Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019

ΑΠΟΚ Βελούχι-ΠΑΟΚ 1-0

Με γκολ του Νίκου Σκοπέτου ο ΑΠΟΚ επικράτησε φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με σκορ 1-0.
Το φιλικό πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 5.45 το απόγευμα. Έγινε κάτω από ηλιοφάνεια και καλές καιρικές συνθήκες. Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν για πρώτη φορά, έστω και ανεπίσημα.
Ο ΑΠΟΚ του Δημήτρη Τσιγαρίδα στηριζόμενος στον περσινό κορμό του και με ένα μείγμα έμπειρων και νεαρών ποδοσφαιριστών μπήκε με το δεξί στην νέα σεζόν. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 48΄ ο Νίκος Σκοπέτος, ενώ ο Γιάννης Τσούκας είχε και δοκάρι λίγα λεπτά μετά.
Ο ΠΑΟΚ του Γιώργου Χρυσαφόπουλου παρουσιάστηκε με νεανικό σχήμα για ακόμη μια φορά και έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία. Είχε καλή απόδοση κυρίως στο πρώτο μέρος, έχοντας και δοκάρι σε προσπάθεια του Άντι Χόντζα μόλις στο 4o λεπτό.
Οι δυο ομάδες θα συνεχίσουν την προετοιμασία τους εν όψει των υποχρεώσεων τους σε κύπελλο και πρωτάθλημα Ευρυτανίας.

60 λεπτά
Το ματς διήρκησε 2 30λεπτα και ήταν το πρώτο «τεστ» για τις δυο ομάδες.

Ρέφερι ο Λιάγνκος

Την σφυρίχτρα πήρε ο βοηθός προπονητή και γυμναστής του Βελουχίου Χρήστος Λιάνγκος, που ήταν ο διαιτητής του αγώνα.

Πρώτο φιλικό
Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό ομάδων της Α΄ Ευρυτανίας, ανοίγοντας τον «χορό» των αναμετρήσεων για την νέα ποδοσφαιρική σεζόν 2019-2020.

Κοντά στο γκολ

Μόλις στο 4΄ ο «δικέφαλος» είχε δοκάρι όταν σέντρα-σουτ του Άντι Χόντζα (Φωτογραφία) κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Στάθη Φακίτσα.

4΄: Σέντρα-σουτ του Χόντζα από αριστερά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
11΄: Καλό σουτ του Τσούκα απέκρουσε ο Πατλιάς.
14΄: Ο Ντότσικας έβγαλε ασίστ για τον Τσούκα που πλάσαρε από κοντά άουτ.

Γκολ Σκοπέτου και δοκάρι Τσούκα

Ο Νίκος Σκοπέτος (Φωτογραφία Αριστερά) στο 48΄ σκόραρε μετά την ασιστ του Άλεξ Μπακαλίδη το μοναδικό τέρμα του ΑΠΟΚ. Ο Γιάννης Τσούκας (Φωτογραφία Δεξιά) είχε τέσσερα λεπτά αργότερα δοκάρι.

48΄: Ο Μπακαλίδης ελίχτηκε από αριστερά σέντραρε και ο Σκοπέτος με πλασέ από κοντά σκόραρε (1-0).
52΄: Ο Τριανταφύλλου σέντραρε από δεξιά και σουτ του Τσούκα σταμάτησε στο δοκάρι του ΠΑΟΚ.

ΑΠΟΚ Βελούχι (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Φακίτσας, Ζαχαράκης, Τριανταφύλλου, Τσιλιμέκης Δ., Σκοπέτος, Ίβρος, Τσούκας, Ντότσικας, Μπακαλίδης, Φλωράκης, Τσιλίκας
Έπαιξαν και οι: Τσιλιμέκης Θ., Πατρώνης

ΠΑΟΚ (Γιώργος Χρυσαφόπουλος): Πατλιάς, Μαστρογιάννης, Κελεσίδης, Κωσταρέλος, Μουστάκης, Ρουμελιώτης, Λάνης, Χόντζα, Λιάπης, Νεραντζάκης, Καλτσούνης
Έπαιξαν και οι: Πλατανίτης, Μίλης, Καραντάνας, Μπομποτσιάρης, Μπαλωμένος

Διαιτητής: Χρήστος Λιάγνκος