Στις αρχές Απριλίου θα πραγματοποιηθεί μετά από 14 ολόκληρα χρόνια σχολή δασκάλων και προπονητών χιονοδρομίας. Μέχρι στιγμής η άδεια δασκάλου έβγαινε μόνο με φοίτηση σε σχολή Γυμναστικής Ακαδημίας (ΤΕΦΑΑ) και τα ενεργά μέλη ήταν ελάχιστα στην Ελλάδα.
Η σχολή δασκάλων και προπονητών σκι θα πραγματοποιηθεί στα 3-5 Πηγάδια και θα συμμετέχουν οι εξής Ευρυτάνες: Ηλίας Ζαχαράκης, Δημήτρης Μπάτζιος, Νεκτάριος Κολοκύθας, Ταξιάρχης Σιταράς, Ηλίας Τσιγαρίδας και Λίλα Κλαουδάτου.
Τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των νόμιμων δασκάλων χιονοδρομίας ήταν ελάχιστος και η δημιουργία σχολής ήταν κάτι παραπάνω από αναγκαία. Την διοργάνωση της σχολής έχει αναλάβει η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σε Συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Χιονδρομίας.
![](http://4.bp.blogspot.com/-ER13cKfQ13k/Ui9Pi58qAtI/AAAAAAABbrA/grrTpD2O-lY/s1600/camelotnew1.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-k5CWpe66uFo/UbxNreukU1I/AAAAAAABN-w/ISvonOZS6Ew/s1600/kardampikis2.jpg)