Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015

Έφηβοι: Μούτα Δομοκού-Π.Α.Κ. 61-62

«Παλικαρίσια» νίκη με έναν πόντο διαφορά πανηγύρισε η Π.Α.Κ., που επικράτησε σε ένα δραματικό παιχνίδι με 61-62 της Μούτας Δομοκού.
Ο αγώνας, που ήταν «δραματικός» και με πολλές εναλλαγές στο σκορ πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 4 Οκτωβρίου στο κλειστό γυμναστήριο Δομοκού, άρχισε στις 14:00 και ήταν στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Όμίλου του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Α.Σ. Μούτα Δομοκού του Παναγιώτη Ρήγα, έχοντας και προβλήματα τραυματισμών άρχισε με το «αριστερό» τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, χάνοντας στις λεπτομέρειες. Οι Φθιωτοί έκαναν αρκετά κακό 3ο δεκάλεπτο, όπου αποδείχτηκε καθοριστικό στην έκβαση του αποτελέσματος. Πρώτος σκόρερ των Δομοκίτων ήταν ο Δημήτρης Πανταζής.
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου, συμμετέχοντας με νεαρότερα παιδιά μπήκε πολύ δυναμικά στο πρωτάθλημα και πέτυχε τεράστιο εκτός έδρας «διπλό» με έναν πόντο διαφορά. Εκπληκτική παρουσία για τον Κώστα Νιαβή, που σημείωσε 7 3ποντα(26 πόντους), βρίσκοντας συμπαράσταση από τον Θοδωρή Κατσαρό.
Την επόμενη(2η) αγωνιστική, η οποία θα διεξαχθεί στις 25 Οκτωβρίου η Μούτα θα αγωνιστεί στην Λαμία με την τοπική Αναγέννηση, ενώ η Π.Α.Κ. θα υποδεχτεί τον Έσπερο Λαμίας.

30αδα φιλάθλων
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 30 θεατές. Ήταν το πρώτο ματς της νέας σαιζόν, που πραγματοποιήθηκε σε αυτό το γήπεδο.

Μόνο 1 ρέφερι

Η ΕΣΚΑΣΕ όρισε μόνο έναν διαιτητή σε αυτήν την αναμέτρηση. Το διαιτητικό «βάρος» επωμίστηκε ο Γιώργος Σαμαράς(Φωτογραφία)

Πανό στο γήπεδο
Τοποθετημένο στο κλειστό γυμναστήριο του Δομοκού υπάρχει πανό της ομάδας της Μούτας.

Ο Πανταζής στους 22

Για τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Πανταζής(Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, σημειώνοντας 22 πόντους. Ακολούθησε με 14 και 1 3ποντο ο Δημήτρης Καραγιώτας.

Πρώτη νίκη
Στην 3ετια παρουσία της στο εφηβικό πρωτάθλημα η Ακαδημία καταφέρνει να πετύχει την πρώτη της νίκη εντός γηπέδου.

«Άπιαστο» δίδυμο

Εκπληκτική εμφάνιση έκαναν δυο παίχτες της Ακαδημίας. Ο Κώστας Νιαβής(Φωτογραφία) σημείωσε 26 πόντους με 7 3ποντα(!) και ο Θοδωρής Κατσαρός σταμάτησε στους 20 με 1 εύστοχο 3ποντο.

Μόνο στο εφηβικό
Η ομάδα της Μούτας λαμβάνει μέρος μόνο στο εφηβικό πρωτάθλημα και όχι στο παιδικό, στο οποίο απέστειλε έγγραφο στην ΕΣΚΑΣΕ για την μη συμμετοχή της. Η ανδρική ομάδα λαμβάνει μέρος στο πρωτάθλημα της Γ΄ τοπικής κατηγορίας.

Μέλη του παιδικού
Η πλειοψηφία των παιχτών της Π.Α.Κ. αποτελείται από αθλητές του παιδικού τμήματος.
Προπονήτρια είναι η Κατερίνα Μπαλωμένου με συνεργάτη τον Φώντα Ζαχαρόπουλο.

Μικρό προβάδισμα

Η Π.Α.Κ. προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 16-20, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Νιαβή, που σημείωσε 14 πόντους. Ο Στάθης Λαϊνάς με σουτ 2 πόντων και ο Δημήτρης Καραγιώτας με 1/2 βολές έκαναν το 3-0. Ο Κώστας Νιαβής ευστόχησε σε 2ποντο, όπως και ο Δημήτρης Πανταζής(5-2). Με 2ποντο του Γρηγόρη Τάσιου(Φωτογραφία Αριστερά) και σουτ 3 πόντων του Κώστα Νιαβή η Ακαδημία πέρασε μπροστά με 5-7. Μάριος Κόκκινος και Γρηγόρης Τάσιος έκαναν το 7-9. Με δυο «βόμβες» του Νιαβή οι Ευρυτάνες ανέβασαν την διαφορά στο +8 για το 7-15. Ο Μάριος Σκουφίτσας πέτυχε μια βολή και ο Θοδωρής Κατσαρός 2ποντο(8-17). Η Μούτα μείωσε στον πόντο με ένα σερί 9-0. Ο Στάθης Λαϊνάς σημείωσε μια ελεύθερη βολή, ο Δημήτρης Πανταζής 2ποντο, ο Μάριος Σκουφίτσας(Φωτογραφία Δεξιά) ευστόχησε σε 2 βολές, ο Δημήτρης Καραγιώτας σε μια και ο Δημήτρης Πανταζής σε 2ποντο. Όμως ο ασταμάτητος Κώστας Νιαβής πέτυχε και νέο 3ποντο, κάνοντας το 16-20.

Ανατροπή Δομοκού

Η ομάδα του Παναγιώτη Ρήγα ήταν πολύ καλή σε άμυνα και επίθεση στην δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 16-6 προηγήθηκε με 32-26. Ο Μάριος Σκουφίτσας με 3 προσωπικούς πόντους μείωσε σε 19-20, ενώ ο Θοδωρής Κατσαρός με 2ποντο και ο Δημήτρης Πανταζής με 1/2 βολές «έγραψαν» το 20-22. Ο Δημήτρης Καραγιώτας(Φωτογραφία) ισοφάρισε σε 22-22 και ο Δημήτρης Πανταζής έβαλε μπροστά τους Φθιωτούς με 24-22. Η Π.Α.Κ. έκανε το 24-24 χάρης σε 2 βολές του Θοδωρή Κατσαρού. Ο Δημήτρης Πανταζής με δυο 2ποντα και ο Δημήτρης Καραγιώτας ενδιάμεσα με 2 βολές έκαναν ένα σερί 6-0 για την ομάδα τους, διαμορφώνοντας το 30-24. Με 1 βολή του Θοδωρή Κατσαρού, του Γρηγόρη Τάσιου, του Δημήτρη Πανταζή και του Μάριου Σκουφίτσα διαμορφώθηκε το 32-26.

Εντυπωσιακή η Π.Α.Κ.

Οι παίχτες της Κατερίνας Μπαλωμένου ανέτρεψαν τα δεδομένα στο τρίτο δεκάλεπτο. Πέτυχαν ένα επιμέρους 8-22 και προηγήθηκαν με το κλείσιμο της περιόδου 40-48. Ο Θανάσης Κόκκινος με σουτ 3  πόντων ανέβασε την διαφορά στο +9(35-26). Ακολούθησαν 3ποντα των: Θοδωρή Κατσαρού και Κώστα Νιαβή για το 35-32. Η πανδαισία 3ποντων συνεχίστηκε με τους: Στάθη Λαϊνά(Φωτογραφία Δεξιά) και Αποστόλη Νούλα(38-35). Ο Στάθης Λαϊνάς πέτυχε 2ποντο, διαμορφώνοντας 40-35. Εν συνεχεία η Π.Α.Κ. έκανε ένα σερί 0-13, φτάνοντας το σκορ στο 40-48. Ο Κώστας Νιαβής με σουτ 3 πόντων και ο Γρηγόρης Τάσιος πέτυχε 2ποντο, ισοφαρίζοντας σε 40-40. Ο Αποστόλης Νούλας(Φωτογραφία Αριστερά) πέτυχε νέο 3ποντο(40-43), όπως και ο ασταμάτητος Κώστας Νιαβής για το 40-46. Με 2ποντο του Θοδωρή Κατσαρού έγινε το 40-48.

Διαμαρτυρίες γηπεδούχων
Κατά την διάρκεια της 4ης περιόδου οι άνθρωποι της Μούτας διαμαρτυρήθηκαν για μη μέτρηση 3 πόντων όταν ο Δημήτρης Πανταζής σημείωσε καλάθι και φάουλ με εύστοχη βολή, αλλά στο φύλλο αγώνος καταμετρήθηκαν δυο ελεύθερες βολές.

«Απέδρασαν» για 1 πόντο

Οι Δομοκίτες προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, αλλά η Π.Α.Κ. κατάφερε να επικρατήσει με 61-62. Ο αγώνας ήταν ακατάλληλος για «καρδιακούς», πηγαίνοντας πόντο-πόντο. Το 4ο δεκάλεπτο είχε επιμέρους σκορ 21-14. Ο Μάριος Σκουφίτσας με 1/2 βολές, ο Θοδωρής Κατσαρός με σουτ 2πόντων και ο Στάθης Λαϊνάς με 2ποντο κάνανε το 43-50. Ο Δημήτρης Πανταζής «έγραψε» το 45-50 και ο Κώστας Νιαβής το 45-52. Δημήτρης Πανταζής και Στάθης Λαϊνάς πραγματοποίησαν το 49-52, ενώ με 2ποντο του Δημήτρη Καραγιώτα και δυο πόντους του Πανταζή η Μούτα πέρασε μπροστά με 53-52. Ο Οδυσσέας Παπαγεωργίου με μια βολή έκανε το 53-53 και ο Γρηγόρης Τάσιος το 53-54. Με 3ποντο του Δημήτρη Καραγιώτα και 2ποντο του Αποστόλη Νούλα «γράφτηκε» το 56-56. Με 2 βολές του Καραγιώτα διαμορφώθηκε το 58-56. Με προσπάθειες των: Κατσαρού και Πανταζή έγινε το 60-58. Ο Θοδωρής Κατσαρός(Φωτογραφία) με άλλους 4 προσωπικούς πόντους, 2ποντο και 2 βολές πραγματοποίησε το 60-62. Με 1 βολή του Δημήτρη Καραγιώτα το σκορ «έκλεισε» στο 61-62, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Συμπλήρωσαν 5 φάουλ

Τρεις αθλητές των γηπεδούχων συμπλήρωσαν 5 φάουλ και αποχώρησαν από το παρκέ. Πρόκειται για τους: Μάριο Κόκκινο(Φωτογραφία), Δημήτρη Πανταζή και Στάθη Λαϊνά. Από πλευράς Π.Α.Κ. ο Θοδωρής Κατσαρός αποβλήθηκε για τον ίδιο λόγο.

16-20, 32-26, 40-48, 61-62

Μούτα Δομοκού (Παναγιώτης Ρήγας): Νταλάκος, Καραγιώτας 14(1), Λαϊνάς Γ., Κόκκινος Μ. 2, Κόκκινος Α. 3(1), Πανταζής 22, Κουρεμάδας, Σκουφίτσας 8, Λαϊνάς Ε. 12(1)

Π.Α.Κ. (Κατερίνα Μπαλωμένου): Παπαϊωάννου, Παπαγεωργίου Κ., Νούλας 8(2), Κατσαρός 20(1), Καρφής, Παπαγεωργίου Ο. 1, Καραγιάννης, Νιαβής 26(7), Τάσιος 7, Καμαρέτσος

Διαιτητής: Γιώργος Σαμαράς(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Κριτές: Νίκος Καλαντζής& Δημήτρης Γλωσσόπουλος(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ & Φωτογραφίες: Γιάννης Βονόρτας