Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Διπλή επιτυχία της Φωτεινής Κολόκα στην Βασιλίτσα

Στα πλαίσια του προγράμματος των αγώνων ορειβατικού σκι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ορειβασίας-Αναρρίχησης πραγματοποιήθηκε στις 10-11 Ιανουαρίου στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας το 24ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορειβατικού Σκι(Αγώνας ταχύτητας) και το 21ο κύπελλο ορειβατικού σκι «Αθ. Λευκαδίτη»(Α΄ Ατομικός Αγώνας).
Διοργανωτής σύλλογος ήταν Ορειβατική-Αναρριχητική Λέσχη Θεσσαλονίκης. Ο αγώνας ήταν πρώτος για το 2015 και συμμετείχαν αθλητές των σωματείων: ΕΟΣ Θεσσαλονίκης, ΕΟΣ Αχαρνών, ΕΟΣ Τρικάλων, ΕΟΣ Ιωαννίνων, ΕΟΣ Χανίων, ΕΟΣ Καρπενησίου και ΕΟΣ Ροδολίβους. Η διαδρομή του ατομικού αγώνα της κατηγορίας των ανδρών ήταν 1440 μ. υψομετρική διαφορά και της κατηγορίας των γυναικών 800 μ. Στην κατηγορία των γυναικών η Φωτεινή Κολόκα κατέκτησε την πρώτη θέση στον ατομικό αγώνα με 2:02:29, ενώ ήταν πρώτη και στον αγώνα ταχύτητας με 5:08:00 μεταξύ 5 αθλητριών, κερδίζοντας 100 βαθμούς. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 31 Ιανουαρίου-1 Φεβρουαρίου στο Βουτσικάκι Αγράφων, όπου θα γίνει και η 4η συνάντηση ορειβατικού σκι με διοργανωτή σύλλογο τον ΣΟΧ Τρικάλων.