Τετάρτη 2 Ιουλίου 2014

29ος στο ορεινό μαραθώνιο Ολύμπου ο Δημήτρης Ελευθερίου

Την Κυριακή 29 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε ο απαιτητικός 11ος ορεινός μαραθώνιος Ολύμπου. Η εκκίνηση έγινε από τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου με ανάβαση στον Όλυμπο και τερματισμό στο Λιτόχωρο.
Συμμετείχαν 644 αθλητές, από τους οποίους οι 487 ολοκλήρωσαν τον αγώνα. Μεταξύ αυτών ήταν και ο 29χρονος δρομέας του ΕΟΣ Καρπενησίου Δημήτρης Ελευθερίου, ο οποίος είχε μια ακόμη μια φορά εντυπωσιακή παρουσία, τερματίζοντας 29ος με χρόνο 5.55΄02΄΄. Στον αντίστοιχο περυσινό αγώνα ήταν 80ος.
Νικητής αναδείχτηκε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με χρόνο 4.48΄06΄΄. Δεύτερος ήταν ο Jancek Bocok (5.01΄57΄΄) και την 3αδα συμπλήρωσε ο Adrian Alexandru Bostan (5.07΄10΄΄). Ακολούθησαν στην 6αδα οι Έλληνες: Άρης Τσίπης, Νίκος Σιδερίδης και Αλέξανδρος Φωτιάδης. Στο πλαίσιο του 11ου Μαραθωνίου Ολύμπου πραγματοποιήθηκαν και παράλληλες εκδηλώσεις.