Με την συμμετοχή 4 ομάδων αρχίζει το Σαββατοκύριακο 13 και 14 Απριλίου η Β΄ Κατηγορία της ΕΠΣ Ευρυτανίας. Θα πραγματοποιηθούν 2 αναμετρήσεις, μια το Σάββατο και μια την Κυριακή.
Την αυλαία θα ανοίξει το παιχνίδι του Κρικέλλου με το Ραπτόπουλο, που θα γίνει στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου. Ο Κεραυνός, ο οποίος μετέχει ανελλιπώς από το 2005 και ύστερα στο Β΄ τοπικό θα επιδιώξει να καλύψει το -10, με το οποίο ξεκινά. Η Δόξα αγωνίζεται ξανά στην Β΄ ΕΠΣΕ, ύστερα από 6 ολόκληρα χρόνια, καθώς αποφάσισε να μην κατέβει φέτος στην πρώτη κατηγορία του νομού. Τα δυο σωματεία την διετία 1990-1992 είχαν τεθεί αντιμέτωπα στο Α΄ τοπικό. Την Κυριακή στο Κεράσοβο η τοπική ομάδα υποδέχεται την ΑΕΚ, που έχει την προϊστορία με το μέρος της. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για τελευταία φορά σε αυτήν την κατηγορία το 2003, ενώ ο δικέφαλος έδωσε το 2011 το τελευταίο του επίσημο παιχνίδι και επανέρχεται δυναμικά. Οι δυο ομάδες «κοντραρίστηκαν» στην Α΄Ε ΠΣΕ για αρκετά χρόνια και τελευταία την σαιζόν 2007-2008.
ΑΕΚ: Δημήτρης Τσέκας, Χρήστος Παρούτσας(Άγιος Προκόπιος)
Κεράσοβο: Βασίλης Ζαροβασίλης(Αγία Τριάδα), Χρήστος Καλαμπάκας(Κρέντη)
Κρίκελλο: Σωτήρης Αγγελακόπουλος(Α.Ε. Αίγιου)
Ραπτόπουλο: -
* Πρώτες εγγραφές πραγματοποίησαν επίσης οι ομάδες του Β΄ τοπικού.
Η προϊστορία των τελευταίων ετών στο Κεράσοβο-ΑΕΚ
2004-2005
|
3-4
|
2005-2006
|
1-3
|
2006-2007
|
1-2
|
2007-2008
|
1-3
|
Το αναλυτικό πρόγραμμα και οι διαιτησίες:
1η αγωνιστική Β΄ ΕΠΣ Ευρυτανίας(13/14-4-2013) 17:00
Κρίκελλο-Ραπτόπουλο 13-4-2013 Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου
Διαιτητής: Χριστόφορος Χατζηθεοδώρου(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Γιώργος Στοφόρος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Μίλτος Ελ Ταχάν(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
Κεράσοβο-ΑΕΚ 14-4-2013 Γήπεδο Κερασοχωρίου
Διαιτητής: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Λάμπρος Κολοκώτσιος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Γιώργος Δροσίνης(ΕΠΣ Ευρυτανίας)