους 1995-1996, αήττητος, σημειώνοντας δεκαοχτώ (18) νίκες σε δεκαοχτώ (18) παιχνίδια(1998-1999). Αήττητος και πάλι με δεκαεπτά (17) νίκες και μία(1) ισοπαλία 2011-2012. Ήταν τρίτος (3ος) στην κανονική περίοδο, τερμάτισε πρώτος(1ος) μετά τους αγώνες των play offs 2014-2015 και 2015-2016. Τερμάτισε δεύτερος (2ος) δεκαπέντε φορές τις περιόδους: (1990-1991),(1992-1993),(1993-1994),(1994-1995),(1997-1998),(1999-2000),(2000-2001),(2002-2003). Ήταν πρώτος (1ος)στην κανονική περίοδο(2003-2004),(2008-2009),(2013-2014),(2016-2017),(2017-2018),(2018-2019) και (2019-2020). Ήταν μια φορά τρίτος(3ος) (2001-2002), είχε τερματίσει δεύτερος (2ος) την κανονική περίοδο. Τερμάτισε τέσσερις (4) φορές τέταρτος(4ος): (1991-1992),(2004-2005),(2005-2006),(2006-2007), είχε τερματίσει δεύτερος την κανονική περίοδο.

Την αγωνιστική περίοδο (2010-2011) ήταν πέμπτος(5ος). Την περίοδο (2009-2010) ήταν έκτος(6ος) και τη χειρότερη θέση της ιστορίας του κατέλαβε την περίοδο(2007-2008), που τερμάτισε έβδομος (7ος).

Εδώ θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι από το 1990 έως το 2000 ,ο πρωταθλητής αναδεικνυόταν, με τους αγώνες της κανονικής περιόδου, ενώ από το 2001 ως το 2019 πραγματοποιούντο αγώνες play-offs για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Η συγκομιδή του Αιόλου σ’ αυτές τις είκοσι οκτώ (28) συμμετοχές του στο πρωτάθλημα Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας Ευρυτανίας ήταν: Αγώνες κανονικήςπεριόδου(468), νίκες(343),ισοπαλίες(50),ήττες(75),τέρματα υπερ (1643) κατά (450).

Στους αγώνες play-offs, για την ανάδειξη πρωταθλητή έχει δεκαπέντε(15) συμμετοχές με την παρακάτω συγκομιδή: αγώνες(69), νίκες(33),ισοπαλίες(12).Η μια προήλθε μετά από παράταση 2008-2009: Αίολος-Απεραντιακός(0-1)(1-1).Ήττες(24),τέρματα: υπερ (123),κατά(93).

Στο σύνολο του στο πρωτάθλημα Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας Ευρυτανίας, ο Αίολος, παρουσιάζει την παρακάτω συγκομιδή: Αγώνες (537),νίκες (376),ισοπαλίες (62),ήττες (99),τέρματα υπερ (1766) κατά (543).

Θα πρέπει να διευκρινισθεί, ότι στις 376 νίκες του Αιόλου, πρέπει να υπολογίσουμε ότι οι είκοσι οχτώ(28), προήλθαν από μηδενισμό των αντιπάλων του. Οι δεκαεπτά με σκορ (2-0) και οι έντεκα με σκορ(3-0),σύμφωνα με τον κανονισμό διεξαγωγής αγώνων ποδοσφαίρου. Δύο απ’ αυτούς τους μηδενισμούς σημειώθηκαν στους αγώνες των play-offs. Επίσης, τρεις ήττες του Αιόλου οφείλονται σε μηδενισμό του με σκορ (0-2),δηλαδή τα τέρματα των μηδενισμών είναι υπερ(67) κατά(6).

Θα πρέπει να αναφέρουμε, ότι τις κανονικές περιόδους ο Αίολος, σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του εντός έδρας(2002-2003) Αίολος-Α.Ε. Καρπενησίου(12-0). Εκτός έδρας (1993-1994) Άγιος Νικόλαος-Αίολος(1-13). Θα αναφέρουμε πάντως επιπλέον και τις νίκες που πέτυχε ο Αίολος πετυχαίνοντας διψήφιο αριθμό τερμάτων: (1990-1991) Αίολος- Ταλαιπωριακός (10-0), (1992-1993) Αίολος- Σελλά (10-0), (1993-1994) Αίολος- Άγιος Νικόλαος (10-0),(1994-1995) Αίολος- Σελλά (10-0) και Σελλά- Αίολος (1-10), (1995-1996) Δόξα Ραπτοπούλου – Αίολος (1-12), (1997-1998) Βαλαώρα- Αίολος (0-10) και Σελλά- Αίολος(0-11). 1999-2000 Φωστήρας Ραπτοπούλου- Αίολος (0-11), (2000-2001) Αίολος-Άγιος Νικόλαος (10-0), (2001-2002) Μεγάλο Χωριό- Αίολος(2-10), (2002- 2003) Α.Ε. Καρπενησίου- Αίολος(1-10), (2004-2005) Αίολος- Δόξα Ραπτοπούλου( 10-0),(2018-2019) Αίολος-Δυτική Φραγκίστα (11-0) και Α.Ε. Καρπενησίου- Αίολος (0-11).

Το σκορ (3-3) ήταν αυτό της μεγαλύτερης ισοπαλίας, που σημειώθηκε σε αγώνα του Αιόλου και αυτό συνέβη έξι φορές. (1992-1993) Σελλά-Αίολος (3-3), (2001-2002) Βαλαώρα- Αίολος (3-3),(2004-2005) Αίολος- Μυρίκη (3-3) και Κεράσοβο- Αίολος( 3-3), (2006-2007) Αίολος- Μυρίκη (3-3) και (2016-2017) Α.Π.Ο.Κ Βελούχι- Αίολος( 3-3).

Από την άλλη πλευρά τη μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα ο Αίολος γνώρισε την περίοδο 2019-2020 Αίολος- ΑΠΟΚ Βελούχι (0-5), ενώ εκτός έδρας γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα του τρεις φορές με το ίδιο σκορ (2-5), (1992-1993) ΑΠΟΚ Βελούχι- Αίολος(5-2)και(2011-2012)Δόξα Ραπτοπούλου- Αίολος(5-2).Υπήρξαν όμως και κάποιες ήττες που προκάλεσαν αίσθηση όπως:(1993-1994),Κεράσοβο-Αίολος(4-3)(2000-2001),Μυρίκη-Αίολος(4-2)(2004-2005),Αίολος-Βαλαώρα(2-4)(2005-2006),Αίολος-Δυτική Φραγκίστα(4-5),Αίολος-Α.Ε.Καρπενησίου(3-4)καιΑπεραντιακός-Αίολος(5-3)(2007-2008). Δόξα Ραπτοπούλου-Αίολος(4-3),Αίολος-Α.Ε.Καρπενησίου(2-6) και Ποταμιά-Αίολος(4-3)και τέλος το 2009-2010 Ποταμιά-Αίολος(4-0).

Στους αγώνες play-offs, για την ανάδειξη πρωταθλητή ο Αίολος πέτυχε τη μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη για την περίοδο(2018-2019)με τον αγώνα Αίολος-ΑΠΟΚ Βελούχι(6-1) και την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη την περίοδο 2000-2001 με τον αγώνα Βαλαώρα-Αίολος(1-7).

Τη μεγαλύτερη ήττα του στα play offs γνωρίζει εντός έδρας δυο φορές το 2004-2005 με τον αγώνα Αίολος-Μυρίκη(0-3) και το 2004-2005 με Αίολος-ΑΠΟΚ Βελούχι(0-3), ενώ τη μεγαλύτερη ήττα του εκτός έδρας θα γνωρίσει την περίοδο 2005-2006 με ΑΠΟΚ Βελούχι-Αίολος(5-0).

Να τονίσουμε ότι στις 28 συμμετοχές του ο Αίολος στο πρωτάθλημα Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας Ευρυτανίας έχει θετικό συντελεστή τερμάτων τις 27, με χειρότερη αυτή της 2010-2011 με τέρματα υπέρ 22 και κατά 26. Την ίδια περίοδο είχε και αρνητικό συντελεστή νικών-ηττών με νίκες 6 και ήττες 7. Την περίοδο 2009-2010 είχε τον ίδιο συντελεστή με νίκες 9 και ήττες 9.

Τις περισσότερες ισοπαλίες σε μία περίοδο θα σημειώσει την περίοδο 2008-2009 επτά αλλά στην κανονική περίοδο θα τερματίσει αήττητος σημειώνοντας και 9 νίκες. Τις περισσότερες νίκες σε μια περίοδο θα σημειώσει ο Αίολος σ’ αυτήν της 1990-1991, πετυχαίνοντας 19 νίκες σε 22 παιχνίδια.

Ο Αίολος σημείωσε τα περισσότερα τέρματα σε μια περίοδο αυτή της 1993-1994 115 σε 18 αγώνες, ενώ την καλύτερη του άμυνα είχε την περίοδο 1998-1999, όπου δέχθηκε μόλις 3 τέρματα, επίσης σε 18 παιχνίδια. Τη χειρότερη επίθεση είχε ο Αίολος την περίοδο 2010-2011, όπως προελέχθη με 22 γκολ σε 16 παιχνίδια. Απεναντίας τη χειρότερη άμυνα είχε την αγωνιστική περίοδο 2007-2008 με 36 τέρματα κατά σε 18 παιχνίδια.

Στα αξιοσημείωτα να αναφέρουμε ότι το χειρότερο ξεκίνημα σε μια περίοδο ο Αίολος το έκανε την αγωνιστική περίοδο 2005-2006, όπου ξεκίνησε με 4 συνεχόμενες ήττες, δύο εντός και δύο εκτός έδρας.

Άξιο παρατήρησης επίσης, είναι ότι την αγωνιστική περίοδο 2008-2009 ο Αίολος ξεκίνησε με τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, δύο εντός και δύο εκτός έδρας με το ίδιο σκορ 1-1.

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Δ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τέσσερις φορές ο Αίολος συμμετείχε σε αγώνες μπαράζ για άνοδο στη Δ’ Εθνική Κατηγορία. Το 1999 : Ψαχνά Ευβοίας (ουδέτερη έδρα)                 Ολυμπιακός Ανθήλης- Αίολος(2-0), Δωρικός-Αίολος(5-1).

2012: (Μίνι πρωτάθλημα πρωταθλητών Ενώσεων)

Αίολος-Αχιλλέας Δομοκού(1-4)

Ευβοικός Αγίου Νικολάου-Αίολος(5-0)

Παρνασσός Αράχωβας-Αίολος(4-0)

Αχιλλέας Δομοκού-Αίολος(3-0)

Αίολος- Ευβοικός Αγίου Νικολάου(1-2)

Αίολος-Παρνασσός Αράχωβας(1-4)

Τελικά η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδίας θα κάνει αναδιάρθρωση και ο Αίολος την αγωνιστική περίοδο 2012-2013, θα αγωνισθεί στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής Κατηγορίας.

2015: (Μίνι πρωτάθλημα πρωταθλητών Ενώσεων)

Μαλεσίνα- Αίολος(0-0)

Αίολος-ΑΟ Χαλκίς(1-2)

ΑΟ Θήβα-Αίολος(4-0)

Αίολος –Μαλεσίνα(1-3)

ΑΟ Χαλκίς-Αίολος(4-0)

Αίολος-ΑΟ Θήβα(1-2)

2016: (Μίνι πρωτάθλημα πρωταθλητών Ενώσεων)

Αίολος-Απόλλων Ιστιαίας(0-2)

ΑΟ Θήβα-Αίολος(2-0)

Ολυμπιακός Λαμίας-Αίολος(2-1)

Απόλλων Ιστιαίας-Αίολος(5-1)

Αίολος-ΑΟ Θήβα(2-5)

Αίολος-Ολυμπιακός Λαμίας(1-3)

Σ αυτούς τους αγώνες ο Αίολος έχει σαν συγκομιδή: Νίκες 0, ισοπαλίες 1,ήττες 19, τέρματα υπέρ 12 και κατά 63.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Δ’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Ο Αίολος έχει δυο περάσματα από τα σαλόνια της Δ’ Εθνικής κατηγορίας. Πρόκειται για τις περιόδους 1996-1997 και 2012-2013,χωρίς όμως να παρουσιάζει σημαντικά επιτεύγματα, αφού τα στενά οικονομικά του, δεν επιτρέπουν να κάνει ουσιώδεις μετεγγραφές, για να είναι ανταγωνιστικός σ’ αυτή την κατηγορία.

Την περίοδο 1996-1997 μεταξύ 18 ομάδων τερμάτισε προτελευταίος έχοντας στη συγκομιδή του: νίκες 4,ισοπαλίες 3 και 27 ήττες, τέρματα υπέρ 21 και κατά 97.

Στο ίδιο πρωτάθλημα την περίοδο 2012-2013 συμμετείχαν έντεκα ομάδες και ο Αίολος τερμάτισε στην τελευταία θέση έχοντας: 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 18 ήττες, τέρματα υπέρ 7 και κατά 47.

Συνολικά ο Αίολος στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής κατηγορίας έχει:νίκες 5,ισοπαλίες 4,ήττες 45,τέρματα υπέρ 28 και κατά 144.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

Στο κύπελλο ερασιτεχνών Ευρυτανίας ο Αίολος έδωσε μέχρι τώρα 80 παιχνίδια στις 30 συμμετοχές του από το 1990 ως το 2020. Δεκαπέντε φορές κατάφερε να φθάσει στο τελικό και πέτυχε να κατακτήσει το τρόπαιο επτά φορές. 1995: Αίολος-Παλαιοκατούνα(3-1),2000: Αίολος-Δόξα Ραπτοπούλου(8-1),2004:Αίολος-ΑΠΟΚ Βελούχι(1-0),2006:Αίολος-Δυτ.Φραγκίστα(2-1) τον τελικό αυτό παρακολούθησε και ο τότε πρόεδρος της Ε.Π.Ο. Βασίλης Γκαγκάτσης που έκανε και την απονομή. Το 2014 Αίολος-Δυτ.Φραγκίστα(4-0),2015: Αίολος-ΑΠΟΚ Βελούχι (2-1),2017: Αίολος-ΑΠΟΚ Βελούχι(1-0). Το 2020 ο Αίολος έχασε το κύπελλο μετά από κλήρωση από την ομάδα της Ποταμιάς, που πραγματοποιήθηκε από το Δ.Σ. της ΕΠΣ Ευρυτανίας, λόγω της πανδημίας του covid-19.

Στα 80 παιχνίδια του κυπέλλου, που έδωσε ο Αίολος πέτυχε 53 νίκες, τη μία από αυτές μετά από τρίωρη παράταση. Τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισοπαλία και μετά την παράταση, από τα οποία ο Αίολος κέρδισε τα 3 στη διαδικασία χτυπήματος πέναλντι.

Θα πρέπει να τονιστεί ότι 4 προκρίσεις του Αιόλου, προήλθαν μετά από μηδενισμό των αντιπάλων του, αφού δεν εμφανίσθηκαν στο γήπεδο για να αγωνισθούν. Αυτά συνέβησαν τις περιόδους 1994 – 1995, 1997- 1998, 2008-2009, 2014-2015. Τα σκορ αυτά: 2-0,2-0,3-0,3-0 συνυπολογίζονται στη συγκομιδή του Αιόλου στο θεσμό του κυπέλλου ερασιτεχνών Ευρυτανίας που ήταν τέρματα υπερ 228 κατά 104.

Στο θεσμό του Κυπέλλου ο Αίολος πέτυχε τη μεγαλύτερη του νίκη την περίοδο 2003-2004 με τον αγώνα Αίολος-Δυτ.Φραγκίστα( 9-1), ενώ γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα του 2 φορές στους τελικούς του 1993 και 1994 από τον ίδιο αντίπαλο τον ΑΠΟΚ Βελούχι με 0-5.

Στα αξιοσημείωτα του θεσμού είναι, ότι ο Αίολος κατέχει τη μεγαλύτερη νίκη σε τελικό του Ευρυτανικού κυπέλλου το 2000 Αίολος-Δόξα Ραπτοπούλου (8-1).

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Α.Σ. Αίολος έχει 5 συμμετοχές στο Πανελλήνιο κύπελλο Ερασιτεχνών, χωρίς ιδιαίτερες διακρίσεις, το 1995,το 2000,το 2004, το 2014 και το 2017. Το 2006 δεν διεξήχθη ο θεσμός, ενώ το 2015 το Δ.Σ. του Αιόλου δεν δήλωσε συμμετοχή. Τέσσερις φορές γνώρισε τον αποκλεισμό από τον πρώτο γύρο, ενώ το 2014 πέτυχε πρόκριση στον επόμενο γύρο, αγωνιζόμενος εκτός έδρας με την ομάδα Δόξα Άρτας, όπου και μετά την ημίωρη παράταση το παιχνίδι τελείωσε χωρίς σκορ. Έτσι, ο Αίολος προκρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με (3-0), για να αποκλειστεί στη συνέχεια, παίζοντας και πάλι εκτός έδρας από τον Ναυπακτιακό Αστέρα.

Στα αξιοσημείωτα αυτού του θεσμού είναι ότι ο Αίολος γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα της 35χρονης ιστορίας του, χάνοντας εκτός έδρας το 1995 με 0-8 από την ομάδα Μέλισσα Άρτας.

Σ’ αυτό το θεσμό ο Αίολος έδωσε 6 αγώνες και γνώρισε συνολικά 5 ήττες, ενώ ένα παιχνίδι, όπως προείπαμε το 2014 τελείωσε ισόπαλο και μετά την ημίωρη παράταση. Η συγκομιδή του Αίολου στο κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδος είναι: νίκες 0,ισοπαλιες 1,ήττες 5, τέρματα υπέρ 1 κατά 24.

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΡΕΙΑΣ ΑΙΟΛΟΥ(1986-2020)

Κάνοντας ένα γενικό σύνολο των αγώνων του Αιόλου στις διοργανώσεις που έχει πάρει μέρος από το 1986 ως το 2020( Γ’ Ερασιτεχνική Φθιώτιδος Ευρυτανίας -Β’ Ερασιτεχνική Φθιώτιδος Ευρυτανίας -Α’ Ερασιτεχνική Ευρυτανίας- Αγώνες Μπαράζ για άνοδο στη Δ’ Εθνική κατηγορία-κύπελλο ερασιτεχνών Ευρυτανίας-Πανελλήνιο κύπελλο ερασιτεχνών), ο Αίολος έδωσε από την αναγνώριση του 1985 ώς και στις 21/6/2020 που γράφεται αυτό το κείμενο και αφορά την ιστορία του Αιόλου, 793 επίσημα παιχνίδια και σ’ αυτά έχει απολογισμό: νίκες 488, ισοπαλίες 96, ήττες 209, τέρματα υπέρ 2251(π.ο.2,83 ανά αγώνα) κατά 989 (π.ο.1,24 ανά αγώνα).

Σ’ αυτόν τον απολογισμό συνυπολογίζονται και οι μηδενισμοί οι οποίοι είναι: 34 υπέρ του Αιόλου (21 με σκορ 2-0 και 13 με σκορ 3-0 και 3 σε βάρος του Αιόλου με σκορ 0-2, δηλαδή γκολ από μηδενισμό υπέρ 81 κατά 6).

Συνεπώς, τα γκολ που πέτυχε ο Αίολος στους αγωνιστικούς χώρους είναι 2251-81(2170), ενώ τα γκολ που δέχθηκε σ’ αυτούς είναι 989-6(983).

Πηγή: aiolofc.gr