Στον 8ο διεθνής Μαραθώνιο Λεμεσού ΓΣΟ, που έγινε στην Κύπρο στις 16 Μαρτίου συμμετείχε ο Ευρυτάνας Ανέστης Τσιώνης. Ο 25χρονος μάλιστα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ατομικό δρόμο 5 χιλιομέτρων ανδρών με χρόνο 27 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα, έχοντας να διαγωνιστεί ακόμη 114 αθλητές. Ο φετινός μαραθώνιος ξεπέρασε τους 7000 δρομείς και είναι ενταγμένος στο διεθνές καλεντάρι. Συμμετείχαν επίσης πάνω από 600 εθελοντές. Είναι ο μοναδικός μετρημένος από την IAAF και την AIMS.
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)