Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Νέο ρεκόρ (46.69) σε Σέρβικο έδαφος από τον Αντωνίου

Αρκετά ανεβασμένος είναι το τελευταίο διάστημα ο Γιάννης Αντωνίου ύστερα από την πολύ καλή του εμφάνιση στις 28 Φεβρουαρίου στο Ζλάτιμπορ της Σερβίας, όπου τερμάτισε 7ος στο σλάλομ με βαθμούς ποινής 48.27.
Την επόμενη ημέρα (Παρασκευή 1-3) στην ίδια περιοχή στον αγώνισμα του σλάλομ ακυρώθηκε στην δεύτερη διαδρομή, αλλά δυο ημέρες μετά έκανε ξανά καλή εμφάνιση στο Mokra Gora της Σερβίας, όπου ήταν 8ος σε διεθνή αγώνα της Fis με βαθμούς ποινής 54.2 (1:32.41 συνολικός χρόνος). Την καλύτερη του επίδοση την επιφύλασσε για σήμερα Δευτέρα 4 Μαρτίου όπου στο Mokra Gora στην δεύτερη ημέρα ήταν 4ος με βαθμούς ποινής 46.69 και χρόνο 1:29:12. Αυτή η εμφάνιση αποτελεί την καλύτερη του 17χρονου πρωταθλητή, που διατηρεί την καλύτερη φετινή επίδοση Έλληνα αθλητή στο σλάλομ.
Ο σκιέρ του ΕΟΣ ανέβηκε στο βάθρο καθώς κατετάγη στην 3η θέση στην γενική κατάταξη στο Βαλκανικό κύπελλο, που διεξήχθη το 2ήμερο(3-4/3) στην πόλη Mokra Gora