Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2019

Η 9η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής





Με το εκτός έδρας 1-0 η Τσαριτσάνη υποχρέωσε τα Σέλλανα στην πρώτη τους ήττα κατά την 9η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, που διεξήχθη το Σάββατο 16 Νοεμβρίου . Ο Πιερικός που έχει ένα μόλις γκολ παθητικό πέρασε από την Καλαμπάκα, καταβάλλοντας με 1-0 τα Μετέωρα. Στη δεύτερη θέση πέρασε η Καρίτσα, η οποία νίκησε με 2-0 την Αταλάντη, που είχε στο φινάλε δυο αποβολές. Με ένα πολύ καλό πρώτο μέρος ο Αλμυρός κέρδισε με 3-2 τον Ηρακλή Λάρισας, ενώ μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Αγριάς σημείωσε ο Δίας Δίου στο ντεμπούτο του προπονητή Παναγιώτη Παρασίδη. Επιστροφή στις νίκες για τον Ατρόμητο Παλαμά, ο οποίος κέρδισε στο Καρπενήσι με 2-0 την Ποταμιά. Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι των μικρομεσαίων ανάμεσα σε Διαγόρα και Διγενή.
Την Κυριακή 24 Νοεμβρίου θα διενεργηθεί η 10η αγωνιστική, η οποία περιλαμβάνει τα ματς Αλμυρός-Μετέωρα, Πιερικός-Σέλλανα, Ηρακλής Λάρισας-Δίας Δίου, Οικονόμος Τσαριτσάνης-Ποταμιά, Θησέας Αγριάς-Διαγόρας Στεφανοβικείου, Ατρόμητος Παλαμά-Αταλάντη και Διγενής Νεοχωρίου-Καρίτσα.

Τα στοιχεία των αγώνων:
Μετέωρα-Πιερικός 0-1
Σκόρερ: 70΄ Μακρής

Συνθέσεις Ομάδων
Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Γεωργάκης, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Λουκάς, Φωτίκας, Περέιρα, Πολυζόπουλος, Νικλητσιώτης(74΄ Χριστοδουλόπουλος) Τσιαντούλας, Ιωάννου

Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Λαζαρίδης, Τουλίκας, Ρογγόπης, Τακίδης, Μακρής, Μηλιώτης (56′ Δεμηρτζόγλου), Μπενίσκος (94′ Χαρτσιάς), Σαχινίδης, Κριεμάντι (56′ Κόλα), Παπαδόπουλος (67′ Ιβανίδης)

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Μπαλιάκας(Κοζάνης)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Πραχάλης(Κοζάνης)




Αλμυρός-Ηρακλής Λάρισας 3-2
Σκόρερ: 27΄ Δερμιτζάκης, 34΄ Καναβός, 36΄ Αναστασίου-86΄ Χρηστίδης, 89΄ Κακαβίτσης

Συνθέσεις Ομάδων
Αλμυρός (Στέλιος Αρσένος): Πολυμέρου, Λάμπος, Χολέβας, Παπακώστας, Κυριάκος, Δημηνάς, Καναβός (84’ Αΐδης), Ζενούνης, Δερμιτζάκης (90’ Αράπης), Αναστασίου (77’ Πατσής), Βουρδάκης

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Σπηλιόπουλος, Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς (84’ Τάρτας), Τσακάλι (46’ Χρηστίδης), Νεμπεγλέρας, Νάστας (62’ Μούξιος), Μανιώτης (77’ Γκιουρσάνης), Κακαβίτσης, Ζαφειρίου, Ναρίνογλου.

Διαιτητής: Στέργιος Γκουντέλας(Καρδίτσας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Παπαλίτσας(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Πέτρος Κανιούρας(Καρδίτσας)


Σέλλανα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-1
Σκόρερ: 65΄ Μπάμης

Συνθέσεις Ομάδων
Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Παπαγεωργίου (52΄Γαρυφαλλόπουλος), Αρχοντής, Τζάνης (88΄Τσάγκας), Μετούσι, Χάδιαρης, Λούγκος, Κοντός(72΄Μακρής), Μπακρατσάς(72΄Καλφούτζος), Τζέκος, Τζουμάκης

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γιάννης Τσακμακίδης): Νούσιας, Φλώρος, Δραγατσίκης, Καρλιάμπας, Γαλάνης, Μπάμης, Γκαμπέτας (90' Καραγιάννης , 91΄' λ.τρ. Αργύρης), Καραλούλης, Μουλτσιάς(92΄ Τόλιος), Μπαλογιάννης, Ντούφας(85' Μάρκο)

Διαιτητής: Ευάγγελος Λαθύρης(Φθιώτιδας)
1ος Βοηθός: Βασίλειος Πάγουρας(Βοιωτίας)
2ος Βοηθός: Λεωνίδας Δελής(Βοιωτίας)



Δίας Δίου-Θησέας Αγριάς 3-1
Σκόρερ: 21΄ Παναγιωτίδης, 56΄ Μαυρίδης, 59΄ (πεν.) Μαυρίδης-62΄ Κυρίτσης

Συνθέσεις Ομάδων
Δίας Δίου (Παναγιώτης Παρασίδης): Ουσταμπασίδης, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος, Τοπαλίδης, Παπαστεργίου (65’ Καλουσίδης), Μαυρίδης (90’ Δαλαμήτρας), Παναγιωτίδης A.(83’ Τσουρέκας), Μανίκας (60’ Καλαμπάκας)

Θησέας Αγριάς (Λάκης Μπακάλης): Bαν Ντε Γουίχε Ν., Κυρίτσης,  Bαν Ντε Γουίχε Ε., Γιαουπλάρι (62’ Γαλανόπουλος), Ιακωβίδης (46’ Διαμαντόπουλος), Μπόρας, Ζάχος (55’ Λουμάνι), Σιώμος, Βλάχος, Οικονόμου, Ιωαννίδης

Διαιτητής: Ματθαίος Βουρνέλης(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Αναστάσιος Φράγιος(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Αθανάσιος Μποζατζίδης(Μακεδονίας)


Διαγόρας Στεφανοβικείου-Διγενής Νεοχωρίου 1-1
Σκόρερ: 32΄ Κουβελάς-43΄ (πεν.) Τεντολούρης

Συνθέσεις Ομάδων
Διαγόρας (Μιχάλης Ζιώγας): Πρίφτης, Καλύβας (33’ Καλιακούδας), Βουραζέρης, Σπαθής, Λάιος, Καραπλιάγκος Σ. (86’ Παπαγεωργίου), Κουβελάς, Δίντσης, Αλαμάνης (63’ Ζιάκας), Κυριάκος, Μούτσα

Διγενής (Δημήτρης Σίτσας): Ράπτης, Μανώλης, Τσιγαρίδας, Σταμέκος, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης (87’ Τσιούφης), Γκαντιάς (71’ Αυγουστάτος), Κοντογεώργος (90’  Αλεξίου Δ.), Λαγκαδινός (82’ Αλεξίου Ε.), Διβανές

Διαιτητής: Γεώργιος Αντωνίου(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Στάικος(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Μιλτιάδης Μπουρονίκος(Λάρισας)



Καρίτσα-Αταλάντη 2-0
Σκόρερ: 52΄ Κωτσιόπουλος, 76΄ Κυρτέγος
Αποβολές: 88΄ Μακρόπουλος, 90΄ Λυτάκης

Συνθέσεις Ομάδων
Καρίτσα (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Δαλαμήτρας, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης(90΄ Μητράκας), Ζαφειρίδης, Γκίκα(82΄ Οικονόμου), Δημητρουλόπουλος, Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος(86΄ Λουίς Φερνάντο), Αλεξίου

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μαρκόπουλος, Σαλιάι, Ζυγογιάννης, Πάππος, Λυτάκης, Τσακανίκας(66΄ Σακκάς), Μαλισσόβας Κ.(68΄ Ντζιός), Δουβάρας, Δήμος(75΄ Μαλισσόβας Α.),  Χαϊκάλης(85΄ Λαμπρόπουλος)

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φουστάνας(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Αργύριος Νταβέλας(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Στυλιανός Κωνσταντινίδης(Μακεδονίας)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
9η αγωνιστική
Μετέωρα-Πιερικός 0-1
Καρίτσα-Αταλάντη 2-0
Ποταμιά-Ατρόμητος Παλαμά 0-2
Σέλλανα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-1
Δίας Δίου-Θησέας Αγριάς 3-1
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Διγενής Νεοχωρίου 1-1
Αλμυρός-Ηρακλής Λάρισας 3-2.

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
22
7-1-1
15-1
9
Καρίτσα
18
5-3-1
19-6
9
Σέλλανα
16
4-4-1
10-6
9
Ηρακλής Λάρισας
16
5-1-3
13-13
9
Θησέας Αγριάς
16
5-1-3
16-10
9
Ατρόμητος Παλαμά
13
3-4-2
9-6
9
Αταλάντη
13
4-1-4
11-13
9
Αλμυρός
11
3-2-4
9-10
9
Οικονόμος Τσαριτσάνης
11
2-5-2
7-9
9
Δίας Δίου
10
3-1-5
10-20
9
Διγενής Νεοχωρίου
8
1-5-3
14-13
9
Μετέωρα
7
1-4-4
6-11
9
Διαγόρας Στεφανοβικείου
7
1-4-4
6-11
9
Ποταμιά
2
0-2-7
4-20
9

Η επόμενη(10η) αγωνιστική(24-11-2019, 15:00)
Αλμυρός-Μετέωρα
Πιερικός-Σέλλανα
Ηρακλής Λάρισας-Δίας Δίου
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Ποταμιά
Θησέας Αγριάς-Διαγόρας Στεφανοβικείου
Ατρόμητος Παλαμά-Αταλάντη
Διγενής Νεοχωρίου-Καρίτσα

Οι πρώτοι σκόρερ:
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
9
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
6
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
4
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
4
Αλέκος Αναστασίου
Αλμυρός
3
Γεράσιμος Χαϊκάλης
Αταλάντη
3
Κώστας Λυτάκης
Αταλάντη
3
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
3
Βασίλης Νάκας
Δίας Δίου
3
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
3
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
3
Αλέξα Βουκομάνοβιτς
Καρίτσα
3
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
3
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
3
Νίκος Λούγκος
Σέλλανα
3

Πηγή: kalampakacity.gr, karditsapress.gr, athleticlarissa.gr, goalpost.gr, tameteora.gr, https://mousikovagoni.gr/, katerinisport.gr