Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023

Παίδες: ΓΑΣ Άμφισσας (ΑΚ)-Γ.Σ. Άτλας 52-66

Νικηφόρο πέρασμα για τον Άτλαντα, που κατέβαλλε τον ΓΑΣ Άμφισσας (ΑΚ) με 52-66.

Η αδιάφορη βαθμολογικά συνάντηση διεξήχθη την Κυριακή 29 Ιανουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο Καμπεράκης της Άμφισσας, αρχίζοντας στις 14:00. Ήταν στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο ΓΑΣ Άμφισσας (ΑΚ) του Νίκου Παπούλια έβαλε δύσκολο στον αντίπαλο της για 20΄, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με διαφορά τριών πόντων. Με 33 πόντους ολοκλήρωσε το ματς ο Παναγιώτης Παπούλιας.  Το συγκρότημα της Φωκίδας έχει 1 νίκη και 11 ήττες.

Ο Γ.Σ. Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη με πολύ καλό μπάσκετ στην επανάληψη και πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Γεωργαλή που έβαλε 29 πόντους έκλεισε με θετικό τρόπο τα εκτός έδρας παιχνίδια του. Οι Καρπενησιώτες έχουν 3 νίκες και 9 ήττες, στοχεύοντας στην κατάληψη της 6ης θέσης μεταξύ 8 ομάδων.

Για την επόμενη (14η) και τελευταία αγωνιστική οι Ευρυτάνες υποδέχονται το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Φεβρουαρίου την Ιτέα, ενώ η Άμφισσα αγωνίζεται στο τοπικό ντέρμπι με την έτερη ομάδα της πόλης.

Σημείωσε 33

Ο Παναγιώτης Παπούλιας (Φωτογραφία) πέτυχε 33 πόντους για την Άμφισσα. Διψήφιος με 11 ήταν και ο Ζωμένος. Ο Παπούλιας είναι γιος του προπονητή της ομάδας Νίκου.

Τελευταίο εκτός

Ο Άτλας ολοκλήρωσε τα εκτός έδρας παιχνίδια του. Μάλιστα οι δυο εκτός έδρας νίκες του σημειώθηκαν στο ίδιο γήπεδο. Απομένουν τα ματς στο Καρπενήσι με ΓΑΣ Άμφισσας και Γ.Σ. Ιτέας.

Κορυφαίος ο Γεωργαλής

Ο Παναγιώτης Γεωργαλής (Φωτογραφία) σταμάτησε στους 29 πόντους με ένα εύστοχο 3ποντο. Ο Παντελής Κατσιάρης πέτυχε 13. Οι δυο αθλητές είναι μέλη των μικτών ομάδων της ΕΣΚΑΣΕ.

Στους 7 ο Άτλας

Το συγκρότημα του Δημήτρη Λερογιάννη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 13-20.

Αλλαγή σκηνικού

Η Άμφισσα βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 20-10 έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (33-30).

«Σοβαρεύτηκαν» οι Ευρυτάνες

Οι φιλοξενούμενοι «αφυπνίστηκαν» και έκαναν ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 37-44. Το επιμέρους σκορ ήταν 4-14.

Διατηρήθηκε το «διπλό»

Το τελικό 52-66 έφερε στην ομάδα του Καρπενησίου το «ροζ» φύλλο αγώνος (15-22 το επιμέρους).

13-20, 33-30, 37-44, 52-66

ΓΑΣ Άμφισσας (ΑΚ) (Νίκος Παπούλιας): Παπούλιας 33, Ζωμένος 11(1), Ασημάκης, Μπακογιάννης 3(1), Γκόβαρης, Κυριανάκης, Δελμούζος 5(1), Δρίβας, Τσικνής, Μαυροδήμος

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Μπουμπουρής 1, Καψάλης 8(2), Βαρελάς, Πιστιόλης 4, Καρέτσος 11(1), Κουτσοκώστας, Κατσιάρης 13, Γεωργαλής 29(1)

Διαιτητές: Νίκος Βιορές (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Κριτές: Παναγιώτης Αντωνίου& Γεωργία Παπαδήμου (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος με πηγή από το stereabasket.gr