Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023

Ακαδημία-Ποταμιά 4-5

Η έμπειρη Ποταμιά μετά από ένα χορταστικό ματς σε γκολ νίκησε με το «αγγλικό» 4-5 τη νεανική Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002.

Το παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο (18/11) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και άρχισε στις 3.40  το μεσημέρι. Ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α΄ Ευρυτανίας, έγινε κάτω από κρύο και παρουσία λιγοστών θεατών.

Η Ακαδημία των Δημήτρη Αντωνίου και Χρήστου Καλαμπάκα είχε σε όλο το ματς το αριθμητικό πλεονέκτημα και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απώλεσε ωστόσο αρκετές ευκαιρίες και είχε και αρκετά προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία. Τα γκολ σημείωσαν: Αλέξανδρος Κοτρώνης, Ηλίας Παρούτσας, Γιάννης Καραγιάννης και Ναπολέων Μουρτογιάννης. Δοκάρι είχε ο Ναπολεών Μουρτογιάννης.

Η περυσινή κυπελλούχος Ποταμιά έχοντας πολλές απουσίες, παίζοντας με μόλις 10 παίκτες  και κάνοντας ένα νέο ξεκίνημα μπήκε νικηφόρα στο πρωτάθλημα. Σκόραρε 3 φορές στο α΄ μέρος ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος και στην επανάληψη δίχτυα βρήκαν οι Κώστας Σταμούλης και Χρήστος Λέρης. Δοκάρι είχε υπέρ της Ποταμιάς ο Γιάννης Τσιλίκας.

Την επόμενη (3η) αγωνιστική η Ακαδημία αγωνίζεται με τον ΑΠΟΚ, ενώ η Ποταμιά παίζει με τα Άγραφα.

Με κρύο και λίγο κόσμο

Το ματς έγινε παρουσία λιγοστών θεατών και με χαμηλή θερμοκρασία.

40λεπτη καθυστέρηση

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 40 περίπου λεπτών, αφού προέκυψε αργοπορία με την προσκόμιση κατάστασης υγείας ποδοσφαιριστή της Ποταμιάς.

«Ζεστάθηκαν» από το θέαμα

Οι θεατές που παρακολούθησαν το ματς σίγουρα «ζεστάθηκαν» από το θέαμα, αφού είδαν ένα ματς με 9 γκολ και άκρως συναρπαστικό(Γκολ, δοκάρια, ένταση, αποβολή) μέχρι το φινάλε.

Ντεμπούτο για Τσούμα

Η Δήμητρα Τσούμα ορίστηκε για πρώτη φορά σε ματς του τοπικού, έχοντας πολύ παρουσία ως δεύτερη βοηθός.

Με 10 σε όλο το ματς

Η ομάδα της Ποταμιάς αγωνίστηκε σε όλο το ματς με 10 ποδοσφαιριστές. Ο Ηλίας Σαπούνης παρότι ήταν δηλωμένος στο φύλλο αγώνα δεν μπόρεσε να αγωνιστεί, βρισκόμενος στον πάγκο της ομάδας του.

Πρώτο επίσημο

Η αγωνιστική περίοδος στην Ευρυτανία ξεκίνησε στις 18 Νοεμβρίου με σημαντική καθυστέρηση, που οφείλεται στις εκλογές αλλά και στο γηπεδικό πρόβλημα που είχε προκύψει. Το πρωτάθλημα διεξάγεται με 6 ομάδες.

Νέο ξεκίνημα-Κοντά το Δ.Σ.

Το συγκρότημα του Μεγάλου Χωρίου αλλάζει σελίδα στην ιστορία του και κάνει ένα νέο ξεκίνημα, έχοντας ποιοτικό ρόστερ και χωρίς τον Γιάννη Φλωράκη στο τιμόνι, που ήταν καθοδηγητής τα τελευταία χρόνια. Παράλληλα είχε την στήριξη της διοίκησης με τους Δημήτρη Νάσιο, Γιώργο Γκορόγια και Νίκο Μαντζιούτα να δίνουν το «παρών».

Σε νεανικό μοτίβο

Η Ακαδημία παρουσίασε βελτίωση στην αγωνιστική της εικόνα στηριζόμενη στον ενθουσιασμό και στο νεανικό ρόστερ της. Μάλιστα έκανε προετοιμασία και προπονητικά φιλικά, αντίθετα με την Ποταμιά που  έπαιξε χωρίς προπονήσεις στα «πόδια» της.

Νέος τερματοφύλακας

Την εστία της Ποταμιάς υπερασπίστηκε για πρώτη φορά ο Μύρωνας Μπουμπουρής (Φωτογραφία), καθώς απουσίαζε ο Γιάννης Τσάνε.

Εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα του «Γεν»

Η Ποταμιά εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα του Αλέξανδρου Γενιτσαρόπουλου (Φωτογραφία), αλλά και των υπόλοιπων ποδοσφαιριστών της και μέσα σε 5 λεπτά σκόραρε τρεις φορές. παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης, για να κλείσει το ημίχρονο στο 1-3.

Κίτρινη σε Αντωνίου

Στο 24΄ ο διαιτητής Λάμπρος Κολοκώτσιος «κιτρίνισε» τον προπονητή της Ακαδημίας Δημήτρη Αντωνίου για διαμαρτυρία.

Από 1 δοκάρι

Η Ποταμιά είχε δοκάρι στο 22΄ σε γύρισμα του Γιάννη Τσιλίκα (Φωτογραφία Δεξιά) προς την εστία της ομάδας του, ενώ η Ακαδημία είχε δοκάρι στο 36΄ σε απευθείας χτύπημα φάουλ του Ναπολέοντα Μουρτογιάννη Φωτογραφία Αριστερά).

Χατ-τρικ σε 5 λεπτά

Ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος (24, 27΄, 28΄) μέσα σε 5 λεπτά σκόραρε 3 φορές δίνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων στην ομάδα του. Ο «Πελέ» ήταν εκ των πρώτων σκόρερ στο περυσινό πρωτάθλημα, μαζί με τον Νίκο Καρακούση που φόρεσε τη φανέλα του Αιόλου.

Μείωσε στις καθυστερήσεις

Η Ακαδημία στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 1-3 με χαμηλό σουτ του Ηλία Παρούτσα (Φωτογραφία).

2΄: Πλασέ του Σταμούλη απέκρουσε προ της γραμμής του τέρματος ο Ρεσίτης.

13΄: Ο Μουρτογιάννης βρήκε τον Κοτρώνη, που από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ από το αριστερό δοκάρι.

18΄: Ο Αθανασόπουλος εκτέλεσε φάουλ και το εξ επαφής πλασέ του Ζαλοκώστα αποκρούστηκε από αμυντικούς προ της γραμμής.

22΄: Γύρισμα του Τσιλίκα προς τα πίσω προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του τέρματος του Μπουμπουρή.

24΄: Ο Γενιτσαρόπουλος με χαμηλό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία των γηπεδούχων (0-1).

26΄: Ατομική ενέργεια του Γενιτσαρόπουλου και σουτ του ίδιου έφυγε άουτ.

27΄: Από καίριο λάθος του γκολκίπερ Μπουμπουρή, ο Γενιτσαρόπουλος με πλασέ σε κενή εστία γράφει το 0-2.

28΄: Ο Σταμούλης τροφοδότησε τον Γενιτσαρόπουλο, που με όμορφο πλασέ στην δεξιά γωνία του Μπουμπουρή πέτυχε το 0-3.

33΄: Εκτέλεση φάουλ του Μουρτογιάννη πέρασε πάνω από το τέρμα της Ποταμιάς.

36΄: Χτύπημα φάουλ του Μουρτογιάννη από δεξιά προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χειλά.

40΄: Ο Αθανασόπουλος τροφοδότησε τον Γενιτσαρόπουλο, που πλάσαρε πάνω από το τέρμα της Ακαδημίας.

45’+1΄: Ο Κοτρώνης έδωσε στον Παρούτσα, ο οποίος με χαμηλό σουτ στην δεξιά της Ποταμιάς μείωσε σε 1-3.

Σταθερά μπροστά

Η έμπειρη Ποταμιά διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, φτάνοντας στην νίκη με 4-5.

4ο με «Σταμ»

Στην κόντρα-επίθεση, ο Κώστας Σταμούλης (Φωτογραφία) μετά την ασιστ του Αλέξανδρου Γενιτσαρόπουλου στο 59΄με πλασέ διαμόρφωσε το 1-4.

Σκόρερ ο Καραγιάννης

Στο 61΄ ο Γιάννης Καραγιάννης πήρε το «ριμπάουντ» στην ασθενή απόκρουση του Κώστα Χειλά στο σουτ του Γιούλι Σεριανάϊ και μείωσε σε 2-4.

Aπάντηση με Λέρη

Ο Χρήστος Λέρης με πανέμορφη εντυπωσιακή ατομική ενέργεια «χόρεψε» την άμυνα της Ακαδημίας και με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-5.

Αποβολή Αντωνίου

Στο 70΄ ο τεχνικός της Ακαδημίας Δημήτρης Αντωνίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία.

Άναψαν οι προβολείς

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης λόγω της μειωμένης φωτεινότητας έγιναν με αναμμένους τους προβολείς του σταδίου.

Μείωσε με δυο γκολ Μουρτογιάννη& Κοτρώνη

Ο Ναπολέων Μουρτογιαννης  στο 69΄ με όμορφη ατομική ενέργεια και ο Αλέξανδρος Κοτρωνης (Φωτογραφία) στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή προβολή σκόραραν για το τελικό 4-5.

51΄: Σουτ του του Μουρτογιάννη απέκρουσε σε κόρνερ ο Χειλάς.

53΄: Δυνατό σουτ του Σεριανάϊ εκτός περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ποταμιάς.

55΄: Ο Ρεσίτης έδωσε στον Παρούτσα, που σούταρε πάνω από το τέρμα των φιλοξενούμενων.

59΄: Ο Γενιτσαρόπουλος τροφοδότησε τον Σταμούλη, που τετ α τετ με τον Μπουμπουρή πλάσαρε εύστοχα για το 1-4.

61΄: Σουτ του Σεριαναϊ εκτός περιοχής απέκρουσε ο Χειλάς και στην επαναφορά ο Καραγιάννης με προβολή έκανε το 2-4.

63΄: Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Λέρη, ο οποίος απόφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με όμορφο σουτ σκόραρε το 2-5.

68΄: Πλασέ του Κοτρώνη μπλόκαρε ο Χειλάς.

69΄: Ο Μουρτογιάννης με ατομική ενέργεια και όμορφο σουτ μείωσε σε 3-5.

76΄: Σουτ του Κοτρώνη πέρασε άουτ.

91΄: Ο Κοτρώνης με κοντινή προβολή εξ επαφής διαμόρφωσε το τελικό 4-5.