Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Κυπελλούχος 2023-24 ο Δούκας

Κυπελλούχος Ελλάδας αναδείχθηκε για έβδομη φορά στην ιστορία του ο Δούκας έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό κόντρα στην ΑΕΚ, η οποία είχε κατακτήσει πέρυσι τον τίτλο. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό του Κορυδαλλού, που ήταν σχεδόν κατάμεστο και η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική.

Ο Δούκας επικράτησε με 9-6 στην παράταση όντας ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρότι ισοφαρίστηκε από 5-2 σε 6-6. Εντέλει, στον εξτρά χρόνο σημείωσε τρία γκολ και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου απέναντι στην Ένωση του Άγγελου Εμμανουηλίδη που φέτος σήκωσε το Σούπερ Καπ απέναντι στους μπλε.

Η ομάδα του Γιάννη Μοστριού άνοιξε το σκορ με τον Μπιέλ στο 2’. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 8’, ενώ στο 10′ ήταν η σειρά του Καπίνια να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα του Αρώνη. Ο προπονητής της ΑΕΚ ζήτησε τάιμ άουτ και οι κιτρινόμαυροι μπήκαν ανανεωμένοι και αποφασισμένοι για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Αμέσως ο Γουέσλεϊ μείωσε σε 3-1 στο 11’, ενώ ο Πάνου ένα λεπτό μετά έκανε δύο τα γκολ της ΑΕΚ. Ο Μπιέλ, όμως, με 10μετρο πέναλτι στο 16’ έκανε το 4-2, ενώ στο 17’. Ο Μπιέλ 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου έκανε το 5-2, αλλά ο Μάνος 8 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης μείωσε σε 5-3.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Γουέσλεϊ με εκτέλεση φάουλ στο 22’ μείωσε σε 5-4. Ο Καπίνια απάντησε με γκολ για τον Δούκα κάνοντας το 6-4. Για την Ένωση το 6-5 έκανε ο Πάνου, ο οποίος πρώτα κέρδισε το πέναλτι μετά από προσωπική ενέργεια και στη συνέχεια το εκτέλεσε εύστοχα.

Ο Σεΐτι στο 34’ είδε την κόκκινη κάρτα. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και ο Γουέσλεϊ σκόραρε για το 6-6, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Καρύδας έβαλε πρώτος γκολ για τον Δούκα. Η Ένωση παίζοντας με πέμπτο παίκτη δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Δούκας το εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε εις διπλούν με Καπίνια και Μπιέλ για το τελικό 9-6.