Σάββατο 25 Μαΐου 2019

Παμπαίδες: Έσπερος Λαμίας Β΄-Π.Α.Κ. 35-41

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Πανευρυτανική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης, κερδίζοντας στη Λαμία τον τοπικό Έσπερο Β΄ με 35-41.
Ο αγώνας έγινε την Παρασκευή 24 Μαΐου στο ΔΑΚ Λαμίας, ξεκινώντας στις 5 και 30. Ήταν στο πλαίσιο της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Ομίλου του παμπαιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Έσπερος Λαμίας Β΄ του Γιάννη Κουτκιά έκανε καλή αρχή στο ματς, παίρνοντας στο 1ο 8λεπτο τα ηνία, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Αποτελεί το δεύτερο τμήμα του συλλόγου που λαμβάνει μέρος στο πρωτάθλημα. Με 14 πόντους τελείωσε τον αγώνα ο Καραναστάσης. Οι γηπεδούχοι έχουν απολογισμό μια νίκη και 9 ήττες.
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου πραγματοποίησε μια ακόμη αρκετά καλή εμφάνιση, φτάνοντας άξια στο εκτός έδρας «διπλό» και παρουσιάζοντας συνεχή άνοδο. Ο Γιάννης Κοκοτίνης έβαλε 11 με 2 3ποντα.  Δυο νίκες και τέσσερις ήττες έχουν οι Καρπενησιώτες.
Το επόμενο παιχνίδι της Π.Α.Κ. θα δοθεί ξανά στη Λαμία τη Δευτέρα 27/5 απέναντι στα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη εκτός έδρας.  Οι Λαμιώτες την ίδια ημέρα θα παίξουν στο Καρπενήσι με τον Άτλαντα.

«Ανεβασμένη» η Ακαδημία
Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποιεί η ταλαντούχα ομάδα της Κατερίνας Μπαλωμένου.

Δυο διψήφιοι
Για το συγκρότημα του Γιάννη Κουτκίου πρώτος σκόρερ ήταν με 14 ο Καραναστάσης και δεύτερος ο Ντζιαβός με 10. Ο πρώτος ευστόχησε και μια φορά έξω από τα 6,75.

Πρωτιά Κοκοτίνη

Για τους νικητές ο Γιάννης Κοκοτίνης(Φωτογραφία) σημείωσε 11 πόντους με δυο εύστοχα 3ποντα. Ο Γιάννης Τσάνε είχε 10 με 1 εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75.

Πήγαν ισόπαλοι
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο 8λεπτο με 12-6, ωστόσο η Ακαδημία έκανε την αντεπίθεση της και ισοφάρισε σε 17-17, μετά από ένα επιμέρους 5-11.

Το τρίτο καθοριστικό
Η Π.Α.Κ. συνέχισε την αντεπίθεση της στην 3η περίοδο, όταν και έκανε ένα επιμέρους 7-13.
 Στην τελευταία περίοδο μετά από ένα επιμέρους σκορ 11-11 διατηρήθηκε το 35-41 υπέρ των φιλοξενούμενων.