Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2015

Διακρίσεις και στον «9ο Μαραθώνιο Οίτης Ηρακλής» για τους Ευρυτάνες δρομείς

Στην Υπάτη συνεχίστηκαν οι επιτυχίες των αθλητών μεγάλων αποστάσεων από την Ευρυτανία και συγκεκριμένα στο «9ο Ορεινό Μαραθώνιο Οίτης Ηρακλής».
Ο  30χρονος Δημήτρης Ελευθερίου(MyAthlete-Dynafit) κατετάγη στην 4η θέση(Μεταξύ 105 συμμετοχών) στον μαραθώνιο με 5:12:02, βγάζοντας εις πέρας ακόμη μια δύσκολη αποστολή.  Για λιγότερο από ένα λεπτό ο Μεγαλοχωρίτης δρομέας δεν ανέβηκε στο βάθρο των νικητών. Νικητής ήταν ο 46χρονος Σταύρος Στεφανής με 4:52:54 και στις γυναίκες η 38χρονη Jo Μαντά.
Η 19χρονη Φωτεινή Κολόκα(Dynafit) ήταν 2η γυναίκα στον ημιμαραθώνιο με 2:35:00 και 28η στην γενική κατάταξη, συνεχίζοντας τις επιτυχίες της . Πρώτη γυναίκα ήταν η 42χρονη Κατερίνα Κουκάκη.
Ο 39χρονος Νίκος Λιάπης από το Μεγάλο Χωριό τα πήγε πολύ καλά,  αναδείχτηκε 8ος στην γενική κατάταξη στον ημιμαραθώνιο με 2:08:21 σε σύνολο 83 συμμετεχόντων. Ο 26χρονος Νίκος Αρωνιάδας είχε αρκετά θετική παρουσία, τερματίζοντας στην τιμητική 17η θέση με 02:27:27. Ο 37χρονος Χριστόφορος Τσιάκαλος, που διαμένει επίσης στο Μεγάλο Χωριό ήταν 36ος με 2:42:45. Νικητής αναδείχτηκε ο 50χρονος Σταύρος Κωστόπουλος, που κάλυψε την απόσταση σε 1:49:09.
Ο35χρονος Ευρυτανικής καταγωγής Θανάσης Τζαβαλής στον αγώνα «Φαρμακίδες» του συλλόγου Τραχίνα τερμάτισε 10ος με χρόνο 00:46:23. Στον ίδιο αγώνα ο 19χρονος Οδυσσέας Γεωργίου(Καρπενήσι Running Team) ήταν 12ος κάνοντας χρόνο 00:50:22. Σε αυτόν τον αγώνα έλαβαν μέρος 60 άτομα με πρώτο τον Στυλιδιώτη Θανάση Χάδο στους άνδρες και την Ασημίνα Ντότσια στις γυναίκες.
Ο «9ος Hercules Mountain Run» πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου.  Περιελάμβανε τον μαραθώνιο «Ηρακλής» 42,3 χιλιομέτρων, τον ημιμαραθώνιο «Ελλέβορος» 16,2 χιλιομέτρων και τον αγώνα «Φαρμακίδες» 6,2 χιλιομέτρων.  Διεξήχθη επίσης την προηγούμενη ημέρα ο αγώνας «Λαγοπόδαρος» 1 χιλιομέτρου για παιδιά στο πάρκο Λουτών Υπάτης. Συνδιοργανωτές ήταν η μη κερδοσκοπική «Όρος Οίτη», ο Δήμος Λαμίας και ο σύλλογος Δρομέων Φθιώτιδας «Τραχίνα».