Παρασκευή 5 Μαΐου 2023

Στην Εlite League o Έσπερος Λαμίας

Το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη νίκησε το Μακεδονικό στη Θεσσαλονίκη με 75-64 και 2-0 νίκες κατέκτησε την άνοδο στην Εlite League για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Έξι λεπτά  πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Μακεδονικός είχε το προβάδισμα με 9-4, με τον Τσακαλέρη να ξεκινά δυναμικά το ματς, όταν ο Προδρόμου μείωσε στους δυο πόντους ευστοχώντας σε προσπάθεια τριών πόντων. Με τους γηπεδούχους 3:11 πριν το τέλος της περιόδου να αποκτούν μια διαφορά έξι πόντων χάρη σε προσπάθειες του Κόκκιου και του Χατζημιχαηλίδη. Στο 2:39 το γκολ φάουλ του Τζόρτζεβιτς έφερε τη διαφορά στο καλάθι 17-15 και 19-17 με τος βολές του Μαντίκου. Ο Χατζημιχαηλίδης με μπάσιμο έκανε το 21-17 ο Τζόρτζεβιτς κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές με το δεκάλεπτο με τελειώνει 21-19.

Στη 2η περίοδο με τα περιφερειακά σουτ του Μαντίκου ο Έσπερος πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ και δημιούργησε ένα ελαφρύ προβάδισμα τεσσάρων πόντων 21-25. Ο Μακεδονικός εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα χαμένα ριμπάουντ της ομάδας του Σοφογιάννη, με τον Τσακαλέρη και τον Φλιάτη ισοφάρισε, ο Μαντίκος συνέχισε να ευστοχεί από τα 6,75 με το σκορ να γίνεται 33-27 μετά το γκολ φάουλ του Φλιάτη. Με το τρίποντο του Κυριακόπουλου και το καλάθι του Βαζούκη έγινε το 33-32. Με σκληρές μάχες σώμα με σώμα, την καλή άμυνα του Έσπερου και το γκολ φάουλ του Κυριακόπουλου το σκορ έγινε 35-35 τρία λεπτά πριν το τέλος. Τρίποντο του Κυριακόπουλου 37-38 1:30 πριν το τέλος, νέο εύστοχο σουτ από τα 6,75 του Μαντίκου 39-41. Με το ημίχρονο να τελειώνει ισοπαλία 41-41.

Με σφιχτές άμυνες ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο. Με τις βολές του Αμπαρά εξαιτίας τεχνικών ποινών στον Έσπερο το σκορ έγινε 47-46. Ένα τρίποντο του Θωμά Αμπαρά κι ένα λέι απ έφεραν τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στους 6 πόντους, 52-46. Ο Παπαδάκης απάντησε από την περιφέρεια και ο Μαντίκος με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 52-52, ο Παπαδάκης και πάλι σε ένα ρεσιτάλ τρίποντων για τους φιλοξενούμενους έγραψε στο ταμπλό το 52-55. Ο Τζόρτζεβιτς έπαιρνε φάουλ και έβαζε τις βολές πριν ο Μακεδονικός αντιδράσει με τον Χατζημιχαηλίδη που έβαλε τη μπάλα στο καλάθι. 55-60 με τον Παπαδάκη να βλέπει το καλάθι βαρέλι από τα 6,75 ενώ ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε με τον Βαζούκη για το 56-63 που ήταν σκορ τρίτης περιόδου.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο Έσπερος στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με τον Κυριακοπουλο συνέχισε να σφυροκοπεί από την περιφέρεια και να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό 56-66, 8:31 πριν το τέλος του αγώνα. Με τον Τσακαλέρη οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-66 όμως η απάντηση από τον Τζόρτζεβιτς ήταν άμεση με επιθέσεις και ριμπάουντ . Ο Χατζημιχαηλίδης μείωσε στους 4, 64-68 με δυο συνεχόμενα καλάθια. Οι διαιτητές σφύριξαν βήματα σε ριμπάουντ του Τζόρτζεβιτς, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα 3:30 λεπτά πριν το τέλος. Δραματικά τα τελευταία δευτερόλεπτα, το τρίποντο του Κυριακόπουλου έστειλε στα ουράνια τον Έσπερο με το ταμπλό να γράφει 64-72, 51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με τον Προδρόμου να φτάνει τη διαφορά στους 10, 64-74. Θρίαμβος του Έσπερου στη Θεσσαλονίκη και άνοδος στην elite league με τελικό σκορ 64-75.

Πηγή:  starsports.gr