Με συμμετοχές από την Ευρυτανία θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Απριλίου στα Τρίκαλα ο 6ος Ημιμαραθώνιος δρόμος Καλαμπάκα-Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος», αλλά και οι παράλληλοι αγώνες 6 χιλιομέτρων και 1000 μέτρων για παιδιά (8-14 ετών).
Την διοργάνωση αναλαμβάνει ο σύλλογος δρομέων Τρικάλων και τελεί υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας - Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων. Στον ημιμαραθώνιο 21,1 χιλιομέτρων θα λάβουν μέρος ο Δημήτρης Ελευθερίου και ο Νίκος Λιάπης, ενώ στα 6 χιλιόμετρα θα συμμετάσχουν ο Κώστας Μαντζιούτας και η Φωτεινή Κολόκα. Το σημείο εκκίνησης είναι η κεντρική πλατεία Καλαμπάκας και τερματισμού η κεντρική πλατεία Τρικάλων. Ο Ελευθερίου, που έχει καταφέρει να διακριθεί στους αγώνες του προετοιμάζεται για τον Olympus Marathon, ο οποίος θα γίνει στον τέλος Ιουνίου (Την τελευταία Κυριακή, φέτος θα είναι στις 30/6) στον Όλυμπο σε μια σημαντική διοργάνωση, που συμμετέχουν αθλητές με αρκετά καλές επιδόσεις.
![](https://lh3.googleusercontent.com/-HPd06kOGhks/TVr9UAvAhwI/AAAAAAAAAUM/RnqqBcGoBWo/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-OFVS1gbE0AM/TXFn14HDcsI/AAAAAAAAAfs/O6lOCwbh0HI/s1600/ntais1.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-DjwvnfJI8J8/TXu7fvKlPNI/AAAAAAAAAiU/EZVs4__P_bk/s1600/cinematel.gif)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-Ym4wL96rD2Y/TXDkLPhS6iI/AAAAAAAAAfg/adVPfW6XOuE/s1600/Bourtsasn1.jpg)