Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2022

Σπουδαίες διακρίσεις για τους Ευρυτάνες στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα βετεράνων στίβου

Στο Καυταντζόγλειο Στάδιο πραγματοποιήθηκε το Bαλκανικό Πρωτάθλημα βετεράνων στίβου (23-25 Σεπτεμβρίου), στο οποίο υπήρξαν αξιόλογες συμμετοχές, διακρίσεις και μετάλλια από την Ευρυτανία.

Ο Γιώργος Γαλάνης έλαβε μέρος στα 5 χιλιόμετρα στην κατηγορία Μ60 και τα πήγε εξαιρετικά, καθώς ήταν 8ος με 21:14. Η Βάσω Θεοδωροπούλου στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία W60 διακρίθηκε εξίσου, πετυχαίνοντας νέο ατομικό ρεκόρ και φτάνοντας στην 5η θέση με 32:15.

Οι δυο αθλητές μαζί με την Αθανασία Σερετάκη έλαβαν μέρος και στον ημιμαραθώνιο 21 χιλιομέτρων την Κυριακή 25/9. O Γαλάνης με μια ακόμη εκπληκτική εμφάνιση ήταν 2ος στην ηλικιακή του κατηγορία (M60), κάνοντας χρόνο 1:33:39 .Η Σερετάκη ήταν 1η στην ηλικιακή της κατηγορία (W55) με 2:34:45 και η Θεοδωροπούλου (W60) 4η. Γαλάνης και Σερετάκη ανέβηκαν στο βάθρο με την Ελληνική σημαία σε μια συγκινητική στιγμή για αυτούς, με τους τρεις αθλητές μας να κάνουν για μια ακόμη φορά αξιέπαινη προσπάθεια.