Τρίτη, 4 Φεβρουαρίου 2020

Οι αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής












Με την 18η αγωνιστική να διεξάγεται συνεχίστηκε την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου ο 3ος Όμιλος της Γ΄ Εθνικής. Ο Πιερικός παραμένει στο +8, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 του Διαγόρα Στεφανοβικείου. Νίκη-ανατροπή για τον Θησέα Αγριάς με 1-2 επί του Διγενή Νεοχωρίου. Διαγόρας και Διγενής βρίσκονται σε δεινή βαθμολογική θέση μετά τις εντός έδρας ήττες τους. Στις καθυστερήσεις η Τσαριτσάνη απέσπασε μια πολύτιμη ισοπαλία κόντρα στην Καρίτσα για το τελικό 1-1. Η Αταλάντη έφερε «τούμπα» το παιχνίδι και επιβλήθηκε με 3-1 του Ηρακλή Λάρισας. Ο Ατρόμητος Παλαμά έκανε μεγάλο βήμα σωτηρίας μετά το 2-0 του επί των Μετεώρων, ενώ ο Αλμυρός με το εκτός έδρας 3-0 επί της Ποταμιάς πέρασε την γραμμή της παραμονής. «Ζωντανός» ο Δίας Δίου, που κατέβαλλε με 2-0 τα Σέλλανα.
Το πρωτάθλημα συνεχίζεται στις 9 Φεβρουαρίου με τα παιχνίδια Μετέωρα-Θησέας Αγριάς, Οικονόμος Τσαριτσάνης-Ατρόμητος Παλαμά, Ηρακλής Λάρισας-Διγενής Νεοχωρίου, Πιερικός-Καρίτσα, Αλμυρός-Αταλάντη, Σέλλανα-Διαγόρας Στεφανοβικείου και Δίας Δίου-Ποταμιά. Με 13 γκολ ο Χρήστος Αλεξίου της Καρίτσα προπορεύεται στον πίνακα των σκόρερ.

Μεταγραφές στον Οικονόμο
Η Τσαριτσάνη πρόσθεσε στο δυναμικό της τους: Δημήτρη Κοντοθονάση(Ηρακλή Νεάπολης), Γιώργο Θεοχάρη(Ατρόμητο Παλαμά) και Χρήστο Τσούντσουρα(Δόξα Βλαχογιαννίου). Τον νεαρό Χρήστο Κούλπα πρόσθεσαν στο ρόστερ τους τα Σέλλανα.

Τα στοιχεία των αγώνων
Ατρόμητος Παλαμά-Μετέωρα  2-0
Σκόρερ: 7΄ Κατσιγιάννης Α., 79΄ Κατσιγιάννης Σ.
Αποβολή: 91΄ Τσιαντούλας

Συνθέσεις Ομάδων

Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Μπαντής, Λιάπης, Οικονόμου Χ., Κατσιγιάννης Σ., Οικονόμου Γ. , Μίχος, Μπασιάκας, Κατσιγιάννης Α. (61' Αλεξόπουλος), Κόκκινος (81' Γεωργίου), Καρβούνης (72' Ζάγκος)

Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής,  Μπέτσας(75΄ Γρηγορίου), Δάσσιος, Ρόμπος, Κατσαντώνης, Λουκάς, Πολυζόπουλος(81΄ Περέιρα), Σαμούτης(49΄ Νικλητσιώτης), Ιωάννου, Τσιαντούλας, Παπαευθυμίου(67΄ Φωτίκας)

Διαιτητής: Ματθαίος Βουρνέλης(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Ευστάθιος Τσεχελίδης(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Ζωή Παπαδοπούλου(Μακεδονίας)



Διγενής Νεοχωρίου-Θησέας Αγριάς 1-2
Σκόρερ:35’ Μακρής -60’ Μπόρας, 80’  (πεν.) Βλάχος.
Χαμένο Πέναλτι: 87΄ Μακρής
Αποβολές: 80’ Γούσιος-87΄ Κυρίτσης Γ.

Συνθέσεις Ομάδων

Διγενής (Σπύρος Ευαγγέλου): Ψωμιάδης, Τσιγαρίδας, Μανώλης (70’ Τεντολούρης Δ.), Γούτσιος, Μωραΐτης, Μακρής, Αλεξίου Ε. (77’ Αλεξίου Δ.), Διβανές, Τεντολούρης  Α.(84’ Σταμέκος), Γκαντιάς (63’ Λαγκαδινός), Κοντογιώργος

Θησέας (Λάκης Μπακάλης): Βαν Ντε Γουίχε Ν.,  Κυρίτσης Γ., Διαμαντόπουλος, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε Ε., Γαλανόπουλος, Λίτσος (62’ Ζαχαράκης), Μπόρας, Βλάχος (91’ Δημητριάδης), Κυρίτσης Θ.,  Ιωαννίδης (93’ Νιαώτης)

Διαιτητής: Χρήστος Αγγελούλης(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Πατέτσος(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Παραφέστας(Λάρισας)



Καρίτσα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-1
Σκόρερ: 74΄ Αλεξίου-92΄ Τόλιος

Συνθέσεις Ομάδων

Καρίτσα (Απόστολος Στύλος):  Γαλάνης Ι.(80' λ.τρ. Μελικιάν), Λαζαρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Παπαϊωάννου (69' Μητράκας), Γκίκα (58' Παπαγεωργίου), Οικονόμου, Αλεξίου, Κυρτέγος, Καραγκούνης (58' Κυπαρίσσης)

Οικονόμος (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Δραγατσίκης, Δραχαλίβας, Γαλάνης Π., Καρλιάμπας, Μάρκο, Ντούφας (76' Χρυσοστόμου), Καραλούλης, Μουλτσιάς Χ.(Γ) (90'+6' Μουλτσιάς Χ.Ε.), Τόλιος, Κοντοθανάσης (88' λ.τρ.Τσούντσουρας)

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας(Γρεβενών)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Δρουδάκης(Γρεβενών)
2ος Βοηθός: Στέφανος-Μιχαήλ Τέγος(Γρεβενών)


Αταλάντη-Ηρακλής Λάρισας 3-1
Σκόρερ: 53΄ Αντωνόπουλος, 60΄ Μαλισσόβας Α., 80΄ Κωστίκας-43΄ Νάστας

Συνθέσεις Ομάδων

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Τσακανίκας, Μαλισσόβας Α., Σαλιάϊ, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Λαμπρόπουλος (45’ Χαϊκάλης), Αντωνόπουλος, Δουβάρας (72’ Μαργαρίτης), Μαλισσόβας Κ., Κωστίκας (83’ Δήμος)

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Αθανασιάς (60’ Ναρίνογλου), Γιαννακόπουλος, Μανιώτης, Τάρτας, Νεμπεγλέρας (82’ Σκαφιδάς), Χριστίδης (76’ Μουξιός), Νάστας, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου, Γκιουρσάνης.

Διαιτητής: Ιωάννης-Δημήτριος Καλογερόπουλος(Αθηνών)
1ος Βοηθός: Ιωάννης Καραγιαννίδης(Αθηνών)
2ος Βοηθός: Λυκούργος Τσολακίδης(Αθηνών)


Διαγόρας Στεφανοβικείου-Πιερικός 0-2
Σκόρερ: 53΄ (πεν.) Χαρτσιάς, 86΄ Μπενίσκος

Συνθέσεις Ομάδων

Διαγόρας (Στέλιος Αρσένος): Πρίφτης, Καραμπούζης, Λάιος, Βουραζέρης, Δίντσης, Αλεξίου, Ζενούνης, Αναστασίου, Αλαμάνης (61’ Ζιάκας), Κυριάκος (85’ Τανός), Μούτσα

Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου) Γουναρίδης, Χαρτσιάς, Καρτσαμπάς, Τακίδης, Ιβανίδης, Νίκιτς, Σαχινίδης(70΄ Περογαμβράκης), Κριεμάντι, Δεμηρτζόγλου(85΄ Τοπαλίδης), Μπενίσκος(90΄ Γιαλαμίδης), Μηλιώτης(75΄ Παπαδόπουλος)

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Σιδηρόπουλος(Πέλλας)
1ος Βοηθός: Νικόλαος Δεμερτζής(Πέλλας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Ταγκαλίδης(Πέλλας)


Δίας Δίου-Σέλλανα 2-0
Σκόρερ: 9΄ Μανίκας, 62΄ Παναγιωτίδης Α.

Συνθέσεις Ομάδων

Δίας Δίου (Παναγιώτης Παρασίδης): Ζωγράφος, Λαζαρίδης (73’ Παναγιωτίδης Γ.), Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος, Παγωνίδης, Παπαστεργίου (46’ Μαυρίδης), Ευαγγελόπουλος, Παναγιωτίδης Α. (85’ Παπαγιαννόπουλος), Μανίκας (90’ Τσουρέκας)

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μπαλτάς (76' Τσάγκας), Καλφούντζος, Κοντός, Χάδιαρης, Τζάνης, Μετούσι, Τζουμάκης, Τζέκος, Μπιτέλης, Μπακρατσάς (82' Καστελιάνος)

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κεχαγιάς(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Πράχαλης(Κοζάνης)
2ος Βοηθός: Μιχαήλ Σάκκος(Κοζάνης)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
18η αγωνιστική
Ατρόμητος Παλαμά-Μετέωρα 2-0
Διγενής Νεοχωρίου-Θησέας Αγριάς 1-2
Καρίτσα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-1
Αταλάντη-Ηρακλής Λάρισας 3-1
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Πιερικός 0-2
Ποταμιά-Αλμυρός 0-3
Δίας Δίου-Σέλλανα 2-0

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
45
14-3-1
35-4
18
Θησέας Αγριάς
37
12-1-5
36-22
18
Ηρακλής Λάρισας
30
9-3-6
22-21
18
Καρίτσα
30
8-6-4
29-14
18
Ατρόμητος Παλαμά
29
8-5-5
22-17
18
Σέλλανα
28
7-7-4
20-18
18
Αταλάντη
25
8-1-9
23-27
18
Αλμυρός
23
6-5-7
17-18
18
Δίας Δίου
22
7-1-10
17-29
18
Μετέωρα
21
5-6-7
20-19
18
Οικονόμος Τσαριτσάνης
21
5-6-7
18-20
18
Διγενής Νεοχωρίου
18
4-6-8
28-32
18
Διαγόρας Στεφανοβικείου
18
4-6-8
13-23
18
Ποταμιά
2
0-2-16
7-44
18


Η επόμενη(19η) αγωνιστική(9-2-2020, 15:00)
Μετέωρα-Θησέας Αγριάς
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Ατρόμητος Παλαμά
Ηρακλής Λάρισας-Διγενής Νεοχωρίου
Πιερικός-Καρίτσα
Αλμυρός-Αταλάντη
Σέλλανα-Διαγόρας Στεφανοβικείου
Δίας Δίου-Ποταμιά

Οι πρώτοι σκόρερ
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
13
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
11
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
10
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
9
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
7
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
6
Αλέκος Αναστασίου
Διαγόρας Στεφανοβικείου/Αλμυρός
6
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
6
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
6
Κώστας Χαρτσιάς
Πιερικός
6
Κώστας Μαλισσόβας
Αταλάντη
5
Αλέξανδρος Κόκκινος
Ατρόμητος Παλαμά
5
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
5
Δημήτρης Τόλιος
Οικονόμος Τσαριτσάνης
5

Πηγή: athleticlarissa.gr, karditsasport.gr, goalpost.gr, katerinisport.gr, magnesianews.gr, oichalialive.gr, sportskalampaka.gr