Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022

Παίδες: Πρωτέας Λαμίας-Γ.Σ. Άτλας 69-65

Στην παράταση ο Πρωτέας Λαμίας «λύγισε» τον Άτλαντα, επικρατώντας με σκορ 69-65

Η συναρπαστική και καθοριστικής βαθμολογικής σημασίας αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 12 Νοεμβρίου στο ΔΑΚ Λαμίας, αρχίζοντας στις 12. Ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Δ΄ Ομίλου του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Πρωτέας του Αποστόλη Λαχανά σημείωσε μια σημαντική νίκη, που τον διατηρεί στο «κόλπο» της πρόκρισης. Πλέον οι Λαμιώτες έχουν τρεις νίκες και τέσσερις ήττες. Πρώτος τους σκόρερ με 25 πόντους ήταν ο Πάρις Παπαναγιώτου.

Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη έδωσε μεγάλη μάχη για το εκτός έδρας «διπλό», το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, βρισκόμενος στο μισό του πρωταθλήματος ο Ευρυτανικός σύλλογος με απολογισμό 2-4 διατηρεί ελπίδες για είσοδο στην προνομιούχο 4αδα. Ο Παναγιώτης Γεωργαλής σημείωσε 20 πόντος.

Οι δυο ομάδες αγωνίζονται εκ νέους στις 26 και 27 Νοεμβρίου. Οι Λαμιώτες «κοντράρονται» στην Άμφισσα με τον τοπικό ΓΑΣ, ενώ ο Άτλας αντιμετωπίζει στη Λαμία τα πρώτα Μπούκαλη.

Έναρξη 2ου γύρου

Με την αναμέτρηση Πρωτέας-Άτλας άρχισε ο 2ος γύρος του πρωταθλήματος.

Προπονητής ο Λαχανάς

Τον Πρωτέα καθοδηγεί ο Αποστόλης Λαχανάς. Στο ματς του α΄ γύρου τους Λαμιώτες «κοούτσαρε» ο Νώντας Μπλούχαρης.

Οι συνήθεις πρώτοι

Πάρις Παπαναγιώτου (Φωτογραφία) με 25 και Βαλάντης Κατσαούνος με 21 ηγήθηκαν του επιθετικού κομματιού του Πρωτέα.

20 για «Γεω»

Για τους φιλοξενούμενους ο Παναγιώτης Γεωργαλής (Φωτογραφία) πέτυχε 20 πόντους, ενώ με 16 ακολούθησαν οι: Παντελής Κατσιάρης και Δημήτρη Κουτσοκώστας, που έβαλε και 2 3ποντα.

Προβάδισμα Άτλαντα

Η ομάδα των Δημήτρη Λερογιάννη και Βασίλη Δόση προπορεύτηκε στην πρώτη περίοδο με 14-18.

Διατηρήθηκε μπροστά

Κοντά στο σκορ έμειναν οι δυο ομάδες, καθώς με ένα επιμέρους 18-17 διαμορφώθηκε το 32-35, το οποίο και το σκορ ημιχρόνου.

Ανατροπή γηπεδούχων

Η ομάδα της Λαμίας έφτασε στο 44-40 με τη λήξη των 30΄, κάνοντας ένα επιμέρους 12-5, στο χειρότερο δεκάλεπτο του Άτλαντα.

Τελικά παράταση

Οι δυο ομάδες μετά από ένα συναρπαστικό ματς οδηγήθηκαν στην παράταση, μετά το 61-61. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ένα επιμέρους 17-21 υπέρ των Καρπενησιωτών.

Με βολές

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με σκορ 69-65. Στο έξτρα 5λεπτο πέτυχαν ένα επιμέρους 8-4 με εύστοχες βολές.