Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016

ΓΕΛ Γρανίτσας-ΓΕΛ Ραπτοπούλου 3-0

Τις εντυπώσεις κέρδισε το Γενικό Λύκειο Γρανίτσας, το οποίο είχε πολύ καλή παρουσία και επικράτησε με το «καθαρό» 3-0 του Γενικού Λυκείου Ραπτοπούλου.
Ο δεύτερος προκριματικός αγώνας πραγματοποιήθηκε στο ουδέτερο γήπεδο της Δυτικής Φραγκίστας και ξεκίνησε περίπου στις 11:00, παρουσία αρκετών μαθητών. Διάρκεσε 50΄.
Το ΓΕΛ Γρανίτσας με γυμναστή τον Γιώργο Καραγκούνη έφτασε πανάξια στην πρόκριση και με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και εξαιρετική τακτική. Ο Θύμιος Καρδαμπίκης ήταν ο καλύτερος της συνάντησης με δυο γκολ και μια ασίστ, ενώ το άλλο τέρμα σημείωσε ο Γιάννης Κονδύλης.
Το ΓΕΛ Ραπτοπούλου κατέβηκε με μόλις 11 ποδοσφαιριστές και ήταν ανταγωνιστικό το πρώτο 25λεπτο. Είχε μάλιστα δοκάρι με τον Χρήστο Μύτα, επιχειρώντας στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου για την ισοφάριση. Αποκλείστηκε και φέτος από την 1η φάση.
Οι νικητές αντιμετώπισαν αργότερα το ΓΕΛ Κερασοχωρίου, ενώ οι Ραπτοπουλίτες «αποχαιρέτησαν» και φέτος πρόωρα τον θεσμό

«Γειτονικό» ντέρμπι
Αναμετρήθηκαν τα δυο πιο «βόρεια» Λύκεια του νομού Ευρυτανίας.

Διάρκειας 50΄
Το παιχνίδι είχε διάρκεια δυο 25λεπτα (50 λεπτά).

Δικές του εμφανίσεις
Το ΓΕΛ Γρανίτσας, το οποίο δεν είχε κατέβει πέρυσι στο σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου διαθέτει δικές του εμφανίσεις. Αντίθετα το Ραπτόπουλου φόρεσε τις εμφανίσεις της τοπικής Δόξας.

Απέναντι στο Κερασοχώρι
Ο νικητής αντιμετώπισε λίγο μετά το ΓΕΛ Κερασοχωρίου με στόχο την πρόκριση στον τελικό.

Ανωτερότητα νικητών
Πολύ καλά μπήκε στο γήπεδο το ΓΕΛ Γρανίτσας, το οποίο προηγήθηκε στο σκορ και είχε τον έλεγχο της συνάντησης.

Προβάδισμα Γρανίτσας

Οι Γρανιτσιώτες άνοιξαν στο σκορ στο 10ο λεπτό με πολύ όμορφο σουτ του Θύμιου Καρδαμπίκη(Φωτογραφία).

Ακυρωθέν γκολ

Στο 15ο λεπτό ο Βαγγέλης Σκόνδρας(Φωτογραφία) σκόραρε μετά από ασίστ του Θύμιου Καρδαμπίκη, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε από τον κ. Πασσιά ως οφσάιντ.

Δοκάρι από Μύτα

Ο Χρήστος Μύτας(Φωτογραφία), ποδοσφαιριστής της Δόξας Ραπτοπούλου είχε δοκάρι για την ομάδα του στο 25ο λεπτό, επιχειρώντας για το 1-1.

2΄: Ο Σκόνδρας μετά την πάσα του Σιαλμά δοκίμασε σουτ, το οποίο μάζεψε ο τερματοφύλακας
10΄: Με πολύ όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ ο Καρδαμπίκης Ε. έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Πέτσα(1-0).
14΄: Δυνατό σουτ του Κονδύλη κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ραπτοπούλου.
23΄: Προσωπική προσπάθεια και σουτ του Μύτα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάλλιου και έφυγε άουτ.
25΄: Μακρινό σουτ του Μύτα κατέληξε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ραπτοπούλου.

3αρα Γρανιτσιωτών
Η πολύ καλή απόδοση των παιχτών του Γιώργου Καραγκούνη επισφραγίστηκε με την επίτευξη ακόμη 3 γκολ.

«Σφράγισε» με Κονδύλη

Ο ποδοσφαιριστής του Απεραντιακού Γιάννης Κονδύλης(Φωτογραφία) έκανε το 2-0 στο 32΄ με σουτ εκτός περιοχής μετά την πάσα του Θύμιου Καρδαμπίκη.

Διαστάσεις θριάμβου
Ο κορυφαίος της αναμέτρησης Θύμιος Καρδαμπίκης σκόραρε με υπέροχη προσπάθεια το 3ο γκολ στο 45΄, πετυχαίνοντας το 2ο προσωπικό του γκολ.

27΄: Μακρινό σουτ του Σκόνδρα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πέτσα.
32΄: Ο Καρδαμπίκης Ε. τροφοδότησε τον Κονδύλη, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή στην δεξιά γωνία του Ραπτοπούλου έκανε το 2-0.
44΄: Σουτ του Κοτούλα από θέση αριστερά κόντραρε και αποκρούστηκε από τον κίπερ της Γρανίτσας.
45΄: Ο Καρδαμπίκης Ε. με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ στην δεξιά γωνία του Πέτσα έκανε το 3-0.