Φινάλε στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας θα υπάρξει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 27 και 28 Απριλίου. Θα πραγματοποιηθούν δυο αναμετρήσεις, οι οποίες θα αρχίσουν στις 5. Η ΑΕΚ θα υποδεχτεί το Ραπτόπουλο στο Καρπενήσι.
Οι γηπεδούχοι θέλουν να πλησιάσουν στην κορυφή και να διεκδικήσουν την πρώτη θέση, ενώ οι πρωτοπόροι να κάνουν το 3/3, που θα αποτελεί βήμα ανόδου. Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν την σαιζόν 2008-2009 για τελευταία φορά στην Α΄ ΕΠΣΕ. Το Κεράσοβο αγωνίζεται με το Κρίκελλο. Η ομάδα της Δυτικής Ευρυτανίας προέρχεται από την πρώτη της ήττα, ενώ ο Κεραυνός μετρά ισάριθμα αρνητικά αποτελέσματα και θα επιδιώξει να καλύψει την αρνητική βαθμολογία. Α.Ο.Κ. και Κεραυνός είχαν αναμετρηθεί στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΕ την διετία 1990-1992.
Η προϊστορία των τελευταίων ετών στο ΑΕΚ-Ραπτόπουλο
2002-2003
|
4-2
|
2004-2005
|
20-1
|
2007-2008
|
3-0
|
2008-2009
|
1-3
|
Το αναλυτικό πρόγραμμα και οι διαιτησίες:
3η Αγωνιστική B΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας(28-4-2013) 17:00
ΑΕΚ-Ραπτόπουλο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου
Διαιτητής: Λάμπρος Κολοκώτσιος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Χριστόφορος Χατζηθεοδώρου(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Μίλτος Ελ Ταχάν(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
Κεράσοβο-Κρίκελλο Γήπεδο Κερασοχωρίου
Διαιτητής: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Γιώργος Δροσίνης(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Νίκος Μακρής(ΕΠΣ Ευρυτανίας)