Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2019

Έτρεξαν στη Θεσσαλονίκη δρομείς από το Καρπενήσι

Στο 8ο Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης - 8th Thessaloniki Night Half Marathon, που έγινε το Σάββατο 19 Οκτωβρίου υπήρξαν συμμετοχές από τον νομό μας. Η Ματίνα Νούλα ξεχώρισε στα 5 χιλιόμετρα με την 11η θέση της στις γυναίκες και 7η θέση στην ηλικιακή ομάδα 19-34 ετών με χρόνο 19:34. Η 13χρονη Βασιλική Νικοπούλου κατετάγη 6η στην κατηγορία κάτω των 15 ετών και ήταν 39η γυναίκα με 24:14. Η Αθανασία Μπουμπουρή ήταν 328η με με 32:43.
Στον ίδιο αγώνα η Ειρήνη Δανιήλ με χρόνο 34:14 αναδείχτηκε 811η γυναίκα. Η Κωνσταντίνα Πατρώνη τερμάτισε 1576η στις γυναίκες με 42:12, ενώ τον ίδιο χρόνο έκανε η Ελένη Μπουμπουρή(1577η).
Κορυφαίοι αθλητές και 20.000 δρομείς έδωσαν λάμψη στον 8ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης.
Στον Δρόμο Υγείας 5.000 μ. πήραν μέρος ουκ ολίγοι Ολυμπιονίκες και καταξιωμένοι εκπρόσωποι του ελληνικού αθλητισμού: η Ολυμπιονίκης Φανή Χαλκιά, ο πρώην μπασκετμπολίστας Ευθύμης Ρεντζιάς, ο πρώην ποδοσφαιριστής Σωτήρης Κυργιάκος, ο πρωταθλητής του στίβου Δημήτρης Γράβαλος και ο παγκόσμιος πρωταθλητής της πάλης Γιάννης Αρζουμανίδης, οι πρωταθλητές του στίβου Οδυσσέας Μουζενίδης και Κατερίνα Δαλάκα, η πρωταθλήτρια της ξιφασκίας Δώρα Γκουντούρα, καθώς και ο παλαίμαχος