Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Άρης Βελουχιώτης-Γ.Σ. Άτλας 41-70

«Ευχάριστο» πέρασμα για τον Άτλαντα από τη Λαμία, που κατέβαλλε με 41-70 τον γηπεδούχο Άρη Βελουχιώτη.

Ο αδιάφορος βαθμολογικά αγώνας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 18 Απριλίου στο ΔΑΚ Λαμίας, αρχίζοντας στις 20:30. Ήταν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Άρης Βελουχιώτης του Κώστα Κυρίτση αγωνιζόμενος χωρίς άγχος αντιμετώπισε έναν δυνατότερο αντίπαλο, μη καταφέρνοντας να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Με 12 πόντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Μπούτσης. Το συγκρότημα της Λαμίας στην πρώτη του παρουσία στον θεσμό έχει 1 «ροζ» φύλλο αγώνος, βρισκόμενο στην 4η θέση.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη συμμετέχοντας με πλήρη 12αδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό του έφτασε στην 5η του νίκη στο πρωτάθλημα, «κλειδώνοντας» τη 2η θέση. Ο Άγγελος Τσιγαρίδας με 13 ήταν ο πρώτος σκόρερ της συνάντησης.

Για την επόμενη (10η) αγωνιστική οι Ευρυτάνες θα παίξουν την Παρασκευή 21 Απριλίου με τον ΓΑΣ Άμφισσας (ΑΚ) στο Καρπενήσι και οι Λαμιώτες στην ίδια πόλη δυο ημέρες μετά με την Π.Α.Κ. Και τα δυο ματς δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Σχέδια για τη 2η φάση

Οι Ευρυτάνες ετοιμάζονται για τη 2η φάση του θεσμού, στην οποία αναμένεται να συναντήσουν ξανά τον Πρωτέα Λαμίας και τον ΓΑΣ Άμφισσας (ΑΚ) σε έναν όμιλο 5 ομάδων (Θα παίξουν όλοι με όλους σε μονές αναμετρήσεις).

Ένα διψήφιος

Για τους ηττημένους ο Μπούτσης σημείωσε 12 πόντους, με τους Ριζόπουλο και Μπαχλαβά να ακολουθούν με 7.

Σε εξαιρετική κατάσταση

Μια πολύ καλή παρουσία για τον Άγγελο Τσιγαρίδα (Φωτογραφία), ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 3 εύστοχα 3ποντα. Ο Παναγιώτης Γεωργαλής έβαλε 11.

Πρωτοπόρος

Ο Άτλας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12-18.

Καθοριστικό το 2ο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ευρυτανίας με ένα επιμέρους 7-18 έφτασε στο +17 (19-36).

Ακάθεκτη πορεία

Η Ευρυτανική ομάδα έκλεισε το 30λεπτο με σκορ 31-52 υπέρ της. Πέτυχε ένα 12-16 υπέρ της την 3η περίοδο.

Άνετα και ωραία

Το τελικό 41-70 έφερε ένα ακόμη «ροζ» φύλλο αγώνος τους Καρπενησιώτες. Έκαναν ένα επιμέρους 10-18 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

12-18, 19-36, 31-52, 41-70

Άρης Βελουχιώτης (Κώστας Κυρίτσης): Πρίμπας 5, Παπαθανασίου 3, Ριζόπουλος 7, Τσελής 6, Μπαχλαβάς 7, Λεπίδας 1, Ρούσσης, Μπούτσης 12

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Μπίκας 2, Νούλας 5(1), Γεωργαλής 11, Κάππας 8, Καψάλης, Λιάπης 6, Τσιγαρίδας 13(3), Χονδρός 4, Τριανταφυλλόπουλος 6 (1), Κατσιάρης 5, Τσάκνης 9(1), Μπουμπουρής 1

Διαιτητές: Αλέξανδρος Κοτσιμπός& Ιωάννα Πανουργιά (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Ανθή Τσιμπρικά-Δημήτρης Γλωσσόπουλος-Βαγγέλης Δέδες  (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος (stereabasket.gr)