Παρασκευή 18 Απριλίου 2014

Πλησίασε το βάθρο στην Λαμία ο Ελευθερίου-Αξιόλογες Ευρυτανικές παρουσίες

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 12 Απριλίου το δεύτερο Lamia Night & Run, στο οποίο συμμετείχαν περίπου 1800 αθλητές.
Διεξήχθη επίσης αγώνας για την κατηγορία ΑΜΕΑ, στην οποία έλαβαν μέρος περισσότερα από 75 συμμετέχοντες, παρακινούμενοι από συνοδούς και καταξιωμένους αθλητές. Ο τερματισμός του αγώνα έγινε στην πλατεία Πάρκου. Για άλλον έναν αγώνα ξεχώρισε ο Δημήτρης Ελευθερίου. Ο 29χρονος αθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων διεκδίκησε μάλιστα μια θέση στο βάθρο! Τερμάτισε 5ος μεταξύ 496 συμμετεχόντων με συνολικό χρόνο 40:36. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Θανάση Τζαβαλή, που πλασαρίστηκε στην 26η θέση της γενικής κατάταξης (24ος στην κατηγορία των ανδρών) με χρόνο 45:30. Η Φωτεινή Κολόκα έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Με χρόνο 51:41 ήταν 5η στην κατηγορία των γυναικών και 82η στην γενική. Ο Νίκος Αρωνιάδας ήταν 126ος (119ος στους άνδρες) με συνολικό χρόνο 53:38. Στην 168η θέση (157ος στους άνδρες) βρέθηκε ο Βαγγέλης Λαθύρης, που διένυσε την απόσταση σε 56 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα. O Γιώργος Ζαρκάδας ήρθε 324ος (288ος στους άνδρες) με χρόνο 1:06:31. Εκτός συναγωνισμού έτρεξαν επίσης οι Ευρυτάνες: Νίκος Λιάπης, Ηλίας Αποστόλου και Σταύρος Πέξας.
Στους άνδρες στα 10 χιλιόμετρα πρώτος τερμάτισε ο Γιώργος Μίνου με 35:00, δεύτερος ο Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 36:03 και τρίτος ο Γιώργος Βαλαβάνης με 37:17. Στις γυναίκες πρώτη γυναίκα τερμάτισε η Μαρία Μάλαι με 41:28, δεύτερη η Χαρά Τσίκνα με 45:24 και τρίτη η Πόπη Γαντζούδη με 46:55.
Στα 3km πρώτος τερμάτισε ο Μάριος Αναγνώστου με 10:52, τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Μαρία Λίβα με 11:34 και την τρίτη θέση ο Μιχάλης Χαρακόπος με 11:35. Η σειρά κατάταξης στους άνδρες είναι Μάριος Αναγνώστου, Μιχαήλ Χαροκόπος και Χρίστος Αντωνίου (11:58) και στις γυναίκες Βασιλική Λίβα, Άννα Μαρία Προδρομίδου (14:22) και Μαρία Άννα Τσαπάλη(14:26).