Στην παράταση ο Μώλος έκαμψε την αντίσταση των Φαλάρων και επιβλήθηκε με σκορ 73-71. Η κανονική διάρκεια είχε λήξει ισόπαλη με σκορ 62-62.
Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (9/2) στο γυμνάσιο Μώλου και άρχισε στις 1 το μεσημέρι. Ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Μώλος του Κώστα Σεβαστόπουλου πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 2 εκτός έδρας ανεπιτυχή αποτελέσματα. Κινητήριος μοχλός ήταν ο Χρήστος Βλασσόπουλος, ο οποίος πέτυχε 41 πόντους (!).
Τα Φάλαρα του Αποστόλη Λαχανά παρότι ήταν μπροστά με 7 πόντους στο 3ο 10δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν το ελαφρύ προβάδισμα τους. Η αναμέτρηση πήγε στην 5λεπτη παράταση και εκεί η ομάδα της Στυλίδας ηττήθηκε για 2ο παιχνίδι. Ξεχώρισε ο σέντερ Παύλος Ντινόπουλος, που πέτυχε 15 πόντους.
Ο Μώλος μετά την νίκη του ισοβαθμεί στην 2η θέση μαζί με τα Φάλαρα με 4 βαθμούς, έχοντας και 1 ματς λιγότερο. Την (5η) αγωνιστική ο Μώλος θα κάνει το ρεπό του, ενώ τα Φάλαρα θα υποδεχτούν το Σάββατο (15/2) στο γήπεδο τους τον Άτλαντα.
0/2 στην παράταση
Τα Φάλαρα γνωρίζουν την 2η ήττα τους στο πρωτάθλημα. Έχουν ηττηθεί και στις 2 φορές στην 5λεπτη παράταση από Μώλο και από Άρη Σπερχειάδας στην πρεμιέρα. Δεν έχουν αγωνιστεί ωστόσο ποτέ στο γήπεδο τους και έχουν δώσει εκτός έδρας αναμετρήσεις.
1η νίκη
Ο Μώλος μετά από 2 εκτός έδρας νίκες κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Ο Χρήστος Βλασσόπουλος του Μώλου ήταν εντυπωσιακός για ακόμη ένα παιχνίδι σκοράροντας 41 πόντους με 1 τρίποντο. Οδήγησε μόνος του τον Μώλο στην πρώτη του νίκη. Στους 8 ακολούθησε ο σέντερ Γιώργος Γρίβας.
Ο σέντερ Παύλος Ντινόπουλος των Φαλάρων ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους. Στους 10 ακολούθησε ο Κώστας Χρυσαφόπουλος.
Από τους γηπεδούχους του Μώλου αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο σέντερ Γιώργος Γρίβας (Φωτογραφία Αριστερά) και από τα Φάλαρα ο γκάρντ Κώστας Κωστούλας (Φωτογραφία Δεξιά).
Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα για την διαιτησία και για την τεχνική ποινή που καταλογίστηκε στην 4η περίοδο στον προπονητή Αποστόλη Λαχανά (Φωτογραφία). Ο Μώλος μέσα από βολές μείωσε την διαφορά.
Τα δεκάλεπτα
16-19, 30-29, 44-51, 62-62, 73-71
Συνθέσεις Ομάδων
Α.Ο. Μώλος (Κωνσταντίνος Σεβαστόπουλος): Ζαχαρόπουλος, Μιντζιβύρης 1, Βούλγαρης 6, Βλασσόπουλος 41(1), Ντρέκης 5(1), Χαϊτα Β. 1, Σακελλαρόπουλος, Καντερές 2, Βαρυμπομπίτης 5, Γρίβας 8, Μακρυγιάννης, Πισλής 4
Γ.Σ. Τα Φάλαρα (Αποστόλης Λαχανάς): Μήτσιου 7(1), Κωστούλας 7, Παπαστάμος 8, Ρούσσος 5, Δημητρίου 8(2), Καραπέτσας 5, Λεπίδας, Λαϊνας 6, Ντινόπουλος 15, Καραναϊος, Τζούνης, Χρυσαφόπουλος 10
Διαιτητές: Αλέκος Κοτσιμπός & Γιώργος Ζάχος (Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας)
Κριτές: Δημήτρης Γλωσσόπουλος & Διονύσης Αναγνώστου (Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας)
Φωτογραφίες-Πληροφορίες: stilida.com
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)