Στα πλαίσια του προγράμματος των αγώνων ορειβατικού σκι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ορειβασίας-Αναρρίχησης πραγματοποιήθηκε στις 10-11 Ιανουαρίου στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας το 24ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορειβατικού Σκι(Αγώνας ταχύτητας) και το 21ο κύπελλο ορειβατικού σκι «Αθ. Λευκαδίτη»(Α΄ Ατομικός Αγώνας).
Διοργανωτής σύλλογος ήταν Ορειβατική-Αναρριχητική Λέσχη Θεσσαλονίκης. Ο αγώνας ήταν πρώτος για το 2015 και συμμετείχαν αθλητές των σωματείων: ΕΟΣ Θεσσαλονίκης, ΕΟΣ Αχαρνών, ΕΟΣ Τρικάλων, ΕΟΣ Ιωαννίνων, ΕΟΣ Χανίων, ΕΟΣ Καρπενησίου και ΕΟΣ Ροδολίβους. Η διαδρομή του ατομικού αγώνα της κατηγορίας των ανδρών ήταν 1440 μ. υψομετρική διαφορά και της κατηγορίας των γυναικών 800 μ. Στην κατηγορία των γυναικών η Φωτεινή Κολόκα κατέκτησε την πρώτη θέση στον ατομικό αγώνα με 2:02:29, ενώ ήταν πρώτη και στον αγώνα ταχύτητας με 5:08:00 μεταξύ 5 αθλητριών, κερδίζοντας 100 βαθμούς. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 31 Ιανουαρίου-1 Φεβρουαρίου στο Βουτσικάκι Αγράφων, όπου θα γίνει και η 4η συνάντηση ορειβατικού σκι με διοργανωτή σύλλογο τον ΣΟΧ Τρικάλων.
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-iziUPztVc14/VI76IwascWI/AAAAAAACTC0/SUGAko_hJyk/s1600/kokotinisdiaf2.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-DjwvnfJI8J8/TXu7fvKlPNI/AAAAAAAAAiU/EZVs4__P_bk/s1600/cinematel.gif)