Στον ιστορικό Εθνικό Πειραιώς αγωνίζεται ένας ταλαντούχος ποδοσφαιριστής, που έχει καταγωγή από την Ευρυτανία. Πρόκειται για τον 22χρονο Λεωνίδα Γκορόγια.
Αγωνίζεται στην Α΄ Κατηγορία (Β΄ Όμιλος) της ΕΠΣ Πειραιά και έχει την φετινή περίοδο σημειώσει 3 τέρματα. Κατέκτησε πριν μερικές ημέρες και το κύπελλο του ΕΠΣ Πειραιά με τον Εθνικό, νικώντας στον τελικό τον Αετό Κορυδαλλού με 2-1. Ο ποδοσφαιριστής είχε δοθεί μάλιστα δανεικός στον Ερμή Κορυδαλλού την σαιζόν 2012-2013 και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας με 5 γκολ στην Β΄ ΕΠΣ Πειραιά. Προέρχεται από τις ακαδημίες του Εθνικού και μπορεί να αγωνιστεί και στις τρεις θέσεις της επίθεσης. Ο πατέρας του ποδοσφαιριστή κατάγεται από την Δυτική Φραγκίστα και η μητέρα του από το Παπαρούσι Ευρυτανίας.
Επιμέλεια: Δημήτρης Κολλημένος
![](http://4.bp.blogspot.com/-ER13cKfQ13k/Ui9Pi58qAtI/AAAAAAABbrA/grrTpD2O-lY/s1600/camelotnew1.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-k5CWpe66uFo/UbxNreukU1I/AAAAAAABN-w/ISvonOZS6Ew/s1600/kardampikis2.jpg)