Από την πόλη του Καρπενησίου θα περάσει την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου η λαμπαδηδρομία των 22ων Χειμερινών Ολυμπιακών αγώνων, που θα γίνουν στο Σότσι της Ρωσίας.
Η αφή της φλόγας θα γίνει στην Κυριακή (29/9) στις 1 το μεσημέρι στην Αρχαία Ολυμπία στις από την Πρωθιέρεια Ινώ Μενεγάκη. Πρώτος λαμπαδηδρόμος θα είναι ο χιονοδρόμος του Ε.Ο.Σ. Καρπενησίου Γιάννης Αντωνίου, ο οποίος θα πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Φεβρουαρίου.
Η διαδρομή που θα ακολουθήσει η φλόγα περιλαμβάνει τις εξής πόλεις: Πύργος,Τρίπολη, Καλάβρυτα, Πάτρα, Μεσολόγγι, Αγρίνιο, Καρπενήσι, Λαμία, Βόλος, Λάρισα, Κατερίνη, Θεσσαλονίκη (2 Οκτωβρίου), Γιαννιτσά, Νάουσα, Εδεσσα, Φλώρινα, Καστοριά, Γρεβενά, Ιωάννινα, Καλαμπάκα, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Δελφοί, Αράχωβα, Λιβαδειά, Αθήνα (Ακρόπολη 4/10). Στις 5 Οκτωβρίου στις 6 το απόγευμα θα γίνει η τελετή παράδοσης στη ρωσική αντιπροσωπεία στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Το παρών θα δώσει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας.
![](http://4.bp.blogspot.com/-ER13cKfQ13k/Ui9Pi58qAtI/AAAAAAABbrA/grrTpD2O-lY/s1600/camelotnew1.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://2.bp.blogspot.com/-k5CWpe66uFo/UbxNreukU1I/AAAAAAABN-w/ISvonOZS6Ew/s1600/kardampikis2.jpg)