Ένα από τα μεγαλύτερα ρεκόρ, που έχουν σημειωθεί στο Ευρυτανικό ποδόσφαιρο έλαβε χώρα πριν από 8 χρόνια. Στον αγώνα ΑΕΚ Αγίων Ευρυτάνων-Δόξα Ραπτοπούλου αναμετρήθηκαν οι δυο τελευταίες ομάδες την Κυριακή 23 Ιανουαρίου στο γήπεδο του γυμνασίου για τα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣΕ.
Οι γηπεδούχοι του Ηλία Μπακόλα επιβλήθηκαν με το εκπληκτικό 20-1 (Ημίχρονο 12-0), ενώ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν χάσει με 5-1. Οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν ένα απίστευτο σκορ! Ελαφρυντικό για τους φιλοξενούμενους είχε αποτελέσει το γεγονός πως ξεκίνησαν με 9 ποδοσφαιριστές και κάποιο διάστημα του παιχνιδιού είχε παίξει και με 7!. Η ακριτική Δόξα με πολλά προβλήματα μόνο και μόνο που κατέβαινε να αγωνιστεί έκανε υπερπροσπάθεια. 5 τέρματα είχε σημειώσει ο τωρινός ποδοσφαιριστής της Μυρίκης Γιάννης Ζαλοκώστας.
Το αφιέρωμα στο συγκεκριμένο αγώνα παρουσιάζεται με αφορμή την Κυριακάτικη (28/4) αναμέτρηση των δυο ομάδων για την Β΄ κατηγορία.
Τα γκολ: 9΄, 19΄, 22΄, 34΄, 36΄ Ζαλοκώστας, 10΄, 12΄, 69΄ Κοσμάς, 16΄, 40΄, 81΄ Μπέσσας Ι., 17΄ Μπέσσας Γ., 26΄, 43΄ Πρίμπας, 55΄, 65΄ Σώμαλης, 57΄ Παρούτσας, 72΄ Τελώνης, 76΄ Λιάγκος, 87΄ Ιωάννου -59΄ Οικονόμου
Δοκάρι: 7΄ Μπέσσας Ι.
Διαιτητική τριάδα: Σπύρος Λιάγκας-Βαγγέλης Δεληγεωργόπουλος-Γιώργος Παπαδήμος (ΣΔΠ Ευρυτανίας)
Συνθέσεις Ομάδων
ΑΕΚ: Κοράκης, Ιωάννου Γ., Μπέσσας Γ., Τελώνης, Λιάγκος, Κοσμάς, Παρούτσας, Μπέσσας Ι., Ζαλοκώστας(46΄ Σώμαλης), Τριανταφυλλόπουλος, Πρίμπας(46΄ Χρυσικός)
Ραπτόπουλο: Μπαστάνης, Πεταρούδας, Καντερές, Οικονόμου, Γεωργαλής Π., Γεωργαλής Χ., Γεωργαλής Θ., Μαυρογόνατος, Ντζίμας
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με τον Χρήστο Μαυρογόνατο στην επίθεση τους. Ο τότε 56χρόνος (Γεννημένος το 1949) ολοκλήρωσε τον αγώνα!.
Δυο τέρματα είχε σκοράρει ο Στέλιος Σώμαλης, ο οποίος είναι στην διοίκηση του ΑΠΟΚ και πιο πριν ήταν φροντιστής της ομάδας. Είχε τον ίδιο ρόλο στην Μυρίκη (2003-2004), ενώ έχει ασχοληθεί με την διαιτησία. Το ποδοσφαιρικό του δελτίο βρίσκεται στην ΑΕΚ, με την οποία αγωνίζεται και φέτος. Ξανασκόραρε το 2012 σε αγώνα της Β΄ ΕΠΣΕ κόντρα στην Ακαδημία (1-1). Ο Σώμαλης θα αντιμετωπίσει την Κυριακή ξανά την ομάδα της Δόξας.
Επιμέλεια: Δημήτρης Κολλημένος
![](https://lh4.googleusercontent.com/-OFVS1gbE0AM/TXFn14HDcsI/AAAAAAAAAfs/O6lOCwbh0HI/s1600/ntais1.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-HPd06kOGhks/TVr9UAvAhwI/AAAAAAAAAUM/RnqqBcGoBWo/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://4.bp.blogspot.com/-tjy2w3t5d4w/TVPidIPR2AI/AAAAAAAAAQQ/jDc_nhN8e-k/s1600/camelotnew1.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-DjwvnfJI8J8/TXu7fvKlPNI/AAAAAAAAAiU/EZVs4__P_bk/s1600/cinematel.gif)