Στον 31o «Δρόμο Ελευθερίας» 16,37 χιλιομέτρων έλαβε μέρος ο Θανάσης Τζαβαλής. Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου με διοργανωτή τον Φιλαθλητικό Σύλλογο Λαμίας και η διαδρομή ήταν η εξής: Θερμοπύλες-Αλαμάνα-Γοργοπόταμος.
Συμμετείχαν αθλητές από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Ο 34χρονος Τζαβαλής του συλλόγου «Τραχίνα» που έχει Ευρυτανικές «ρίζες» βελτίωσε την περυσινή του επίδοση και ήταν 34oς στην γενική κατάταξη και 9ος στην κατηγορία 30-39 με χρόνο 1 ώρα 14 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα. Νικητής στους άνδρες αναδείχτηκε ο Θοδωρής Αναγνώστου, που κάλυψε την διαδρομή με χρόνο 59:20, ενώ στην γυναίκες η Χριστίνα Δεμέστιχα με 1:10:28.
Η αφετηρία πραγματοποιήθηκε από το Άγαλμα του Λεωνίδα. Διεξήχθη επίσης δρόμος 5 χιλιομέτρων, 1500 μέτρων για μαθητές-τριες Δημοτικών Σχολείων, όπως και αγώνας για κατηγορία ατόμων με ειδικές ανάγκες.
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-iziUPztVc14/VI76IwascWI/AAAAAAACTC0/SUGAko_hJyk/s1600/kokotinisdiaf2.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-DjwvnfJI8J8/TXu7fvKlPNI/AAAAAAAAAiU/EZVs4__P_bk/s1600/cinematel.gif)